Favorit numarul opt al turneului de la Casablanca (Maroc), Victor Hanescu a ratat calificarea in finala, dupa ce a cedat in fata italianului Potito Starace (cap de serie numarul 5), dupa un meci de doua ore si jumatate. Finalist al editiei trecute, Hanescu a salvat doua mingi de meci in setul secund si a dus meciul in decisiv, dar a pierdut in trei seturi, scor 1-6, 7-6(3), 6-7(2).

Victor HanescuFoto: AGERPRES

Starace a facut break inca din game-ul al doilea impunandu-se categoric in primul set cu 6-1, dupa 27 minute de joc. In setul al doilea, italianul i-a luat serviciul lui Hanescu la scorul de 1-1, insa romanul a reechilibrat situatia in acest set reusind rebreak-ul. La 4-4, Hanescu si-a cedat din nou serviciul, iar Starace servea pentru meci. Victor Hanescu a salvat doua mingi de meci, a facut break-ul si a dus setul in tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-3.

In setul al treilea, la 3-3, Hanescu a fructificat prima din cele trei sanse de break si s-a distantat la 4-3. Nu a reusit insa sa-si pastreze avantajul, Starace obtinand rebreak-ul. Soarta meciului s-a decis in tie-break, acolo unde Starace s-a impus cu 7-2, transformand prima din cele patru mingi de meci obtinute. In finala, Potito Starace il va intalni pe spaniolul Pablo Andujar, cel care in semifinala a trecut de principalul favorit al competitiei, Albert Montanes (Spania), scor 6-4, 6-4.

Pentru participarea in semifinalele de la Casablanca, Hanescu va primi un cec in valoare de 20.700 euro si 90 puncte ATP.

La aceasta ora se disputa finala de la dublu, in care favoritii Horia Tecau si Robert Lindstedt vor intalni perechea Fleming/ Zelenay.

Statistica meciului Potito Starace - Victor Hanescu 6-1, 6-7(3), 7-6(2)

Durata partidei: 02:29.33

Asi: 2 - 2

Duble greseli: 0 - 3

Puncte castigate pe primul serviciu: 52/78 (67%) - 39/63 (62%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 14/26 (54%) - 20/30 (67%)

Mingi de break salvate: 1/4 (25%) - 5/10 (50%)

Puncte castigate pe retur(1): 24/63 (38%) - 26/78 (33%)

Puncte castigate pe retur(2): 10/30 (33%) 12/26 (46%)

Mingi de break castigate: 5/10 (50%) - 3/4 (75%)