Franța și Anglia se vor duela în sferturile Cupei Mondiale 2022, după ce au învins Polonia, respectiv Senegal, în meciurile disputate duminică în Qatar.

Bucuria jucatorilor englezi la CM 2022 QatarFoto: Heuler Andrey/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Anglia vs Franța, în sferturile Mondialului din Qatar

Franța a învins Polonia cu scorul de 3-1, grație golurilor marcate de Olivier Giroud și Kylian Mbappe. Robert Lewandowski a redus din diferență în prelungiri, din penalty.

În cealaltă partidă a zilei, Anglia a trecut fără emoții de Senegal, scor 3-0. Golurile au fost înscrise de Henderson ('38), Kane ('45+3) și Saka ('57).

Meciul dintre Franța și Anglia se va disputa pe 10 decembrie, de la ora 21:00 (ora României), pe Al Bayt Stadium din Al Khor.

Ce meciuri vom avea în sferturile CM 2022

• Vineri 9 decembrie

Japonia / Croația - Brazilia / Coreea de Sud (Education City Stadium - Doha, 17:00)

Olanda - Argentina (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)