Federatia Internationala de Tenis face o ancheta dupa o remarca a lui Ilie Nastase despre copilul inca nenascut al Serenei Williams

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 9:46 Sport | Tenis

Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Federatia Internationala de Tenis a deschis o ancheta dupa un comentariu al capitanului nejucator al echipei de Fed Cup a Romaniei, Ilie Nastase, despre copilul inca nenascut al Serenei Williams, scrie News.ro, citand BBC. La conferinta de presa de vineri, in timp ce Simona Halep raspundea in engleza unor intrebari referitoare la faptul ca Serena Williams este insarcinata, moment in care Ilie Nastase, in varsta de 70 de ani, s-a adresat in limba romana unui membru al echipei: "Sa vedem ce culoare are. Ciocolata cu lapte?".

Un purtator de cuvant al Federatiei Internationale de Tenis a declarat pentru BBC ca forul international a aflat despre comentariul lui Nastase si a inceput o investigatie: "ITF nu tolereaza limbajul discriminatoriu. Am aflat de presupusele declaratii ale capitanului Romaniei, Ilie Nastase, si am inceput o ancheta pentru a vedea faptele cu exactitate, inainte de a lua masurile necesare."

BBC mai noteaza ca in timpul ceremoniei de vineri, Nastase si-a pus bratele in jurul capitanului nejucator al Marii Britanii, Anne Keothavong, si a intrebat-o in ce camera sta, in fata presei. Potrivit sursei citate, Nastase i s-a adresat la fel lui Keothavong, insarcinata cu al doilea copil, si la dineul de joi seara.

Simona Halep, locul 5 WTA, si Heather Watson, locul 113 WTA, vor evolua, sambata, de la ora 12.00, in prima partida a intalnirii Romania - Marea Britanie, din barajul pentru mentinerea/retrogradarea in/din Grupa Mondiala II a Cupei Federatiei.

In a doua partida de sambata vor juca Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA si Johanna Konta, locul 7 WTA.

Duminica, de la ora 11.00, sunt programate urmatoarele meciuri:

Simona Halep - Johanna Konta;

Irina Begu - Heather Watson;

Monica Niculescu/Sorana Cirstea - Jocelyn Rae/Laura Robson.























9927 vizualizari

  • +26 (58 voturi)    
    Daune morale (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 9:58)

    Flinder [utilizator]

    Sper ca mitocanul asta needucat, care doar cu vorba se mai da inca si "mascul", sa plateasca daune morale femeilor vizate cat n-a castigat el in viata lui atatia bani, sa invete ca lipsa bunului simt se plateste !
    • -18 (44 voturi)    
      cu astia ca tine (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:46)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

      implementeaza astia dictatura corecta politic. sa plateasca toti banii lui pentru o glumita... nu pot sa zic decat ca esti spalat bine
      • +8 (26 voturi)    
        intr-adevar (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 13:05)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        o glumita....dar de neam prost. nici cu astia ca tine nu ne facem bine
        • +5 (5 voturi)    
          Off (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 17:28)

          Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          Mai oameni buni, nu ii mai scuzati pe toti manelistii astia, nu merita, ei vb asa pt ca nu au respect fata de nimeni. De aia am ajuns sa auzim de la parlamentari tot felul de nesimtiri si jigniri. Din cate stiu I. N. reprezinta federatia Romaniei de tenis, deci ar trebui sa aiba bun simt si grija la ce scoate pe gura. Nu mai acceptati toate grosolaniile astea balcanice, altfel nu mai avansam niciodata din mocirla asta. Sa plateasca.
      • +5 (19 voturi)    
        glumita (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 13:39)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        O fi la tine in Ferentari pentru cei cu 4 clase.
      • +13 (15 voturi)    
        Faptul ca... (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:08)

        raulito [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        ...ai fost cândva nr. 1 mondial in tenis, ca ai investit banii tăi in tenis, nu te absolvă de bunul simt.
        Glumițele le faci cu si despre cei care le înțeleg si le gusta.
        Dar unde nu-i cap...sper sa fie amendat masculul alfa.
      • +2 (4 voturi)    
        pai liberalii "nu vad culori" (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:56)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        dar vad nuante peste tot... chiar sa intoarcem orice spune cineva in ceva negativ e de kkt maxim (imi amintesc de afirmatia ca e rasist cand a zis McCain in campania contra obama "this one" =)) =)) ) Nastase ar fi trebuit sa se abtina - dar asta e chestie de educatie si PR - iar in Ro scartaie grosolan ambele
    • -5 (7 voturi)    
      mai rau ca pe vremea raposatului (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:50)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

      mult mai rau, pentru ca atunci lumea intelegea ce se intampla cu libertatea de exprimare. Generatia ta e irecuperabila.
  • +31 (43 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 10:29)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    e in UNPR... la ce naiba va asteptati?
    • +13 (13 voturi)    
      Ilie Nastase a fost si la PSD deci tot de-al lor (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:17)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      de fapt cum crezi ca a ajuns el in functia asta?

      a venit PSD la putere, hop si PSD-istul asta intr-o functie nemeritata! Astazi pe BBC 2 care transmite meciurile comentatorii din studio spuneau: Halep si cu Nastase NU ISI VORBESC, se pare ca sunbt ceva probleme intre ei
  • +9 (19 voturi)    
    Comentariu. (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:09)

    intruderul [utilizator]

    Celebru in "70 urmand ca in "85 sa se retraga practic 15 ani de cariera in care nu a iesit asa de mult in evidenta cum o crede el.Un nume am,atat.Pete Sampras.

    La fel si "ilustrul" Tiriac.Avand afaceri de succes,el chiar crede ca a inventat curentul electric sau mai bine, teleportarea.Am o surpriza,nu veti ramane in istorie ca Darwin,Eddison,Newton sau Einstein.
  • +18 (30 voturi)    
    Nu cred ca merita sa se acorde atentie .... (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:18)

    gigiN [utilizator]

    ...vorbelor unui om care,chiar daca a fost un mare jucator,este,de multi ani, un si mai mare idiot si neam prost !!!
    • +4 (8 voturi)    
      Presa din toata lumea vorbeste despre asta (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:20)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Serena sigur va afla

      http://www.telegraph.co.uk/tennis/2017/04/21/ilie-nastases-racist-serena-williams-comment-casts-cloud-britains
      • -3 (7 voturi)    
        deja mi-e frica si mie (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:51)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Ca afla domnul Selena Williams ce a spus Nastase!
        • +1 (1 vot)    
          Taran! (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 17:30)

          Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          Esti din acelasi aluat cu toti neghiobii din parlament bai pensionare.
      • +3 (3 voturi)    
        Englezii au facut reclamatie si pt AMENINTARI (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 15:00)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Ilie Nastase s-a dus astazi in sala de presa si a injurat si intimidat o jurnalista engleza care a facut plangere la ITF

        http://www.telegraph.co.uk/tennis/2017/04/22/ilie-nastase-launches-nasty-outburst-british-journalist-reporting
        • +2 (2 voturi)    
          cind jucatoarele noastre sint facute tiganci (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 16:03)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          cum este ? ceva masuri ? NIMIC

          ei stiu sa escaladezse problema in interesul lor ... si au facut acum din tintar ditamai armasarul
          • 0 (0 voturi)    
            cand suntem insultati trebuie sa ne plangem (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 20:28)

            Boham [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            s-a plans vreun jucator roman ca e insultat?
        • +1 (1 vot)    
          "taranul" ... (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 16:12)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          tot taran ramine...cind vezi ca o hoasca imb-cila ca asta ajuns sa reprezinte romania la tenis ( si pe femei....el!!!!.. un "tariceanu"2 ) , cind vezi ca a fost votat, cind vezi si citi alti "taranoi" care gindesc ca el ( si care se isi dau cu parerea aici )..atunci nu e de mirare ce mize-ie umana s a "dezvoltat" in rom..
      • +3 (3 voturi)    
        mai termina cu isteria (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 16:51)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        a fost o remarca de mitocan facuta de cineva care nu trebuia sa aiba nicio functie in Ro... sus tre' sa fie cine stie ce face si ce vorbeste/ nu e niciun rasism si nicio discriminare... you are barking up the wrong tree
        • -1 (1 vot)    
          Nu e nicio isterie, e doar jena (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 20:30)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          daca n-ar afecat imaginea Romaniei si a Romanilor (deci si a mea) nu m-ar interesa dar cateodata mi-e jena ca sunt roman
  • +7 (13 voturi)    
    bine ca nu a spus ciocolata (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:24)

    un domn [utilizator]

    facuta in armenia, atunci era un tsunami de proteste, asa ciocolata cu lapte, e ceva inocent..ca mintea lui
  • +8 (12 voturi)    
    De unde?! (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:30)

    John M. [utilizator]

    Pompier de meserie si jucator cu mingea-atat. Restul de unde sa fi invatat?!
  • -18 (36 voturi)    
    nastase e arogant si mitocan (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:32)

    un.om [utilizator]

    de felul lui

    dar in cazul de fata a facut doar o gluma referitor a faptul ca va fi mulatru copilul... numai un bolnav de "political correctness" vede discriminare in chestia asta

    hai sa facem anchete si discutii despre glume proaste si tzopism ca alta treaba nu avem!
    • +7 (7 voturi)    
      ar (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      fi trebuit sa se abtina.
      in postura oficiala pe care o are trebuia sa aiba o minima decenta atat in privinta Serenei cat si al capitanului nejucator al UK.
      in particular nu avea decat sa faca cate glumite vrea.
      sau s-o fi imprietenit deja cu neamtul ala, Alzheimer?
  • +13 (19 voturi)    
    din pacate (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:38)

    csan [utilizator]

    acest specimen este, nu-i asa, "simbol" al Romaniei. Cam asa stam. Degeaba avem multe alte simboluri care chiar ne fac cinste, apare un nastase ( si nu-i singurul) care strica totul. Nu va mai simtiti lezati cand sunteti tratati ca atare pe une va duceti. Astia suntem.
  • +9 (21 voturi)    
    Educatia securista primita in Romania (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:41)

    dexpropriat [utilizator]

    Sa ne vada toata planeta ce frumos suflet rusa, balcano-latino-rromanesc avem noi. Cei mai daci dintre toti tracii...
  • +15 (15 voturi)    
    Despre Nastase oricum se stia ca el nu da din cap (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 12:57)

    Susufler0 [utilizator]

    nici a negatie, nici afirmativ, pt ca il doare apoi prea tare neuronul !

    Un singur lucru imi doresc : sa nu primeasca o amenda prea mare, pt ca tot FRT i-ar plati-o si asta ar insemna sa se ia si asa din banii mult prea putini care sunt alocati tenisului juvenil.

    PS. Poate ca totusi n-o sa faca prea multi purici la conducerea echipei de Fed Cup !

    PPS. Si poate ca data viitoare Federatia se va feri sa numeasca in functii de reprezentare barbati ajunsi la andropauza !
    • +4 (4 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 15:19)

      ciNicu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nastase nu trebuia numit in functia aia niciodata. Si in nici o alta functie, dealtfel.
      Din pacate, vad ca a fost nevoie sa faca arbitrii meciului cu Marea Britanie ceea ce trebuia sa faca federatia de la inceput: sa-l dea afara pe mitocan.
  • -9 (17 voturi)    
    Sa ii dai amenda pentru o gluma (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 13:20)

    __alex__ [utilizator]

    aiurea? Nastase e prost de felul lui, ticalos etc. Dar sa ii dai amenda pentru o gluma doar ca a facut referire la culoare, e ceva mai aiurea ca "gluma" lui.

    Cei care s-au "autosesizat" sunt in cazul asta la fel de prosti ca Nastase, political correctness este acelasi lucru cu "auto-cenzura" comunista, doar ca este impachetata lucios, parfumata occidental.
    • 0 (2 voturi)    
      Glumele si insultele nu sunt la fel pt toti (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 16:25)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      in Romania avem un presedinte la camera deputatilor condamnat la PUSCARIE, asta nu mai exista nicaieri in lumea


      deci glumele si insultele nu merg peste tot, in Romania e amuzant daca Ilie Nastase injura pe cineva dar in Franta, Anglia, Germani asta e o problema

      si Nastase nu a fost amendat pt o 'gluma' ci pt ca l-a injurat pe ARBITRU si pe JUCATOARELE MARII BRITANII dar tu n-ai de unde sa stii ca stai cu capul in nisip
      • 0 (2 voturi)    
        unde scrie in articolul de mai sus (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 19:51)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        ca a injurat un arbitru?
        • 0 (0 voturi)    
          tu cietsti un articol si tragi concluzii? (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 20:31)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

          ar trebui sa inveti sa te informezi!

          intotdeauna citeste o informatie din mai multe surse, ai twtitter, facebook, google, e foarte simplu sa afli adevarul
  • 0 (14 voturi)    
    masuri diferite (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 13:26)

    tba [utilizator]

    Perfect de acord, nastase este mitocan, ca sa nu zic prost.
    (din pacate nici N la nume nu mai merita). A facut remarci deplasate, considerate discriminatorii si sexiste, avand o calitate oficiala in acel loc.
    Nu mai vorbesc se atress-ul pe care l-a indus celor pe care ar fi trebuit sa le sfatuiasca, indrume si coordoneze in orele urmaroare.


    Pe de alta parte, treaba cu discriminarea cand spui "negru" unei persoane este interpretabila, pare ca depinde de interesul fiecaruia.
    Cand acum 6 luni a venit Mike Tisson in Romania ca sa lanseze Black Energy, n-a fost discriminare pentru ca l-au ales pentru culoare?
    Aia nu s-a pus, ca a castigat bani!
  • +4 (8 voturi)    
    nasty ;) (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:12)

    14q [utilizator]

    & foolish man. nasty business.
  • -5 (7 voturi)    
    Inadmisibil! (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:42)

    ciNicu [utilizator]

    Nu se poate sa faci glume pe seama acestei minuni a medicinei (si poate si a altor stiinte), care este "sarcina" "domnisoarei" Williams....
  • +6 (6 voturi)    
    Ineptul cu uniforma de general ! Rusinos pt. RO (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:46)

    Plagarus [utilizator]

    Un “înstelat”, un om avid de cocarde şi grade de carton
  • -2 (10 voturi)    
    Fosfarin (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:54)

    Eugen_ [utilizator]

    S-ar parea ca stimatii brexiteeri doresc nu doar iesirea tarii din UE, ci urmaresc si sa se faca de ras cu orice ocazie. Daca si asta a fost comentariu pe care sa-l "ancheteze" ITF... Ce-a spus bre? A spus negru, cioara, tigan, maimuta? Sau ce cuvant i-a iritat asa tare pe intepatii de la federatie? "Ciocolata cu lapte"? Serios?

    Inainte de a sari pe mine ca ITF e federatie internationala, sa aruncam o privire la board-ul federatiei:

    President
    David Haggerty

    Chief Operating Officer
    Kelly Fairweather

    Senior Executive Directors
    Kris Dent, Professional Tennis
    Dr Stuart Miller, Development and Integrity

    Executive Directors
    Justine Albert, Professional Tennis Events
    Dominic Anghileri, Finance and Administration
    Jackie Nesbitt, ITF Circuits
    Luca Santilli, Tennis Development
    Tim Stemp, Commercial
    Steve Wilson, Communications and International Relations

    Heads of Department
    Caroline Blincoe, Juniors and Pro Circuits (Player Pathway)
    Jamie Capel-Davies, Science and Technical
    Soeren Friemel, Officiating
    Mat Pemble, Information and Communications Technology
    Jane O'Sullivan, Human Resources
    Alistair Williams, Wheelchair Tennis and Live Scoring

    Nu-i caut acum intre coarne, insa bag mana in foc ca minim 50-60% sunt britanici. Ba! Inainte sa va luati de "ciocolata cu lapte" mai bine v-ati rezolva problemele din "regat". Sau o fi califat deja?
  • +3 (5 voturi)    
    Un tractorist prost care face tara de ras (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 16:56)

    Locke Lamora [utilizator]

    Un talent ratat. Alora care spun ca a fost o gluma si ca e neinteles, ia sa va fac si eu o gluma, veniti maine in Piata Universitatii sa vad daca sunteti ciocolati sau lapte.