Andy Murray, in finala de la Australian Open 

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:29 Sport | Tenis

Andy Murray
Foto: Reuters
Andy Murray s-a calificat in finala de la Australian Open, scotianul trecand in patru seturi, scor 4-6, 7-6(2), 6-1, 7-6(2) de David Ferrer. Scotianul a pierdut primul set, dar a avut puterea sa revina si sa-l invinga pe "calaul" lui Nadal din sferturi. In marea finala, Murray (favorit numarul 5) il va intalni pe Novak Djokovic (3).

Echilibrul a fost cel care a dominat debutul partidei dintre Andy si David, cei doi jucatori fiind destul de puternici la serviciu. Ibericul a fost usor neinspirat la retur, iar primul break s-a consemnat la scorul de 3-3, atunci cand Andy a castigat contra serviciului. Simtind ca lucrurile pot scapa de sub control, Ferrer a devenit mult mai agresiv, iar rebreak-ul a fost doar o formalitate. Murray nu este ajutat deloc de primul serviciu, iar David incheie setul cu un break (6-4 pentru Ferrer).

Setul doi a inceput cu un break al lui Andy, insistenta jucatorului scotian fiind pe deplin rasplatita. Dar, la fel ca in primul set, spaniolul se concentreaza exemplar si reuseste rebreak-ul. La 5-4 in favoarea sa, Ferrer a avut o minge de set, dar Andy s-a aparat cu un serviciu deosebit de puternic. Pana la urma soarta s-a schimbat, iar Andy a bifat break-ul pentru a conduce cu 6-5 pe tabela. Apasat de o presiune fantastica, scotianul nu si-a putut face serviciul, iar setul a fost impins in tie-break. David a fost total neinspirat insa in urmatoarele minute, iar Andy s-a impus cu 7-2.

Setul al treilea a fost la discretia lui Murray, scotianul reusind sa aiba raspuns pentru atacurile lui Ferrer. Andy a servit bine, a fost pe tot terenul, a venit des la fileu si s-a impus cu un categoric 6-1. Spaniolul a fost tradat chiar si de lovitura de dreapta, una dintre preferatele sale.

Murray detine initiativa si in al patrulea set, favoritul numarul cinci conducand cu 2-0. In mod surprinzator, ibericul are puterea sa revina, iar dupa un break la zero, David egaleaza la doi. Echilibrul se instaleaza din nou, iar tabela arata, pe rand, 5-5 si 6-6. In tie-break, Ferrer a incercat din rasputeri sa schimbe soarta partidei, dar Murray a fost stapan pe situatie (7-2).

In urma victoriei de vineri, Andy Murray s-a calificat pentru a doua oara consecutiv in finala de la Australian Open. 


Citeste mai multe despre   























1288 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    go Murray! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:40)

    cici1800 [anonim]

    nu am vazut decat bucati mici din meci si ultimulele game-uri, dar pot spune ca a fost un meci extraordinar!
    abia astept finala cu Nole!
    • 0 (2 voturi)    
      superb (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:45)

      torontezul [anonim] i-a raspuns lui cici1800

      a fost un meci fenomenal. cel mai tare meci din acest turneu. finala se anunta foarte stransa.
      pe de cealalta parte jocul extraordinar a lui ferrer a demonstrat inca odata ca victoria categorica in fata lui nadal s-a datorat jocului lui fenomenal si nu accidentarii pretinse de nadal
      • -1 (1 vot)    
        pretinse (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:55)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui torontezul

        De cate ori l-ai vazut pe Nadal sa abandoneze sau sa se planga?Orice ai crede despre el macar ca e un mare luptator trebuie sa recunosti.Ca Nadal poate invinge jucatori buni si fara sa fie 100% asta e adevarat si Ferrer are un mare merit.Dar cu Nadal fara accidentare altfel stateau lucrurile.Vezi si intalnirile directe de pana atunci 7-0 pt Nadal.
        • 0 (0 voturi)    
          da, pretinse (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:13)

          torontezul [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          Eu am vazut meciul in reluare stiind despre pretinsa accidentare la sold a lui Nadal. Am urmarit fiecare gest, fiecare alergare, serva, lovitura din aceasta perspectiva ca sa vad daca chiar a fost accidentat. Am fost foarte surprins sa vad cum Nadal alerga fara nici o grimasa pe fata, a facut de cateva ori niste spagate care ar fi trebuit sa ii produca o durere imensa daca chiar ar fi fost accidentat la sold. Nici o urma de suferinta pe chipul lui. Apoi a refuzat orice fel de ingrijire medicala in teren desi i s-a oferit de 2 ori. Cel putin primele 2 seturi Nadal a alergat la fel ca in zilele lui mari. Normal ca in setul 3 a cazut in primul rand psihic cand a vazut ca nu il poate bate pe Ferrer. Si apoi Nadal nu a jucat cu nimic mai rau decat a facut-o pana la acest meci in acest turneu si in toate turneele de dupa US Open cand Nadal nu a mai castigat nimic. Si din cate stiu eu, Nadal chiar a abandonat meciul cu Muray tot din sferturile AO de anul trecut. Asa ca Nadal a abandonat meciuri pana acum.
      • 0 (0 voturi)    
        Meci fenomenal? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 20:32)

        didi [anonim] i-a raspuns lui torontezul

        Daca asta a fost un meci fenomenal atunci vawrinka-rodick sau federer-djokovic ce a fost?
        Sa fim seriosi, Murray cu stilul sau ultra defensiv nu are cum sa ofere spectacol. Va mai trece multa vreme pana cand Murray va arata un tenis spectaculos. Insa nu cred ca poate fi contestat faptul ca in acets moment Muray este unul din cei mai buni jucatori in aparare - daca nu chiar cel mai bun.
        Daca Djokovic va presta acelasi joc agresiv ca in semifinala cu Federer va castiga la pas finala...
    • +1 (3 voturi)    
      sa fim seriosi (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:53)

      vio [anonim] i-a raspuns lui cici1800

      intr-un meci cu murray nimic extraordinar nu se poate intampla...
  • 0 (0 voturi)    
    cand este finala cu novak? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 22:06)

    ady [anonim]

    cand este finala cu novak?