Florin Mergea si Horia Tecau (cap de serie numarul cinci) s-au calificat, luni, in sferturile turneului de dublu din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, dupa ce au trecut, scor 6-3, 7-6(9), de perechea Santiago Gonzalez/Miguel Reyes, din Mexic. Disputa din "Olympic Tennis Centre", terenul 8, a durat o ora si 28 de minute.

Horia Tecau si Florin MergeaFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

In sferturi, Florin Mergea si Horia Tecau vor intalni invingatorii partidei dintre Marcelo Melo/Bruno Soares, Brazilia - cap de serie numarul 3, vs Novak Djokovic/Nenad Zimonjic (Serbia).

Desfasurarea partidei Tecau/Mergea vs Gonzalez/Reyes:

Tie-break-ul a fost unul cu rasturnari de situatii, insa pana la urma Horia si Florin au castigat cu 11-9, reusind astfel sa se califice in sferturile turneului de dublu de la Jocurile Olimpice

Avem tie-break in acest al doilea set

Se face 6-6, set foarte echilibrat

Prestatie solida a mexicanilor pe propriul serviciu, este 6-5 in favoarea lor

Game lejer pe serviciul lui Horia (castigat la zero), scorul a devenit 5-5

Fara sanse de break pentru ai nostri, este 5-4 pentru mexicani

Inca o egalitate (game castigat la 30), este 4-4 in al doilea set al partidei de pe terenul 8

Reyes isi castiga serviciul la 15, game-uri usoare in ultima perioada pentru mexicani atunci cand servesc. 4-3 pentru Santiago si Miguel

Game cu emotii pe serviciul lui Horia: dupa 30-0 pentru ai nostri, mexicanii au revenit, au egalat, iar Horia si Florin s-au impus cu greutate in "prelungiri". Este 3-3

Gonzalez si Reyes comit mai putine erori, iar pentru Horia si Florin este greu sa ajunga sa aiba mingi de break. 3-2 pentru mexicani

Horia si Florin au revenit de la 0-30, au castigat patru puncte la rand si au castigat game-ul. 2-2 in setul al doilea

A fost nevoie de "prelungiri" pentru ca mexicanii sa treaca din nou in avantaj pe tabela. Game interminabil, este 2-1 pentru Gonzalez si Reyes

Game alb pe serviciul lui Horia, se restabileste egalitatea in al doilea set: 1-1

Setul doi incepe cu un game castigat de mexicani, pe serviciul lui Santiago, acestia conduc cu 1-0

Horia si Florin fructifica prima minge de set si se impun cu 6-3, dupa un set care s-a intins pe durata a 32 de minute

Game echilibrat, jucatorii noastri au fost la doua puncte distanta de castigarea setului, insa mexicanii s-au impus pana la urma: 5-3

Distantare rapida pentru ai nostri la 40-0, iar game-ul de pe serviciul lui Florin este castigat, fara probleme, la 15. 5-2 pentru Tecau si Mergea in primul set al partidei

Cu dificultate, insa Gonzalez isi castiga serviciul. Horia si Florin conduc acum cu 4-2

Horia serveste bine, iar perechea romana se distanteaza la 4-1 (game castigat la 30)

Apare si primul break al disputei: ai nostri se impun la 15 pe serviciul lui Varela. Tabela arata acum 3-1

Florin isi face serviciul, dupa un game echilibrat: 2-1 pentru Tecau si Mergea

Se restabileste egalitatea pe serviciul lui Gonzalez (game castigat la 15). Este 1-1

Meciul a inceput cu un game solid pe serviciul lui Horia: 1-0 pentru ai nostri