​Wimbledon Nadal s-a calificat in semifinale; Federer, eliminat de Berdych

de A. S.     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2010, 20:06 Sport | Tenis

Nadal, victorie la Soderling
Foto: Reuters
Rafael Nadal s-a calificat in semifinalele turneului de la Wimbledon, dupa o victorie in 4 seturi la suedezul Robin Soderling.​

Soderling a castigat primul set (6-3), iar Nadal a egalat in mansa secunda (6-3). Moment psihologic important in setul 3: in momentul in care spaniolul se pregatea sa serveasca pentru set (la 5-4), Soderling a cerut interventia medicului. Scos din ritm, Nadal cedeaza serviciul, astfel ca setul s-a jucat in "prelungiri". In tie-break, Nadal a izbutit sa isi stapaneasca nervii si a castigat (7-6), pregatindu-si victoria neta din setul 4 (6-1).

Rezultate sferturi de finala
Djokovici - Lu 6-3, 6-2, 6-2
Berdych - Federer 6-4, 3-6, 6-1, 6-4
Nadal - Soderling 3-6, 6-3, 7-6, 6-1
Murray - Tsonga 6-7, 7-6, 6-2, 6-2.


Citeste mai multe despre   























1884 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nadal!!! (Miercuri, 30 iunie 2010, 22:33)

    Radu [anonim]

    Scurt! Dupa victoria asta Nadal e clar favorit la castigarea Wimbledonului!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha (Joi, 1 iulie 2010, 0:40)

      george [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Sodering i-a facut lui Nadal ceea ce Nadal a facut de zeci de ori adversarilor lui. Cand era in dificultate se plangea de genunchi si chema interventia medicului, ca sa traga de timp si sa isi mai traga sufletul si sa il scoata pe adversar din ritm.Asta inseamna sa trisezi.
      Normal ca Nadal este acum mare favorit ca nici nu mai are cu cine sa joace. Djokovici e doar un mascarici , Berdych a ridicat si el capul putin dar nu are nici un rezultat remarcabil pana acuma, Murray o zi joaca bine si alte 10 prost.
  • 0 (0 voturi)    
    Succes lui Nadal.... (Miercuri, 30 iunie 2010, 23:22)

    wisdom 1 [anonim]

    ....dar eu pe mana lui Berdych! Va fi surpriza surprizelor si o mana de aur pt pariorii inspirati. Revin dupa finala.
  • 0 (0 voturi)    
    nadal :X (Joi, 1 iulie 2010, 9:46)

    rukhsandra [anonim]

    La scos Berdych pe Federica....mda...trist :))- a inceput sa numai castige Federica
    Ce pot sa zic HAI NADAL :X:X:X .... si ar fi frumos sa mai castige o data la Wimbledonu' :P
  • +1 (1 vot)    
    Razboiul titanilor, pe doua terenuri diferite (Joi, 1 iulie 2010, 10:12)

    Sorin Blaj [anonim]

    Se poate asa ceva? Astazi (n.a. ieri) s-a dovedit ca in tenis este posibil.

    Dupa finalul meciului dintre Berdych si Federer, in care elvetianul a fost nevoit sa se incline in fata cehului, pentru doar a treia oara in istoria participarilor la Wimbledon (doar Ancic, Nadal si acum Berdych reusind minunea), imaginea trece la meciul dintre Nadal si Soderling.

    Stupoarea pentru multi dintre iubitorii tenisului: Soderling il conduce pe spaniol cu 5-0 (cinci la zero). Nu se poate!!! Isi spun majoritatea. Sa fie ziua in care zeii coboara cu picioarele cu pamant? Ambii favoriti principali sa fie eliminati in sferturi?

    Urmatoarea imagine: Nadal si Soderling sunt intre game-uri si asteapta time-ul arbitrului. Asa cum spuneam, suedezul ii preda o lectie spaniolului, la 5-0 nemaifiind multe de spus. Pe tabela electronica a terenului pe care jucau cei doi apare scorul dintre Berdych si Federer: favoritul principal este eliminat? Cei doi privesc inmarmuriti tabela si parca timpul s-a oprit in loc, arbitrul intrand si el in transa la aflarea vestii.

    Federer a fost eliminat de la Wimbledon in sferturi? De 9 ani nu s-a mai intamplat asa ceva. Ce se intampla? "Ceasul elvetian" a ramas in urma? Se sfarseste o era si noi traim live apusul celui mai bun jucator din istoria tenisului? Va mai reusi sa revina?

    In sfarsit, arbitrul pune capat acestui moment supranatural, si cei doi intra pe teren. Urmarea? In loc de un 0-6 umilitor pentru Nadal si ireal pentru Soderling, Nadal castiga urmatoarele 3 game-uri si duce scorul la 3-5. Incepe game-ul 9, cu Soderling la serviciu, 0-15. Va reusi Nadal sa intoarca setul de la 0-5? Este intrebarea care sta pe buzele tuturor si ne-am ridicat deja in picioare, ca la fotbal.

    Ati vazut probabil foarte multe filme si imagini din sport cand un jucator sau o echipa cazuta la pamant, neputincioasa pana la un moment dat, se ridica, se scutura de praf si de umilinta pe care o traieste si, ca un leu ranit, isi "sfasaie" adversarul.
    • 0 (0 voturi)    
      Bati campii!!!! (Joi, 1 iulie 2010, 11:02)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

      Spui:
      "Federer a fost eliminat de la Wimbledon in sferturi? De 9 ani nu s-a mai intamplat asa ceva." Ce vorbesti Franz???? Ia consulta statisticile? Iti reamintesc ca in 2002 Federer a pierdut la Wimbledon in primul tur!!!! De-abia in 2003 a castigat acest turneu de grand slam. Pentru prima oara.
      • 0 (0 voturi)    
        De 8 ani (Joi, 1 iulie 2010, 14:33)

        Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Ti se potriveste perfect proverbul: nu vezi padurea din cauza copacilor. Oricum, se pare ca tu esti perfect si intotdeauna cand scrii un text oline, nu ti se intampla niciodata sa gresesti. :)

        Ma asteptam mai mult la o opinie asupra comentariilor, decat la replici "inteligente".

        PS: Daca arunci o privire pe tastatura o sa vezi ca cifra 8 este langa cifra 9, asa ca te las pe tine sa dezlegi misterul.
    • 0 (0 voturi)    
      Continuare (Joi, 1 iulie 2010, 11:23)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

      Cel mai edificator exemplu care imi vine in minte este finala Ligii Campionilor din 2005, dintre Liverpool si AC Milan, cand in prima repriza, englezii erau umiliti cu un sec 0-3, iar fanii acestora le cantau la pauza ca la spectacol: "You’ll never walk alone."

      Urmarea? Liverpool a revenit, a egalat si in final a castigat Liga Campionilor. Probabil, fiecaruia dintre noi, ne vin in minte multe exemple de acest gen, si in tenis existand nenumarate.

      Pana la urma, Soderling castiga primul set cu 6-3 si se parea ca lucrurile nu stau chiar roz pentru Nadal, dar incepe setul doi. 3-0 Nadal. Ce s-a intamplat intre cele doua secvente? De la 0-5, Nadal reuseste un 6-1 (3-1 in primul set si 3-0 in setul doi). Nadal castiga urmatoarele trei seturi, 6-3, 7-6 si un ultim set fara istoric, cu un sec 6-1, si promoveaza in semifinalele turneului de la Wimbledon invingand poate cel mai incomod adversar din circuitul ATP, Robin Soderling, daca tinem cont ca este singurul jucator de tenis care l-a invins in propria sufragerie, la Roland Garros.

      Doua secvente, acelasi film. Doua terenuri, acelasi meci?

      Un singur regret, duelul dintre Federer si Nadal s-a purtat pe doua terenuri diferite.

      Infrangerea unui titan a determinat victoria altuia? Doi campioni. Atat.


      RESPECT Federer!!! SUCCES Nadal!!!
  • 0 (0 voturi)    
    repede (Joi, 1 iulie 2010, 11:32)

    ovi [anonim]

    hai repede cu apa rece: ca nadal e dopat, ca federer e cel mai mare, dar ca nu e motivat, ca a castigat de mii de ori si acum nu-i mai pasa... si corul prostiilor obisnuite. federer e un mare campion, dar poate avea probleme fizice ca orice alt sportiv (vezi si cazul lui valentino rossi in moto gp). cei carora ne plac altii nu ne bucuram, cum faceau sustinatorii lui federer cu nadal, fiindca n-avem o satisfactie ascunsa daca un mare tenisman nu joaca la nivelul la care stim cu totii ca poate. in plus federer e un jucator tehnic si are resurse sa revina. la fel de adevarat e ca poate reveni, dar ca sa ajunga nr. 1 din nou e complicat in momentul asta.