Arabia Saudită a produs cea mai mare surpriză de până acum de la Mondialul din Qatar, reușind să întoarcă rezultatul și să învingă Argentina (2-1). Franța a câștigat fără emoții în fața Australiei (4-1), iar Danemarca vs Tunisia și Mexic vs Polonia s-au încheiat la egalitate, 0-0.

Argentina vs Arabia Saudita, la CM 2022 QatarFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Campionatul Mondial de fotbal continuă miercuri, 23 noiembrie, cu patru meciuri din faza grupelor. Toate disputele sunt LiveBlog pe HotNews.ro. Rămâi alături de noi pentru toate informațiile importante ale zilei din Qatar.

Franța - Australia 4-1

Min 90+7: Final de meci. Franța se impune fără emoții în fața Australiei și este pe primul loc în grupa D.

Min 90+1: Ocazie Franța. Theo Hernandez trimite cu capul direct în brațele portarului.

Min 90: Situație de gol pentru Franța. Konate tirmite cu capul, dar portarul advers are o intervenție foarte bună și respinge în lateral.

Min 71: Gol Franța! Mbappe driblează superb și centrează în careu de unde Giroud marchează cu capul. Atacantul Milanului egalează recordul lui Thierry Henry, de 51 goluri înscrise pentru selecționata cocoșului galic.

Min 68: Gol Franța! Campioana mondială duce scorul la 3-1, după reușita lui Mbappe. Atacantul parizienilor a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Dembele.

Min 67: Ocazie mare pentru francezi. După o combinație frumoasă, mingea ajunge la Griezmann, dar șutul său este scos de pe linia porții.

Min 63: Ocazie pentru „les bleus”. Ibrahima Konate se înalță la o lovitură de colț și trimite cu capul pe lângă poartă.

Min 50: Ocazie Franța. Giroud încearcă o execuție acrobatică, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min 46: A început a doua repriză.

Min 45+6: Pauză. Franța conduce după primele 45 minute, deși „cangurii” au condus cu scorul de 1-0.

Min 45+1: Ocazie mare pentru Australia. Jackson Irvine trimite cu capul spre colțul lung, iar mingea sa nimerește bara. Lloris era bătut.

Min 45: Șansă monumentală pentru francezi. Kylian Mbappe primește o centrare perfectă de la Griezmann, dar atacantul celor de la PSG trimite peste poartă dintr-o poziție perfectă.

Min 42: Ocazie Franța! Kylian Mbappe inventează o pasă cu călcâiul, scoate mingea pentru Griezmann, însă acesta trimite pe lângă poartă.

Min 40: O nouă situație de gol pentru campioana mondială. Dembele este găsit în careu de Mbappe, dar jucătorul Barcelonei se grăbește și are o execuție dezamăgitoare.

Min 37: Ocazie pentru Franța. Kylian Mbappe trimite în blocajul unui adversar, mingea ajunge la Giroud care șutează mult peste.

Min 32: Gol Franța! Olivier Giroud finalizează din pasa lui Rabiot. Francezii au profitat de o eroare în apărarea „cangurilor”. Golul 50 pentru Giroud în naționala Franței.

Min 29: Ocazie pentru francezi. Olivier Giroud trimite cu capul peste poarta adversă.

Min 27: Gol Franța! Adrien Rabiot restabilește egalitatea cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Theo Hernandez.

Min 22: Ocazie Australia. După o greșeală în defensiva campioanei mondiale, Duke trimite un șut puternic, dar mingea ocolește poarta lui Lloris.

Min 13: Modificare Franța. Lucas Hernandez se accidentează la faza golului și este înlocuit de fratele său, Theo Hernandez.

Min 9: Gol Australia! Fază colectivă superbă a selecționatei antrenate de Graham Arniold. Craig Goodwin deschide scorul, după ce îl invinge pe Lloris din câțiva metri.

Min 1: A început partida de pe stadionul Al Janoub.

Echipele de start:

Franța: Hugo Lloris - Benjamin Pavard - Dayotchanculle Upamecano - Lucas Hernandez - Ibrahima Konate - Aurelien Tchouameni - Adrien Rabiot - Ousmane Dembele - Antoine Griezmann - Kylian Mbappe - Olivier Giroud. Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve: Steve Mandanda, Alphonse Areola, Axel Arthur Disasi, Raphael Varane, Jules Kounde, Matteo Guendouzi, Randal Kolo Muani, Youssouf Fofana, Jordan Veretout, William Saliba, Kingsley Coman, Theo Hernandez, Eduardo Camavinga, Marcus Thuram.

Australia: Mathew Ryan - Nathaniel Atkinson - Kye Rowles - Aziz Behich - Harry Souttar - Aaron Mooy - Riley McGree - Jackson Irvine - Mathew Leckie - Mitch Duke - Craig Goodwin. Selecționer: Graham Arnold.

Rezerve: Andrew Redmayne, Danny Vukovic, Milos Degenek, Fran Karacic, Marco Tilio, Bailey Wright, Jamie MacLaren, Ajdin Hrustic, Awer Mabil, Cameron Devlin, Thomas Deng, Garang Kuol, Joel Bruce King, Jason Cummings, Keanu Baccus.

Mexic - Polonia 0-0

Min 90+8: Se fluieră finalul meciului. Mexic a avut mai multe ocazii, iar Lewandowski a ratat un penalty pentru Polonia.

Min 90+6: Krychowiak se grăbește și trage peste poartă de la mare distanță.

Repriza secundă este prelungită cu șapte minute.

Min 57: Robert Lewandowski trage pe jos, dar Guillermo Ochoa plonjează spectaculos și respinge.

Min 56: Chris Beath indică punctul cu var - penalty pentru Polonia.

Min 55: Lewandowski este tras de tricou în careu de Moreno. Arbitrul merge la marginea terenului pentru a vedea dacă trebuie acordat penalty.

Pauză pe Stadium 974. Mexic a avut mai multe ocazii, dar Szczesny nu a fost învins.

Min 27: Alexis Vega câștigă un duel aerian, dar mingea trimisă de el trece cu puțin pe lângă poarta lui Szczesny.

Min 7: Lewandowski trimite cu capul, dar mingea este deviată în drum spre poartă și iese în corner.

Mexic: Ochoa - Sanches, Montes, Moreno, Gallardo - A. Herrera, E. Alvarez, Chavez - Lozano, H. Martin, E. Vega. Selecționer: Gerardo Martino

Rezerve: Talavera, Cota, Alvarado, Alvarez, Antuna, Araujo, Artega, Funes Mori, Cuadradro, Gutierrez, Jimenez, Pineda, Rodiguez, Romo

Polonia: Szczesny - Bereszynski, Glik, Kiwior - Cash, Kaminski, Krychowiak, Szymanski, Zalewski - Zielinski, Lewandowski. Selecționer: Czeslaw Michniewicz

Rezerve: Grabara, Skorupski, Wieteska, Szymanski, Swiderski, Skoras, Piatek, Milik, Jedrzejczyk, Gumny, Grosicki, Frankowski, Bielik, Bednarek

Danemarca – Tunisia 0-0

Min 90+8: Fluier final. Remiză fără goluri, după un meci cu ritm și joc pe contre între cele două echipe.

Min 90+5: După consultarea sistemului VAR, arbitrul nu acordă lovitură de pedeapsă.

Min 90+4: Arbitrul Ramos verifică sistemul VAR pentru un posibil henț în careul tunisian.

Min 90: Se arată cel puțin 5 minute de prelungiri.

Min 88: Încă două schimbări la Tunisieni. Kechrida intră în locul lui Drager, iar Saasi în locul lui laidouni.

Min 80: Selecționerul tunisian mai efectuează două modificări. Mejbri și Khenissi îi înlocuiesc pe Msakni și Jebali.

Min 78: Același Jensen primește un cartonaș galben, după o intervenție neregulamentară.

Min 76: Jensen șutează slab de la marginea careului, pe lângă poarta Tunisiei.

Min 70: Ocazie mare pentru Danemarca. Christensen reia cu capul spre poartă după un corner, iar Jensen o deviază în bara laterală.

Min 69: Eriksen șutează superb cu stângul, Dahmen reușește să respingă în corner.

Min 67: Prima schimbare și în echipa Tunisiei. Slimane îi lasă locul lui Sliti.

Min 65: Trei schimbări în echipa Danemarcei. Jensen intră în locul lui Kjaer, Cornelius îl înlocuiește pe Dolberg, iar Lindstrom pe Skov Olsen.

Min 56: Gol anulat și pentru Danemarca. Skov Olsen reușește să marcheze, dar tușierul ridică fanionul pentru un ofsaid la Damsgaard.

Min 53: Trei cornere consecutive pentru Tunisia, toate executate slab.

Min 46: Jocul a fost reluat.

Min 45+5: Fluier final al primei reprize. Fără goluri pe Education City Stadium.

Min 45+4: Lovitură liberă executată de Eriksen, Meriah respinge în corner.

Min 45: Delaney iese după o lovitură la genunchi, în locul său intră Damsgaard. Se arată 4 minute de prelungiri.

Min 43: Ocazie mare pentru Tunisia. Schmichel reușește cu un reflex excelent să respingă în corner șutul lui Jebali din apropiere.

Min 39: Laidouni șutează puternic peste poartă din careu, după un corner.

Min 33: Hojbjerg șutează din afara careului, după un corner executat de Eriksen, fără probleme pentru portarul tunisian.

Min 25: Kristensen primește cartonașul galben, după un fault la Laidouni.

Min 23: Gol anulat pentru Tunisia. Jebali primește în adâncime și reușește să marcheze, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min 22: Andersen șutează de la distanță, Dahmnen reține fără probleme.

Min 21: Eriksen execută un corner din partea dreaptă, Dolberg reia cu capul, dar apărarea tunisiană respinge.

Min 12: Corner pentru Tunisia, Msakni deviază cu capul peste poartă.

Min 6: Tunisienii recuperează multe mingi în jumătatea danezilor, dar nu reușesc să pună în pericol poarta lui Schmeichel.

Min 1: Arbitrul mexican Ramos fluieră începutul meciului de pe Education City Stadium.

Danemarca: 1. Schmeichel – 2. Andersen, 4. Kjaer (c), 6. Christensen – 13. Kristensen, 8. Delaney, 10. Eriksen, 23. Hojbjerg, 5. Maehle – 11. Skov Olsen, 12. Dolberg. Selecționer: Kasper Hjulmand

Rezerve: 16. Christensen, 22. Ronnow – 3. Nelsson, 7. Jensen, 9. Braithwaite, 14. Damsgaard, 15. Norgaard, 17. Stryger Larsen, 18. Waas, 19. Wind, 20. Poulsen, 21. Cornelius, 24. Skov, 25. Lindstrom, 26. Bah

Tunisia: 16. Dahmen – 3. Talbi, 4. Meriah, 6. Bronn – 20. Drager, 17. Skhiri, 14. Laidouni, 24. Abdi – 25. Slimane, 7. Msakni (c) – 9. Jebali. Selecționer: Jalel Kadri

Rezerve: 1. Balbouli, 22. Ben Said, 26. Hassen – 2. Ifa, 5. Ghandri, 8. Mejbri, 10. Kharzi, 11. Khenissi, 12. Maaloul, 13. Sassi, 15. Ben Romdhane, 18. Chaaleli, 19. Jaziri, 21. Kechrida, 23. Sliti

Argentina - Arabia Saudită 1-2

Min 114: Se fluieră finalul partidei: Argentina - Arabia Saudită 1-2! Este prima surpriză uriașă de la turneul final din Qatar.

Min 111: Al Owais se întinde și apără o lovitură de cap, dramatism total pe Losail.

Min 96: Al Shahrani suferă o accidentare teribilă: este lovit cu genunchiul în plină figură de un coechipier (de portarul Al Owais).

Min 95: Lionel Messi are o șansă mare, poarta era goală, dar preferă să dribleze și pierde mingea inexplicabil.

S-au arătat opt minute de prelungire.

Min 84: Începe să apară precipitarea în jocul Argentinei, se intră în criză de timp.

Min 63: Al Owais are o intervenție remarcabilă, iar Argentina ratează o ocazie uriașă de a egala.

Min 53: Gol Arabia Saudită! Al Dawsari întoarce trei adversari, iar șutul său cu mult efect la colțul lung intră în plasă, aproape de vinclu. Argentina - Arabia Saudită 1-2

Min 48: Gol Arabia Saudită! La primul șut pe poartă, Arabia Saudită egalează prin Al Shehri (cursă splendidă și șut la colțul lung).

Prima repriză se încheie după 6 minute de prelungire. Argentina intră la pauză în avantaj: 1-0 cu Arabia Saudită.

Min 35: Al doilea gol anulat lui Lautaro și al treilea al Argentinei. Același motiv: offside.

Min 28: Papu Gomez trimite o pasă minunată pentru Lautaro, iar vârful Interului duce scorul la 2-0. Intervine însă VAR-ul, iar reușita lui Martinez este anulată. Rămâne 1-0 pentru Argentina.

Min 22: Gol Argentina! Messi înscrie, însă golul este anulat pe motiv de offside.

Min 10: Messi transformă cu mare siguranță lovitura de la 11 metri, iar Argentina conduce cu 1-0.

Min 8: Centralul dictează penalti pentru Argentina după o intervenție a VAR-ului.

Min 2: Ocazie mare pentru Argentina: Șutul lui Messi cu mult efect, la colțul lung, este respins cu dificultate de Al Owais.

A început partida de pe Lusail Stadium, cel mai mare de la CM din Qatar.

Argentina: Martinez - Tagliafico, Otamendi, Romero, Molina - Paredes, De Paul - Papu Gomez, Messi, Di Maria - Lautaro Martinez (4-2-3-1)

Arabia Saudită: Al Owais - Al Shahrani, Al Boleahi, Tambakti, Abdulhamid - Al Dawsari - Al Malki, Kanno, Al Shehri - Al Faraj - Al Buraikan (4-4-1-1).

De știut:

• Argentina a câștigat în două rânduri titlul mondial, la edițiile din 1978 și 1986.
  • Din Grupa C de la CM 2022 Qatar mai fac parte Polonia și Mexic.

Meciurile zilei de marți de la CM 2022 Qatar

Danemarca - Tunisia 0-0

Mexic - Polonia (de la ora 18:00)

Franța - Australia (de la ora 21:00).

S-ar putea să te intereseze și:

>> De ce Qatar este o țară cu totul specială - De la pescuitori de perle și sărăcie, până la zgârie-nori și ambiții uriașe>> De ce atât de mulți oameni urăsc Cupa Mondială Qatar 2022. Partea politică a celui mai scump campionat mondial de fotbal din istorie