​FC Barcelona a terminat la egalitate, scor 1-1, pe teren propriu, împotriva celor de la Athletic Bilbao, intr-un meci din cadrul etapei a șaptea a campionatului Spaniei. Catalanii au ajuns la trei etape consecutive fără victorie.

Bilbao a deschis scorul prin Oscar de Marcos, în minutul 41, în timp ce Munir El Haddadi (intrat în minutul 80) a egalat în minutul 84 pentru Barcelona.

Barcelona a ajuns astfel la trei etape consecutive fără victorie în La Liga: două egaluri pe teren propriu (cu Bilbao și Girona) și o înfrângere în deplasare (cu Leganes).

Catalanii se mențin pe prima poziție a clasamentului, cu un punct în fața Realului și trei puncte în fața celor de la Atletico Madrid (ambele cu un meci mai puțin).