Naționala de handbal feminin a României a câștigat Trofeul Carpați, după ce a învins Austria în ultimul act al competiției, scor 41-35. Tricolorele sunt în formă maximă înainte de Campionatul Mondial.

Echipa nationala de handbal feminin a RomanieiFoto: Petr Stojanovski / Panoramic / Panoramic / Profimedia

România, moral bun înainte de Campionatul Mondial - Succes cu Austria în finala Trofeului Carpați

România a cucerit Trofeul Carpați, după ce a învins în finală Austria, o altă echipă care va juca și ea la Campionatul European din Danemarca, Suedia și Norvegia.

Tricolorele pregătite de Florentin Pera au făcut un nou meci bun, fără Cristina Neagu în teren si au învins cu scorul de 41-35.

Cea mai bună marcatoare a României a fost Eliza Buceschi, cu 9 goluri, urmată de Laslo cu 6 și Crina Pintea cu 5.

Rezultatele României la Trofeul Carpați

România - Elveția 33-28

România - Portugalia 32-22

România - Austria 41-35

Lotul României pentru Campionatul Mondial

Marele obiectiv al fetelor noastre la turneul final mondial este o clasare între primele 8 locuri: ar primi dreptul de a participa la turneele preolimpice, iar calificarea la JO 2024 Paris este marele vis din tabăra noastră.

• La Campionatul Mondial de handbal, România face parte din grupa E, alături de Danemarca, Serbia și Chile.

Primele trei clasate se vor califica în Grupa Principală a competiției.

• România vs Chile / 1 decembrie / ora 18:00 / Jyske Bank Boxen, Herning
  • România vs Serbia / 3 decembrie / ora 18:00 / Jyske Bank Boxen, Herning
  • Danemarca vs România / 5 decembrie / ora 20:30 / Jyske Bank Boxen, Herning.