Grigor Dimitrov (6 ATP) a obtinut calificarea in ultimul act de la Turneul Campionilor, dupa un meci de aproape doua ore in compania americanului Jack Sock (9 ATP), scor 4-6, 6-0, 6-3. Bulgarul si-a trecut in cont primul break al partidei din "O2 Arena" si a condus cu 3-0 in setul inaugural, insa americanul a revenit si a egalat situatia pe tabela. La scorul de 4-4, Sock a facut breakul decisiv si si-a adjudecat primul set. Al doilea act a fost unul fara istoric, Dimitrov nu a cedat niciun game si a trimis meciul in decisiv. Bulgarul a avut nevoie de patru mingi de meci pentru a obtine locul in finala competitiei de la Londra, dupa un set trei extrem de echilibrat.

In finala, Dimitrov il va infrunta pe belgianul David Goffin (8 ATP), care a produs surpriza in prima semifinala, prin victoria reusita in fata elvetianului Roger Federer, al doilea favorit, cu 2-6, 6-3, 6-4. Duelul pentru castigarea trofeului se va desfasura duminica, de la ora 20:00, urmand sa fie in direct pe Digi Sport 2.

Dimitrov si Goffin s-au mai infruntat de cinci ori, bulgarul avand 4-1 in meciurile directe. Cei doi jucatori s-au intalnit in Grupa "Pete Sampras" de la Turneul Campionilor, unde bulgarul s-a impus categoric, scor 6-0, 6-2.

Dimitrov a mai castigat in 2014 in turul al treilea la US Open si anul acesta in sferturi la Australian Open si in finala la Sofia. Goffin a obtinut singura sa victorie in fata lui Grigor tot in 2017, in sferturile turneului de la Rotterdam.

In urma rezultatului din semifinala, scorul intalnirilor directe dintre Dimitrov si Sock a devenit 3-2 in favoarea americanului. Jack Sock castigase precedentele trei confruntari cu jucatorul din Bulgaria, in 2015 la Roland Garros (turul I), in 2015 la Montreal (turul II) si anul acesta la Indian Wells (turul III). Dimitrov obtinuse prima victorie in 2014, in sferturile turneului de la Stockholm.

Grigor Dimitrov este primul debutant care ajunge in finala de la Turneul Campionilor, dupa spaniolul David Ferrer in 2007. Goffin a fost rezerva la editia de anul trecut si a bifat un meci, din postura de inlocuitor al accidentatului Gael Monfils. Ultimul debutant care a castigat titlul la Turneul Campionilor a fost spaniolul Alex Corretja, contra compatriotului sau Carlos Moya, in 1998.

Rezumatul partidei Dimitrov vs Sock:

Statistica partidei Dimitrov vs Sock:

Asi: 3-3

Duble greseli: 5-5

Lovituri castigatoare: 25-20

Erori nefortate: 33-37

Puncte castigate cu primul serviciu: 68% (40/59) - 62% (29/47)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 52% (17/33) - 45% (13/29)

Puncte de break castigate: 5/8 - 2/6

Durata meci: 1 h 59 minute.

Aici poti citi o ampla prezentare a Turneului Campionilor de la Londra

De stiut despre Turneul Campionilor

• Recordul de trofee este detinut de Roger Federer: 6.
  • Cele mai multe trofee consecutive: Novak Djokovic - patru. Urmeaza in ierarhie Ivan Lendl si Ilie Nastase (cate trei).
  • Cele mai multe finale: Roger Federer - zece aparitii. Elvetianul este urmat de Ivan Lendl - 9.
  • Cele mai multe finale consecutive: Ivan Lendl - 9. Pe locul al doilea se afla, la egalitate, Roger Federer si Ilie Nastase (cate 5).
  • Jucatori care au castigat competitia fara sa piarda vreun meci: Roger Federer (2003, 2004, 2006, 2010, 2011). Pe locul cinci in aceasta ierarhie se afla Ilie Nastase (1971, 1972). Ultimul care a reusit o asemenea performanta a fost Andy Murray, in 2016.
  • In acest moment, Turneul Campionilor se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei seturi. Ultima editie care s-a disputat dupa sistemul "3 din 5" a fost in 2007, atunci cand Roger Federer l-a invins pe David Ferrer (6-2, 6-3, 6-2).
  • Este editia cu numarul 48 a competitiei in ceea ce priveste tabloul de simplu si a 43-a la cel de dublu.
  • Ultimii castigatori: Andy Murray la simplu, respectiv Henri Kontinen/John Peers.