Ilie Nastase, dupa ce Halep a devenit numarul 1 WTA: "Problema e ca de acum toate vor sa o invinga pe ea"

de Diana Ene     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 11:56 Sport | Tenis

Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Fostul tenisman Ilie Nastase a declarat, sambata, ca Simona Halep a reusit sa devina liderul WTA dupa ce si-a imbunatatit serviciul si a fost mai agresiva, el subliinind ca de acum toate celelalte jucatoare vor dori s-o invinga pe sportiva din Constanta, informeaza News.ro.

"Am spus mereu ca va deveni numarul 1 cand va veni momentul. Cred ca si-a imbunatatit serviciul al doilea si a fost mai agresiva. Pentru tenis este mult, este un ciclu acum si in viitor si baietii se vor ridica la nivelul fetelor. Problema e ca de acum toate vor s-o bata pe ea. Pavel e foarte bine ca a venit, pentru ca vorbeste romaneste, e mai aproape de ea, se cunosc de mai mult timp", a spus Nastase, la Digi Sport.

Simona Halep va urca incepand de luni, pentru prima data in cariera, pe locul 1 WTA, dupa ce a invins-o, sambata, cu scorul de 6-2, 6-4, pe letona Jelena Ostapenko, in semifinalele China Open. Halep devine prima romanca lider mondial in tenis, al doilea roman, dupa Ilie Nastase, care a fost numarul 1 ATP 40 de saptamani, intre 23 august 1973 si 2 iunie 1974, si a 25-a jucatoare care urca pe cea mai inalta treapta a ierarhiei, in istoria de 44 de ani a WTA.





Citeste mai multe despre   























2143 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Parcă (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 12:07)

    Chitcaila [utilizator]

    dacă era nr.2 nu voiau să o bată toate. Dă-o dracu, nea ilie!
    • +1 (7 voturi)    
      sensul (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 12:30)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      exprimarii, imi permit sa completez, este acela ca
      fiind 1 mondial, cu atat mai mult vor lupta adversarele
      sa o invinga;
      dar este eliberata de un stres paralizant, iar dupa ce
      va castiga si un grand slem ma astept sa evolueze
      la nivel inalt cat o va tine incheieturile;
      bravo simona!
      • +3 (5 voturi)    
        si noi nu stiam fara sa ne spuna ilie nastase? (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 14:16)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui zigot

        o fi ceva adevar ascuns ce-a spus ilie nastase....deci cu cat esti mai sus cu atat vor adversarii sa te bata. din putul gandirii

        de fapt el n-a avut nimic de zis da se baga in seama cu forta
      • +2 (4 voturi)    
        dupa ce castiga un gs si baietii vor vrea s-o bata (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 14:22)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui zigot

        probabil dupa ce va castiga un gs vor dori s-o bata si jucatorii ATP, dupa logica lui ilie nastase
    • +6 (10 voturi)    
      Mdaaaa (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 12:40)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Cand era pe locul 2 toate o lasau , jucau la misto.
  • +3 (11 voturi)    
    Boul... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 12:43)

    mprodanus [utilizator]

    ...tot bou!
  • +4 (12 voturi)    
    Problema e ca Ilie Nastase se tot baga in seama (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 12:45)

    Boham [utilizator]

    Pe Ilie nastase nu-l mai baga nimeni in seama in lume dar isi da cu parerea saptamanal despre Halep pt ca e disperat sa-si lege numele de ea si de succesul ei ca si cum el ar avea vreo legatura cu asta


    "Pavel e foarte bine ca a venit, pentru ca vorbeste romaneste..." ce legatura are faptul ca vorbeste romaneste cu tenisul? asta e acelasi mit PSD-ist impotriva strainilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Înțelepte vorbe, vorbe, vorbe... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 13:03)

    nick24 [utilizator]

    1) " Am spus mereu ca va deveni numarul 1"
    O mare minciună, a criticat-o mereu, acum când a avut deja de 3 ori șansa - merci, e cam târziu să te dai mare cumoscător
    2) " ...toate celelalte jucatoare vor dori s-o invinga pe sportiva din Constanta"
    Până acum n-au dorit? Ba chiar au lăsat-o să câștige?
    3) " Pavel e foarte bine ca a venit, pentru ca vorbeste romaneste, e mai aproape de ea, se cunosc de mai mult timp"
    Adică Simona nu a înțeles de la Cahill nimic, pt că a fost barierâ de limbă - nu știe engleză Simona?


    După război, mulți viteji se arată!
    • +1 (5 voturi)    
      Ostapenko are antrenor STRAIN, PSD-istule (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 14:21)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Ostapenko a castigat ROLAND GARROS cu antrenor atrain, Djokovic a castigat o gramada de turnee de grand slam cu antrenor STRAIN si asa mai departe.

      dar PSD-istul asta incearca sa duca mai departe propaganda PSD-Antena 3 cu privire la straini, multinationale etc
      • 0 (2 voturi)    
        Ironie (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 14:58)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        mă mir că n-ai înțeles, că nu a fost nicio ironie subtilă la vorbele marelui jucător și piticului politician.
        Dar poate pe Kievek nu vă învată limba română.
        • 0 (2 voturi)    
          nu ti-am raspuns tie (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 18:45)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          mesajul era pt ilie nastase
  • +3 (5 voturi)    
    Felicitari Simona! (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 14:23)

    nano2k [utilizator]

    Superba dimineata ne-ai oferit!

    Cei care acum o elogiati pe buna dreptate, o sa fiti oare alaturi de ea si cand va avea perioade mai dificile?
    Pentru ca, sa tinem cont ca nu poti ramane vesnic pe #1.
  • +5 (5 voturi)    
    Ai dreptate,"Einstein"....., (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 17:36)

    gigiN [utilizator]

    ...pana acum nimeni nu vroia sa o bata !!!
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 23:33)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Asta e din categoria iarna nu e ca vara. Da nene, daca estie pe locul unu alearga toti dupa tine.
    Asta si e idea ... duh !