FOTOGALERIE FedCup: Romania vs Marea Britanie 3-2/ Halep, victorioasa in fata Johannei Konta; Irina Begu a adus punctul decisiv dupa ce a invins-o pe Heather Watson - Tricolorele se mentin in Grupa Mondiala II

de Diana Ene     HotNews.ro
Duminică, 23 aprilie 2017, 10:40 Sport | Tenis

Simona Halep, victorie cu Johanna Konta
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Romania a invins echipa Marii Britanii, scor 3-2, in confruntarea din cadrul barajului de mentinere in Grupa II Mondiala a FedCup. Dupa prima zi a intrecerilor, in care spectacolul de pe teren a fost umbrit de comportamentul lui Ilie Nastase, cele doua echipe au obtinut fiecare cate un punct. Incurajata de publicul care a umplut arena de la Mamaia, Simona Halep a reusit duminica prima victorie in fata britanicei Johanna Konta, scor 6-1, 6-3, in timp ce Irina-Camelia Begu a adus punctul decisiv pentru echipa tricolora. Jucatoarea aflata pe locul 33 in clasamentul mondial a dispus de Heather Watson, scor 6-4, 7-5. Partida de dublu a fost castigata de jucatoarele britanice, Halep si Niculescu fiind depasite de perechea Jocelyn Rae/Laura Robson.
 
Simona Halep si Monica Niculescu au fost invinse de perechea Jocelyn Rae/Laura Robson, scor 6-3, 1-6, 10-8, in ultimul meci al intalnirii dintre Romania si Marea Britanie. Cele doua romance au cedat dupa o ora si cinci minute.

Romania vs Marea Britanie, rezultate:

S-au disputat sambata:

Simona Halep vs Heather Watson 6-4, 6-1
Sorana Cirstea vs Johanna Konta 2-6, 3-6

Au avut loc duminica:

Simona Halep vs Johanna Konta 6-1, 6-3
Irina-Camelia Begu vs Heather Watson 6-4, 7-5
Monica Niculescu/Simona Halep - Jocelyn Rae/Laura Robson 3-6, 6-1, 8-10.

Statistica meciului Begu vs Watson:

Asi: 3-2
Duble greseli: 6-3
Puncte castigate cu primul serviciu: 28/38 (74%) - 33/61 (54%)
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 19/37 (51%) - 12/21 (57%)
Puncte de break castigate: 5/12 (42%) - 3/10 (30%)
Total puncte castigate: 87-79
Durata meci: doua ore si doua minute.

Desfasurarea livescore a partidei Irina-Camelia Begu vs Heather Watson:

Setul II

Heather Watson serveste prima in setul secund si isi adjudeca si primul game. Irina castiga la 15 al doilea game al setului si egaleaza scorul. Begu rateaza o minge de break si britanica isi castiga in cele din urma serviciul. Jucatoarea noastra se impune cu dificultate pe propriul serviciu, dupa un game extrem de disputat in care Watson a ratat doua mingi de break. Game alb reusit de Heather Watson, care preia din nou conducerea: 3-2. Romanca finalizeaza foarte bine cu forehandul si pastreaza egalitatea. Irina reuseste primul break al setului si trece la conducere: 4-3. Re-break facut de britanica, dupa ce Irina a condus cu 30-0. Begu rateaza trei mingi de break, iar Watson se afla la un game distanta de castigarea setului al doilea: 5-4. Irina isi face serviciul si ramane in meci. Scorul este 5-5. Britanica reuseste sa salveze doua mingi de meci, insa Irina profita de a treia sansa si va servi pentru castigarea partidei. Begu se impune cu 7-5, dupa o ora si 19 minute. Romania invinge Marea Britanie si ramane in Grupa II Mondiala a FedCup.

Setul I

Partida dintre Irina-Camelia Begu si Heather Watson a inceput cu jucatoarea britanica la serviciu. Begu debuteaza cu un break, start de meci identic cu cel al Simonei Halep. Irina salveaza o minge de re-break, insa Watson se impune in cele din urma pe serviciul jucatoarei noastre. Begu reuseste din nou break-ul si trece in avantaj pe tabela: 2-1. Irina Begu este prima jucatoare care castiga pe propriul serviciu in acest meci si se distanteaza la 3-1. Game alb reusit de Heather Wtason, care se apropie la un game de jucatoarea noastra. Watson recupereaza din nou break-ul si egaleaza situatia pe tabela: 3-3. Irina fructifica prima sansa pe care o are si realizeaza inca un break. Begu isi face serviciul cu ceva emotii, dupa ce britanica a ratat o minge de break. Watson isi castiga si ea serviciul si ramane in meci. Este 5-4 pentru Begu. Irina Begu inchide primul set dupa 44 de minute: scor 6-4.

Ce a spus Simona Halep

"Am facut un meci bun. Cred ca am jucat la cel mai inalt nivel al meu din ultimul an. Am fost foarte motivata si m-am focusat numai pe meci, sa castig partida. De fiecare data cand am jucat contra ei am condus si am dominat meciurile, dar nu le-am putut inchide. Astazi am stiut ceea ce trebuie sa fac. Ca trebuie sa joc punct cu punct pana la final, deoarece este o jucatoare de top si nu cedeaza niciodata. Sunt foarte bucuroasa de ceea ce am facut astazi pe teren", a  mai spus Simona Halep, conform News.ro.

"Vreau sa continui sa joc asa, sa ma antrenez la fel, sa muncesc din greu pe partea de atitudine, asa cum mi-am dorit dupa Miami si se pare ca ca am facut deja un progres. O sa continui sa fac aceleasi lucruri si sa ajunga sa fiu capabila sa castig un turneu de Grand Slam. Nu stiu cand, dar asta imi doresc", a precizat Halep.

"Vreau sa castigam neaparat meciul cu Marea Britanie. Este prima oara cand aduc doua puncte pentru Romania si ma bucur ca s-a intamplat acasa, la Constanta. Nu a fost deloc usor azi, dar publicul a fost alaturi de mine si m-au motivat! Va multumesc ca m-ati incurajat astfel si sper sa fiti la fel de galagiosi si in meciurile urmatoare" - a spus Simona Halep la finalul partidei cu Johanna Konta, potrivit Digi Sport.

Statistica meciului Halep vs Konta:

Asi: 3-1
Duble greseli: 3-2
Puncte castigate cu primul serviciu: 22/33 (67%) - 24/46 (52%)
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 14/21 (67%) - 0/5 (0%)
Puncte de break castigate: 5/11 (45%) - 1/4 (25%)
Total puncte castigate: 65 - 45
Durata meci: o ora si 11 minute.

Desfasurarea livescore a partidei Simona Halep vs Johanna Konta

Setul II

Setul al doilea a inceput cu Simona Halep la serviciu. Jucatoarea nascuta la Constanta castiga cu dificultate primul game al setului, dupa ce Johanna a avut doua mingi de break. Konta greseste mai putin in acest start de set, este mai concentrata si reuseste un game alb. Halep salveaza o minge de break, insa britanica este mai inspirata si castiga primul game pe serviciul Simonei. Konta salveaza trei mingi de re-break si se distanteaza pe tabela la 3-1. Halep reduce din diferenta: 3-2 pentru Johanna Konta. Johanna comite o dubla greseala la 30-0 si ii ofera jucatoarei noastre trei sanse de break. Britanica le salveaza pe primele doua, insa la 40-30 mingea se opreste in plasa fileului si Halep egaleaza scorul. Halep trece in avantaj, la capatul unui game foarte dispuatat. Este 4-3 pentru numarul 5 WTA. Halep face break-ul si este la un game distanta de castigarea partidei.Halep revine de la 0-30 si isi adjudeca setul cu 6-3, dupa 45 de minute de joc.
 
Setul I

Partida a inceput cu Johanna Konta la serviciu. Simona este incurajata de spectatorii prezenti in tribune. Start de meci excelent pentru jucatoarea noastra, care a revenit de la 15-40 si a reusit break-ul. Halep incearca sa o plimbe din colt in colt pe adversara si isi face serviciul la 0. Simona pare foarte determinata isi ia revansa in fata Johannei Konta, fructifica a doua minge de break si duce scorul la 3-0 in favoarea sa. Simona Halep castiga la 15 al patrulea game al setului, dupa ce finalizeaza foarte bine cu un voleu drive. Konta isi adjudeca si ea primul game din acest meci: 4-1 pentru Halep. Simona Halep isi face serviciul si se apropie la un singur game de castigarea primului set. Halep castiga la zero ultimul game al setului si bifeaza al treilea break. Joc perfect facut de a cincea jucatoare a lumii, care se impune cu 6-1 dupa doar 28 de minute.

Johanna Konta conduce cu 2-0 in meciurile directe cu Simona Halep. Ultima intalnire a avut loc in luna martie a acestui an, cand jucatoarea britanica s-a impus in sferturile turneului de la Miami, scor 3-6, 7-6(7), 6-2. Vezi aici mai multe detalii.

Intalniri directe:

2015, Wuhan (optimi): 6-3, 3-6, 7-5 pentru Johanna Konta
2017, Miami (sferturi): 3-6, 7-6(7), 6-2 pentru Johanna Konta
2017, FedCup: 6-1, 6-3 pentru Simona Halep.

Prezentarea celor doua echipe:

Echipa Romaniei:

Simona Halep - locul 5 WTA
Irina Camelia Begu - locul 33 WTA
Monica Niculescu - locul 47 WTA
Sorana Cirstea - locul 61 WTA

Echipa Marii Britanii:

Johanna Konta - locul 7 WTA si 136 la dublu. Traverseaza o perioada buna, a castigat turneul de la Miami, iar in sferturi a invins-o pe Simona Halep (are 2-0 in meciurile directe cu Halep). Este pregatita de Wim Fissette, fostul antrenor al Simonei Halep in 2014.

Heather Watson - 110 WTA si 80 la dublu.
Laura Robson - locul 209 WTA si 292 la dublu.
Jocelyn Rae - locul 105 WTA dublu, fara clasament la simplu.

Romania vs Marea Britanie a facut parte din barajul de mentinere in Grupa II Mondiala a FedCup. Disputa a avut loc la "Tenis Club IDU", din Mamaia, pe zgura, in aer liber.

Echipa Romaniei a ajuns la baraj dupa ce a pierdut, in februarie 2017, meciul cu Belgia.

Marea Britanie nu a cucerit niciodata trofeul, desi a disputat nu mai putin de patru finale de-a lungul timpului: 1967, 1970, 1972 si 1981.

FOTOGALERIE

"Fotografii realizate cu echipament Nikon"
FOTO: Adrian Ilincescu










































































Citeste mai multe despre   





















21798 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    ce mai neplacut in tenis, schimbarea orei de start (Duminică, 23 aprilie 2017, 10:54)

    mnicku [utilizator]

    Hai Simona, capul sus si cistiga .
    • +6 (28 voturi)    
      go johana ,.. go, la psiho (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:32)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      La fel ca si ieri cind incepe s apiarda o apuca plinsul...ieri la 1-3 si azi cind a pierdut cu 6-1 .........

      unde au fost injuraturile astazi ITF ??????????

      FED-CUP SINT IN CULPA, UNA GRAVA , regulamentul de tenis e hirtie igienica

      Cu situatia de ieri m-am lamurit definitiv cum e cu fair-play-ul.
      Tiriac a declarat : jucatorul cind paraseste terenul voluntar inseamna ca accepta infringerea - deci meciul de ieri a fost cistigat de Konta cu ajutorul arbitrului

      restul e bla-bla........
    • 0 (22 voturi)    
      pacat ca PSD-istul Ilie Nastase a stricat meciul (Duminică, 23 aprilie 2017, 16:22)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      daca nu era ilie Nastase puteam sa ne bucuram astazi de o victorie meritata impotriva UK
      • -2 (24 voturi)    
        păcat că dai tu cu petul de bordură (Duminică, 23 aprilie 2017, 18:33)

        Chim_Cardejian [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Nasty a făcut ce trebuia. Konta a castigat primul set cu 6-2 si in setul doi, la 3-1 pentru Simona Carstea a apucat-o plansul. Până conducea, 12 ghemuri, nu a dernajat-o publicul zgomotos. Dar voi, tefeliști spălați pe creier, nu aveți cum să înțelegeți asta. Voi aveți o singură lozincă: jos România, indiferent de situație sau context. Sunteți niște urâți, la fel ca Crooks :-) Thumb up, Nasty !
        • 0 (12 voturi)    
          Nasty a facut Romania de rusine, un PSD-ist nesimt (Duminică, 23 aprilie 2017, 20:32)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui Chim_Cardejian

          Nastase a injurat arbitrul si jucatoarele engleze si ar trebui sa fim bucurosi ca ITF n-a oprit competitia si sa declare meciul pierdut de Romania. Spalati pe creieir sunt cei ca tine care il apara pe Nastase, cei care credeti ca sa injuri si sa faci glume de neam prost e normal!

          JOS ROMANIA e ceea ce fac oamenii ca tine si ca Ilie Nastase care ne fac de rusine
  • +15 (25 voturi)    
    Hai Romania! (Duminică, 23 aprilie 2017, 11:01)

    nano2k [utilizator]

    Hai Romania!
    Hai Simona!
  • +17 (39 voturi)    
    Acum cred ca britanicii (Duminică, 23 aprilie 2017, 11:36)

    Nickson [utilizator]

    regreta lipsa lui Nastase din tribune - nu mai au cu cine sa faca de-un mic scandal ca sa-si impinga jucatoarele de la spate!
    • +7 (21 voturi)    
      tactical tears - asta a fost ieri, britzi parsivi (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:39)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

      Keith Jones 23 Apr 2017 6:01AM

      A case of TT. = Tactical Tears, throw the opponent. It worked.
      • +6 (12 voturi)    
        Nu a fost nici un fel de tactica ! (Duminică, 23 aprilie 2017, 15:45)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Daca de exemplu in locul lui Nastase ramanea Alina Tecsor rezultatele ieri erau aceleasi pt ca a vorbit valoarea.

        PS Sau poftim, Adrian Cruciat, un tip calm, doxat...
    • -5 (19 voturi)    
      pai (Duminică, 23 aprilie 2017, 14:22)

      ylav [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

      Romania -Marea Britanie meci de liga 2-a.......prea se face mare tam-tam ........cand vom ajunge in grupa mare mai vorbim
      • +10 (12 voturi)    
        ... (Duminică, 23 aprilie 2017, 15:09)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ylav

        macar vezi cine joaca semi? Belarus avand niste jucatoare de mana 7-a. Aici erau 2 jucatoare de top 10.
    • +6 (20 voturi)    
      tie ti-ar placea sa te injure Nastase? (Duminică, 23 aprilie 2017, 16:24)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

      ridicol sa pretinzi ca englezoaicele vor sa fie injurate de un batran sclifosit senil de 70 de ani ca Nastase
  • +15 (31 voturi)    
    Fetele noastre dunt mai bune! (Duminică, 23 aprilie 2017, 11:44)

    Klaus_ [utilizator]

    Am toata increderea in Simona Halep si Sorana Cirstea. Le tin pumnii! Circarul batran Ilie Nastase, ar trebui sa se abtina in a face faze penibile. Daca nu poate, atunci sa stea acasa si sa citeasca o carte. Poate prima! Ilie Nastase a fost un tenismen extraordinar, insa acum a ramas doar cu atitudinea impertinenta. Daca atitudinea asta era oarecum pitoreasca cand el era tanar si talentat, acum, la varsta lui, e doar penibila si groteasca. Indiferent ca arbitrul e partinitor sau ziarista e nesimtita, tu, Ilie Nastase, esti un nume in tenisul mondial, nu poti sa te cobori la nivelul asta si sa faci un asemenea circ.
    • +3 (13 voturi)    
      Dar te-ai gindit... (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:28)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Ca poate a fost provocat? Te-ai gindit la cum sint făcute sportivele noastre țigănci de restul lumii??
      • -1 (9 voturi)    
        Maaamaaa si nu e in stare sa se tina? (Duminică, 23 aprilie 2017, 19:40)

        bdbd [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Sa-si ia pampers, daca e senil!
  • -8 (26 voturi)    
    ! (Duminică, 23 aprilie 2017, 11:52)

    johnel [utilizator]

    tare mi-e teama ca o s-o ia halep...attic issues
  • +1 (29 voturi)    
    Sper ca golanul-nejucator........ (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:09)

    gigiN [utilizator]

    ...sa nu fie in incinta si nici sa nu mai apara vreodata !!!
  • +8 (8 voturi)    
    Hai Simona! (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:27)

    cititoare [utilizator]

    Bate-o, sa-i sara capacele!
  • +9 (13 voturi)    
    Mai bine fara Nastase pe banca ! (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Sa faca bine sa returneze diurna FRT si sa se care !

    Simona a jucat bine pe zgura. E imbucurator pt sezonul care urmeaza.

    PS. Cateva lovituri exceptionale ! Bravo !
  • +6 (20 voturi)    
    "supervizorul meciului de ieri - Sorana-Johanna (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:54)

    mnicku [utilizator]

    Potrivit ProSport, Lleyton Hewitt, fostul mare campion australian, i-a adresat în trecut cuvinte grele, printre ele apelativul "handicapat". În anii '90, italianul Andrea Gaudenzi a strigat către acesta: "Nu eşti bun de nimic! Du-te naiba", nemulţumit de deciziile lui. Nu în ultimul rând argentinianul David Nalbandian a făcut un scandal monstru după ce elveţianul, în calitate de supervizor, nu a intervenit peste o decizie total greşită a arbitrului de scaun.

    depre ce reguli mai vorbim ?
  • -6 (16 voturi)    
    Greu meci,cu o echipa modesta din Grupa II-a (Duminică, 23 aprilie 2017, 13:00)

    Plagarus [utilizator]

    Cehia ne-a aratat locul in FedCup.
  • +5 (19 voturi)    
    Incredibil si watson iese de pe teren !!!!!!! (Duminică, 23 aprilie 2017, 14:21)

    mnicku [utilizator]

    ce tenis mai e asta ?????????????///

    regulile sint doar pt fraierii de romani
    • +2 (2 voturi)    
      tu sigur te uiti la meciul asta? (Duminică, 23 aprilie 2017, 21:45)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      doamne fereste
  • +5 (5 voturi)    
    sarbatoare mare (Duminică, 23 aprilie 2017, 15:20)

    zaboo [utilizator]

    am trecut clasa!!
  • 0 (4 voturi)    
    elementary (Duminică, 23 aprilie 2017, 16:15)

    splinty [utilizator]

    my dear watson..

    bravo fetele!
  • +1 (11 voturi)    
    Bravo echipei ! (Duminică, 23 aprilie 2017, 16:59)

    Ochiana [utilizator]

    Nastase a facut circ dar vad ca le-a subminat nervii rivalelor !
    Who cares ?! Am castigat !!!
    Nu trebuie sa joci tot timpul "by the rules " !
    Britanicii sigur nu o fac. :)
    • 0 (2 voturi)    
      mentalitate de roman tepar (Luni, 24 aprilie 2017, 10:50)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      totusi e eficienta daca ne gandim cum am castigat ardealul cu doua razboaie incepute pe o parte si terminate dincolo...
      • +1 (1 vot)    
        Ardealul (Luni, 24 aprilie 2017, 15:54)

        romanul1 [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Ardealul e fix unde ii este locul, iar asta ii face sa turbeze pe unii parasutati in Europa taman din preistorie.

        Nu-i asa, "banateanule" ?
  • +2 (2 voturi)    
    Si o intreaga tara rasufla usurata (Duminică, 23 aprilie 2017, 17:38)

    Wanheda [utilizator]

    Pfhuuuu, le-a trecut glontul pe langa ureche.
  • 0 (14 voturi)    
    xxxx (Duminică, 23 aprilie 2017, 17:40)

    XXXXL [anonim]

    foarte bine fetele... sa mai vada si englezoii ingamfati cum e cu castigatu' pe bune...trebuie sa cada planeta sa reiasa ce valorosi sunt englezoii in toate.... o sa le treaca repejor....
    • +3 (7 voturi)    
      Nu creca sufera aia cum suferi tu (Duminică, 23 aprilie 2017, 18:50)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui XXXXL

      Iti dai seama ca ai un complex de inferioritate la cum vorbesti?
    • +4 (8 voturi)    
      Oooo, creierii! (Duminică, 23 aprilie 2017, 19:43)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui XXXXL

      altul cu probleme cu stima de sine!
  • -1 (15 voturi)    
    Nu era (mult) mai bine daca (Duminică, 23 aprilie 2017, 17:51)

    Robin_W [utilizator]

    victoria fetelor nu ar fi fost "umbrita" de tigania din prima zi?
    • +7 (11 voturi)    
      Dezavuez sintagma folosita (tigania), (Duminică, 23 aprilie 2017, 19:46)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      dar si eu cred ca ar fi perfect daca Ilie Nastase nu era numit capitan nejucator si nu avea acces oficial la meciuri. Nu se ridica la nivelul cerut de aceasta pozitie, clar, cu tot palmaresul lui sportiv din tinerete.