Andy Murray a făcut un nou meci spectaculos la Doha și s-a calificat în finala turneului, după ce a trecut în 3 seturi de Jiri Lehecka, scor 6-0, 3-6, 7-6.

Andy MurrayFoto: James Gouley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Andy Murray, finalist la ATP Doha - Britanicul l-a eliminat pe Jiri Lehecka

După o luptă ce a durat 2 ore și 31 minute, Andy Murray (70 ATP) a obținut calificarea în finala turneului de la Doha.

Murray a câștigat primul set cu un nemilos 6-0, dar cehul a revenit în actul secund pe care și l-a adjudecat cu scorul de 6-3.

În setul decisiv, totul părea să se îndrepte către o victorie a lui Jiri Lehecka. La scorul de 5-3, Murray a salvat 5 mingi de meci și a revenit spectaculos.

S-a ajuns la tie break, acolo unde britanicul a avut nervii mai tari, obținând astfel calificarea în finală.

În marea finală, Andy Murray va întâlni câștigătorul duelului dintre Daniil Medvedev (8 ATP) și Felix Auger-Aliassime (9 ATP).

Qatar ExxonMobil Open (de la Doha) are loc în perioada 20-26 februarie, pe hard, face parte din categoria ATP 250 și are premii totale în valoare de 1.377.025 de dolari. Campionul en-titre este Roberto Bautista Agut (2022).