Monica Niculescu a ratat accederea in turul al treilea de la Wimbledon, dupa ce a fost invinsa categoric de Maria Jose Martinez Sanchez (Spania). Romanca a castigat doar trei game-uri, cedand in 47 de minute, in minim de seturi, scor 3-6, 0-6.

Serviciul lui Niculescu a suferit inca din primul game, Martinez Sanchez obtinand rapid doua sanse de break. Romanca a salvat-o pe prima, insa jucatoarea din Spania a transformat-o pe a doua si, dupa ce si-a castigat serviciul, conducea cu 2-0.

Niculescu a anulat break-avantajul adversarei in game-ul al patrulea (2-2), insa Martinez Sanchez a facut un nou break in game-ul al saptelea (4-3). Romanca si-a cedat serviciul si in game-ul al noualea, Martinez Sanchez castigand primul set cu 6-3, dupa 28 minute de joc.

In setul secund Monica Niculescu nu a mai reusit nimic, cedandu-si serviciul in game-urile doi, patru si sase. Martinez Sanchez a castigat setul secund cu 6-0, calificandu-se astfel in runda a treia de la Wimbledon.