Liderul mondial, elvetianul Roger Federer s-a calificat in semifinalele turneului de la Wimbledon dupa victoria impotriva croatului Mario Ancic cu 6-1, 7-5, 6-4. Aceasta este a 40-a victorie consecutiva a lui Federer la Londra si a 64-a victorie la rand intr-un meci disputat pe iarba. Ultimul sau esec pe aceasta suprafata a fost inregistrat in 2002, cand pierdea la Wimbledon in primul tur in fata lui... Ancic.

In semifinale, elvetianul il va infrunta pe rusul Marat Safin, care a trecut in sferturile de finala de spaniolul Feliciano Lopez cu 3-6, 7-5, 7-6, 6-3. Cei doi s-au infruntat si anul trecut, dar in 16-imile de finala, numarul unu mondial trecand la pas de rus, in trei seturi.

Federer va juca la Wimbledon a 17-a semifinala consecutiva intr-un turneu de Grand Slam, depasindu-si astfel propriul record. Elvetianul a castigat ultimele cinci editii ale competitiei britanice, iar la actuala editie nu a cedat niciun set in primele cinci meciuri disputate.

In cealalta semifinala, Rafael Nadal il va intalni pe invingatorul dintre Rainer Schuettler si Arnaud Clement. Al doilea favorit al competitiei, spaniolul s-a calificat in careul de asi dupa victoria in trei seturi, scor 6-3, 6-2, 6-4 impotriva favoritului publicului, scotianul Andy Murray.