Aflat in timpul meciului cu Mischa Zverev, in cadrul turneului de la Shanghai, Nick Kyrgios (locul 14 ATP) a avut o atitudine nepotrivita pentru un jucator din circuitul profesionist de tenis. In primul set, la scorul de 3-1 pentru Zverev, australianul a servit extrem de moale, iar apoi a plecat spre banca de odihna, desi adversarul nu apucase inca sa returneze.

Nick Kyrgios, la US OpenFoto: usopen.org

Nick Kyrgios a pierdut rusinos meciul cu Zverev (110 ATP), dupa doar 49 de minute, scor 3-6, 1-6.

"Acesta e un turneu profesionist, poarta-te ca atare. Atitudinea ta nu arata ca iti respecti meseria", i-a transmis Ali Nili, arbitrul de scaun, potrivit Digi Sport.

Intrebat despre atitudinea lui Kyrgios din timpul meciului, Zverev a incercat sa glumeasca. "Daca Federer ar face asa ceva? Cu siguranta nu. Dar Nick este creativ", a declarat germanul.

La finalul partidei, Kyrgios nu a avut remuscari pentru comportamentul pe care l-a afisat."Daca cei din tribuna se simt jigniti de cum joc, sa plece. Nu le datorez nimic, nu eu i-am chemat sa ma priveasca", a spus australianul.