Masters Roma Federer: "Cateodata e nevoie de o asemenea infrangere"

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 11:48 Sport | Tenis

Federer, invins la Roma
Foto: AGERPRES
"La minge de meci am facut pe mine", a fost prima reactie a letonului de 21 de ani, Ernests Gulbis, dupa ce l-a eliminat de la Mastersul de la Roma pe liderul mondial, Roger Federer. Elvetianul a inceput cu stangul pregatirea pentru Roland Garros, dar are incredere ca isi va reveni la timp pentru o confruntare cu Nadal la Roland Garros.

Roger Federer a pierdut primul meci pe zgura din acest an, 6-2, 1-6, 5-7 in fata jucatorului numarul 40 ATP, letonul Ernests Gulbis. "Sper sa-mi revin din asta. Asa fac de obicei dupa o asemenea infrangere. Cateodata este nevoie de o infrangere pentru a te trezi si a te mobiliza. Cand castigi mereu, cateodata uiti cat de greu este", a declarat Federer.

Gulbis, care pana la Roma se mai intalnise o singura data cu Federer, in aces an la Doha, a marturist ca aceasta victorie in fata numarului unu mondial ATP l-a socat: "Am facut pe mine, scuzati-mi limbajul, dar acesta este modul in care pot sa descriu felul in care m-am simtit la 5-4 si minge de meci. Nu puteam servi, nu stiam ce sa fac, tremuram. Un sentiment ingrozitor. Dupa meci am fost socat. Sa-l invingi pe Federer este un sentiment uimitor. Nu cred ca pot sa gasesc un cuvant in engleza care sa poata descrie sentimentul! E de nedescris!", a declarat emotionat Gulbis, care in turul urmator il va intalni pe castigatorul din partida Volandri (Italia) - Benneteau (Franta).

Liderul mondial a castigat in acest an turneul de Mare Slem Australian Open, dar de atunci nu a mai reusit sa treaca de runda a patra a vreunui turneu. Federer a parasit Indian Wells in turul al treilea, fiind eliminat de cipriotul Marcos Baghdatis, iar la Miami Masters a fost eliminat in runda a patra, pierzand in fata cehului Tomas Berdych.

Federer va mai avea la dispozitie doua turnee pe zgura in vederea pregatirii pentru Roland Garros: la Estoril (3 mai) si la Madrid (9 mai).


Programul zilei de miercuri, de la Mastersul de la Roma:

[WC] P Lorenzi (Italia) vs [5] R Soderling (Suedia)
[3] R Nadal (Spania) vs P Kohlschreiber (Germania)
[6] F Verdasco (Spania) vs [WC] S Bolelli (Italia)
[13] D Ferrer (Spania) vs [WC] P Starace (Italia)
[WC] F Volandri (Italia) vs J Benneteau (Franta)
[10] T Berdych (Cehia) vs S Wawrinka (Elvetia)
[7] J Tsonga (Franta) vs V Troicki (Serbia)
F Lopez (Spania) vs [8] M Cilic (Croatia)
G Garcia-Lopez (Spania) vs L Hewitt (Australia)
[14] J Isner (SUA) vs T Bellucci (Brazilia)
[Q] M Llodra (Franta) vs [Q] S Giraldo (Columbia)
[11] I Ljubicic (Croatia) vs N Almagro (Spania)


Citeste mai multe despre   























1651 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Un lucru bun pentru amandoi (Miercuri, 28 aprilie 2010, 11:58)

    Locke [utilizator]

    Dupa primul set, 6-2, Federer a inceput sa se gandeasca la ale lui. Cine n-ar fi facut la fel: Gulbis promite de 2-3 ani si n-a realizat mai nimic. Dupa meciul asta poate se trezesc amandoi: Federer a recunoscut ca de asta are nevoie, iar Gulbis sa dobandeasca putina incredere de sine.
  • -2 (2 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 13:02)

    Dorin [anonim]

    Se pare ca totul tine de psihic. Daca jucatori valorosi ar fi stat mult mai bine din punct de vedere psihic in confruntarile cu elvetianul, Federer n-ar fi castigat atatea turnee de mare slem. Pregatirea fizica este foarte importanta dar fara un psihic puternic, utilizat la maxim in momentele decisive ale unei partide, nu reusesti nimic. Elvetianul a avut mereu un plus din punct de vedere psihic. Increderea in propriile forte, in capacitatea de a face performanta si de a-i bate pe cei mai buni, ajuta din plin la constructia sportivului aproape perfect.

    P.S. Gulbis a simtit exact aceleasi lucruri ca si Federer cand, in urma cu 8-9 ani il batea pe Sampras la Wimbledon. Eu cred ca se apropie finalul dominatiei elvetianului. Final cumva anuntat chiar in urma cu doi ani cand acesta a avut un an ingrozitor.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:39)

      asd [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Acela in care a jucat 3 finale de GS? nu mai fiti atat de aroganti ca de 3 ani de zile se tot spune ca i-a trecut timpul... si in acesti 3 ani a doborat toate recordurile. Vedem ce face la RG.
  • +1 (1 vot)    
    Il inteleg (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:33)

    ik [anonim]

    d'aia eu cind joc tenis cu Federer sau Nadal imi iau intotdeauna un sort maro.
  • -1 (1 vot)    
    Normal (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:32)

    Nalbandian [anonim]

    O asemenea infrangere rezolva multe. Se modifica niste cote pentru French Open, pe care Federer, aflat aparent intr-o pasa proasta, dar cu o ,,revenire spectaculoasa" o sa-l castige. Mai rezolva niste castiguri substantiale la pariuri, pentru baiestii destepti, castiguri mult mai mari decat chiar premiile puse in joc la turneul respectiv.
    Pe de alta parte, cand esti obligat sa participi la anumite turnee si nu prea ai chef, te dai ranit. Poa' sa zica cineva ca nu ti-ai onorat contractul? Ai venit, ai vazut, ai pierdut si pleci acasa sa te odihnesti.
    Despre ,,stilul" lui Federer m-am lamurit in 2005, cand in finala de la Shanghai il conducea pe Nalbandian cu 2-0 la seturi si 2-0 la game-uri in ultimul set. Federer a pierdut, fara sa para ca-l deranjeaza prea tare. C-asa-i in tenis.
  • +1 (1 vot)    
    Federer este oricum peste toti jucatorii (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:24)

    George [anonim]

    Lui Federer ii lipseste motivatia sa mai joace la nivel inalt. A castigat tot ce se poate castiga, a batut toate recordurile posibile asa ca la turneele astea mici chiar nu mai are tragere de inima sa joace. Ca altfel, daca s-ar mobiliza si s-ar pregati la nivel inalt inca ar mai putea sa domine tenisul mondial cel putin 2 ani. La ora actuala chiar nu mai exista nici un tenismen la nivelul lui. Nadal din pacate are probleme fizice care il fac sa nu mai fie ceea ce a fost
    • -1 (1 vot)    
      Zau? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:28)

      George [anonim] i-a raspuns lui George

      N-a batut chiar toate recordurile. Mai studiaza! Iar elvetianul nu este "oricum peste toti jucatorii", asa cum iti place tie sa crezi! Exista cativa jucatori care l-au batut. Ce vei spune in cazul asta? Ca i-a lasat elvetianul sa castige????
      • 0 (0 voturi)    
        normal ca exista jucatori care l-au batut (Luni, 3 mai 2010, 19:30)

        george [anonim] i-a raspuns lui George

        si o sa-l mai bata. Dar in generatia actuala de tenismeni nu exista nici unul care sa joace atat de consistent si constant cum a facut-o Federer.
        Joaca bine la cate un turneu iar la urmatorul sunt de nerecunoscut.
    • -1 (1 vot)    
      Pe bune? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:33)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui George

      Pai daca "ii lipseste motivatia sa mai joace la nivel inalt" oare de ce naiba nu se retrage din activitate???? Turneul de la Roma (ca de altfel toate turneele de Master Series) nu este un "turneu mic"! Ci unul, asa cum spuneam, de Master Series. La care participa crema tenisului mondial. Te pricepi la tenis sau esti doar vreun alt bagator in seama care umbla pe strada cu sapca personalizata RF????