David Popovici continuă pregătirile pentru Jocurile Olimpice de la Paris, iar înotătorul român a obținut victorii clare în probele de 100 m și 200 m liber din cadrul concursului Antwerp Diamond Speedo (Belgia).

David PopoviciFoto: YUTAKA / AFLO / Profimedia

Cu excepția sportivului român, la competiția de la Anvers au participat doar înotători din Belgia şi Olanda.

La 100 m liber, Popovici a obţinut cel mai bun timp și în serii (48.57) și în finală (48.34). Podiumul a fost completat de olandezii Sean Niewold (48.89) şi Stan Pijnenburg (49.97).

La 200 m liber, David a fost mai rapid cu aproape cinci secunde decât adversarii din finală. Românul a oprit cronometrul la 1:46.51 și a fost urmat de olandezii Koen Marsman (1:51.13) şi Efe Ongoren (1:51.44).

Pentru David Popovici urmează participarea la Campionatele Naţionale de înot de seniori, tineret şi juniori în bazin olimpic de la Otopeni (17-21 aprilie).