Sorana Carstea s-a calificat in turul 3 la Roland Garros

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2009, 17:09 Sport | Tenis

Sorana Carstea, locul 39 in lume
Romanca Sorana Carstea s-a calificat in turul trei al turneului de Mare Slem de la Roland Garros dupa ce depasit-o in doua seturi, scor 6-3, 6-2, pe frantuzoaica Alize Cornet.

Sorana a castigat primul set dupa 51 de minute, aceasta avand 66% procentaj de reusita al primului serviciu.

Romanca a continuat sa domine partida, iar setul doi a fost castigat dupa numai 42 de minute. Sorana o va intalni pe daneza Caroline Wozniacki, care in turul doi a invins-o cu 6-1, 6-4, pe americanca Jill Craybas. Pana in acest moment, Carstea a castigat 40.600 de euro la turneul parizian.

In Competitia de dublu, perechea Monica Niculescu/ Vania King (SUA) s-a calificat in turul 3 dupa a eliminat dublul estonian Maret Ani/ Kaia Kanepi, scor 6-0, 6-2. Partida a durat o ora si 4 minute.