România a cedat de-o manieră categorică meciul cu Scoția de la CM de rugby, scor 0-84, iar presa internațională a criticat evoluția palidă a „Stejarilor”.

Nationala de rugby a RomanieiFoto: Andrew Fosker / Shutterstock Editorial / Profimedia

Presa internațională a comentat pe marginea jocului tricolorilor, iar criticile au fost pe măsura înfrângerii severe de sâmbătă seara.

„La 77-0, românii arătau ca nişte oameni care se rugau pentru fluierul final. Scoţia părea înfometată de mai mult şi a dus scorul la 84-0” - BBC.

„Începe să devină puţin obositor: după primul sfert de oră, suspansul se evaporă. Iar după o oră de joc într-o singură direcţie, te întrebi dacă se va atinge pragul de o sută de puncte.

După ce au fost zdrobiţi de Irlanda (82-8) şi apoi de Africa de Sud (76-0), bieţii români mai au acum un singur meci cu Tonga (n.r. duminică 8 octombrie, ora 17:45) pentru a-şi salva onoarea şi a pleca de la această Cupă Mondială cu o victorie” - L'Equipe.

Le Figaro notează indisciplina flagrantă a românilor, care au primit trei cartonaşe galbene în decurs de 10 minute. Robert Irimescu, Valentin Roşu şi Marius Simionescu şi-au lăsat coechipierii în inferioritate numerică pentru câteva minute, subliniază sursa citată, conform News.ro.

„România a fost zdrobită de Scoţia, fiind depăşită în mod categoric de adversari care şi-au îndeplinit sarcina cu determinare şi precizie” - The Guardian.