Tenismanul roman Victor Hanescu a reusit sa castige turneul de la Gstaad dupa ce l-a depasit in doua seturi, scor 6-3, 6-4, pe rusul Igor Andreev, numarul 34 in clasamentul ATP. La capatul unei partide intense, Victor a triumfat la turneul elvetian la 35 de ani distanta de la succesul izbutit de Ilie Nastase.

La Gstaad, Hanescu s-a aflat in cea de-a doua finala din intreaga cariera, dupa cea din turneul de la Bucuresti din anul 2007, pierduta in fata francezului Simon Gilles.

Dupa terminarea primului set, pe care l-a si castigat cu scorul de 6-3, Hanescu a resimtit unele dureri inter-costale, dar dupa interventia medicului a putut relua partida.

Victor si-a impus ritmul deosebit si in cel de-al doilea set, pe care l-a castigat cu 6-4. Partida a durat o ora si 10 minute, iar acest turneu este primul castigat de roman in intreaga cariera.

Victor a primit in urma acestei victorii 65.000 de euro si 175 de puncte, ajungand pe locul 55 in clasamentul ATP.

"Este foarte bine ca am castigat primul titlu aici, nu voi uita niciodata acest lucru", a precizat dupa terminarea finalei Victor Hanescu.

Finala s-a disputat dupa sistemul cel mai bun din trei seturi.