Montreal: Simona Halep vs Svetlana Kuznetsova 3-6, 6-1, 6-1/ Simona Halep s-a calificat in semifinale si a urcat pe locul 4 in clasamentul WTA

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2016, 18:50 Sport | Tenis

Simona Halep, la Montreal
Foto: wtatennis.com/ getty
Simona Halep, favorita numarul 5, s-a calificat in semifinalele turneului WTA de la Montreal, dupa ce a invins-o in trei seturi pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (11 WTA), cap de serie numarul 9, in sferturile de finala ale competitiei. Dupa aceasta victorie, romanca a urcat un loc in clasamentul mondial, aflandu-se in prezent pe pozitia a patra.

Simona Halep s-a impus intr-o ora si 36 de minute si si-a asigurat un cec in valoare de 121.150 de dolari si 350 de puncte WTA.

In semifinale, Halep se va intalni cu germanca Angelique Kerber (2 WTA).

"A fost foarte greu, ma simt putin obosita, ea este foarte puternica. Sunt foarte fericita, mereu am avut meciuri grele cu ea. Am fost putin nervoasa in primul set, dar m-am luptat, am facut tot ce am putut. Maine nu va fi usor, dar astept fanii sa ma sustina din nou", a declarat Simona Halep la finalul meciului.

Statistica partidei Halep vs Kuznetsova

Asi: 2-2
Duble greseli: 2-3
Puncte castigate cu primul serviciu: 63% (35/56) - 48% (20-42)
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 58% (11/19) - 43% (10/23)
Puncte de break salvate: 50% (3/6) - 25% (2/8)
Puncte de break castigate: 75%  (6/8) - 50% (3/6)
Puncte castigate pe serviciu: 61% (46/75) - 46% (30/65)
Puncte castigate pe primire: 54% (35/65) - 39% (29/75)
Total puncte castigate: 58% (81/140) - 42% (59/140)
Jocuri castigate pe serviciu: 75% (9/12) - 45% (5/11)
Jocuri castigate pe retur: 55% (6/11) - 25% (3/12)
Total jocuri castigate: 65% (15/23) - 35% (8/23)

Intalniri directe: 4-3

2011, Miami (SUA): 6-0, 6-4 pentru Svetlana Kuznetsova
2011, Toronto (Canada): 4-6, 6-4, 6-3 pentru Simona Halep
2013, Roma (Italia): 6-1, 6-1 pentru Simona Halep
2014, Stuttgart (Germania): 7-5, 7-6 (4) pentru Svetlana Kuznetsova
2014, Paris (Franta): 6-2, 6-2 pentru Simona Halep
2016, Sydney (Australia): 7-6 (5), 4-6, 6-3 pentru Svetlana Kuznetsova
2016, Montreal: 3-6, 6-1, 6-1 pentru Simona Halep

Turneul de la Montreal este dotat cu premii in valoare de 2.413.663 de dolari si se desfasoara in perioada 25-31 iulie.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
13949 vizualizari
  • -7 (13 voturi)    
    Ce pustiu e "Muzeul" asta ! Nici tipenie de om (Vineri, 29 iulie 2016, 19:39)

    Susufler0 [utilizator]

    in el !

    Parca nu ar juca Simona ca sa intre in semifinale !

    Haide, Halep, anima situatia.
  • -15 (31 voturi)    
    Inca o victorie minuscula... (Vineri, 29 iulie 2016, 21:35)

    Prostu' satului [utilizator]

    ,,, care valoreaza cat o URIASA SI UMILITOARE INFRANGERE pentru Halepul machidonesc, nepatriotic si ahtiat dupa bani...
    (Am zis bine, baieti?)
    • +12 (20 voturi)    
      Brava... (Vineri, 29 iulie 2016, 22:06)

      MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Noroc cu ea ca sa existati si voi.... Fara ea, fara obiectul urii voastre ati fi pierduti. Destine meschine aveti ca va trebuie cineva ca Halep ca sa existati...
    • 0 (10 voturi)    
      Bă, da' (Vineri, 29 iulie 2016, 23:01)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      eşti cum îţi spune porecla! Din ce sat eşti? Ca să ştiu să-l ocolesc!
    • -4 (6 voturi)    
      Asa se intampla de obicei ! (Vineri, 29 iulie 2016, 23:28)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Vine unul nou in clasa, care nu cunoaste cartierul, scoala, nu-si cunoaste nici colegii, daramite pe profesori si te trezesti ca-l reclama la director pe seful clasei si se asaza in banca cu repetentul clasei

      Asa ti s-a intamplat si tie acum cu "elevul cel nou" Mihaescu Corneliu !!!

      PS. Pe pariu ca se imprieteneste cu mine ?
      • +2 (14 voturi)    
        Nu fiti rau... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 1:27)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Omul n-avea de unde sa stie cam ce grau se macina pe-aici, nu-i nicio suparare.
        @Mihaescu & @AlisCuPar - nu-mi pasa prea tare cum joaca, cu cine, si mai ales cat castiga Halep (mi se pare chiar degradant pentru un sportiv obiceiul jurnalistic de a posta de fiecare data cati bani a castigat X jucator de tenis - pare sa fie ceva specific tenisului, n-am vazut asta in alte sporturi).
        E un sport individual din multe puncte de vedere, inclusiv acela legat de finantare. Marii jucatori s-au finantat cum au putut - in primul rand familia, prieteni, sponsori particulari etc. N-am auzit de niciun mare jucator de tenis pe care patria-muma l-a facut mare. Asa si cu Halep - ma bucur cand castiga, imi pare rau cand pierde, dar nici nu consider ca are vreo datorie fata de mine sau fata de Romania, si nici nu cred ca se cutremura Universul cand castiga/pierde. Mi-e aproape indiferent.
        In schimb, sunt absolut fascinat de furtuna de ura pe care Halep a reusit involuntar s-o starneasca in randul celor autotintitulati cei mai buni dintre romani.
        Recapitulam:
        1. Avem un cetatean roman care a obtinut cele mai bune performante intr-un sport individual pe care le-a obtinut vreun roman in ultimii 10 ani (posibil sa gresesc, astept sa fiu corectat, aici insa vorbim mult si de mediatizare).
        2. Cetateanul nu e chiar #1 in sportul respectiv, si pare destul de probabil ca nici nu va deveni vreodata. Este "doar" foarte bun, nu exceptional.
        3. Cetateanul se comporta normal-spre-banal in spatiul public. Nu cauta publicitate cu orice pret, da raspunsuri conventionale la intrebari, nici nu face mofturi, dar nici nu-si salta poalele-n cap, pe scurt, isi vede de treaba lui.
        4. Ghici care este cel mai injurat/ironizat/porcait/terfelit sportiv roman?
        Revenind la mesajul meu, era o trimitere la mesajul unui extrem de distins comentator, @Plagarus, care deplangea infrangerea (?) Simonei in fata Pliskovei (http://sport.hotnews.ro/stiri-tenis-21189732-livescore-simona-halep-karolina-pliskova-ora-19-30.htm)
        • +1 (7 voturi)    
          N-au sesizat ironia (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 2:01)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          O fi ora tarzie, dar oamenii au crezut ca vorbesti serios in prima postare...
          • 0 (6 voturi)    
            Mi-am dat seama (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 3:28)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui if0014

            Insa, cum ziceam, nu-i nicio suparare.
            Altfel, raman la parerea ca ambele extreme exagereaza - atat aceia care cred ca Halep e un soi de zeita, cat si cei care doar cand ii citesc numele vad negru in fata ochilor si fac spume la gura.
            Mi se pare o femeie muncitoare, serioasa, si care-si face treaba cat poate ea de bine. Si poate foarte bine, chiar daca n-o fi cea mai buna din lume.
            Parafrazand pilda biblica - sa arunce cu piatra doar cei care sunt, ei insisi, #1 in lume la ceva.
            Deodata s-ar asterne tacerea, nu-i asa?
            • 0 (4 voturi)    
              dar gresesti, (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:42)

              victor L [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              nu exista doar cei care o cred "un soi de zeita" si cei care " vad negru in fata ochilor".
              Exista si o a treia categorie din care crezi ca faci singur parte.
              Cei lucizi si iubitori de tenis. Sint mai multi, dar mai putin guralivi, ca mistocarii ce au gasit parcarea pe HN :D
              • -1 (1 vot)    
                Nu gresesc deloc (Duminică, 31 iulie 2016, 1:47)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui victor L

                Dvs., asa cum ati facut-o de mai multe ori in ceea ce ma priveste, cititi rapid si superficial, interpretati intr-un mod cu totul personal putinul pe care-l cititi, dupa care sariti la beregata interlocutorului pe baza a ce CREDETI DVS. CA AR FI SCRIS ACELA...
                De asemenea, v-as fi recunoscator daca n-ati mai specula cu atata nejustificata siguranta de sine cu privire la ce cred sau nu cred eu. Cand am ceva de spus, sunt capabil sa spun singur, fara ajutorul dvs.
                N-am scris nicaieri ca toti comentatorii acestor articole ar fi ori pro-Halep sau anti-Halep pana la moarte. Dimpotriva, m-am referit la extreme. Orice om cat de cat educat ar subintelege faptul ca aceste extreme sunt minoritati. Dvs. in particular pareti sa aveti nevoie de explicatii suplimentare. Iata, vi le-am dat.
                Daca tot nu-s suficiente, ma declar invins.
        • 0 (4 voturi)    
          Ok then (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 12:27)

          MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Am inteles acum ca era o ironie si era adresata haterilor. My mistake. // E aiuritor sa urasti si acuzi pe cineva pentru atitudinea unor terti in ceea ce o priveste. Nu e vina ei ca media s-a inflamat si ii canta osanale. La cat a castigat si ce profil de celebritate are, sa fim seriosi, este uimitor de rezervata in sensul public...
          • -1 (1 vot)    
            Exact, asta mi se pare si mie uimitor (Duminică, 31 iulie 2016, 1:57)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

            Unii o ridica in slavi pe Halep mai mult decat merita - sa recunoastem asta - si probabil mai mult decat si-ar dori ea insasi. Judecand cat de obiectiv pot eu, chiar nu mi se pare ca ar fi o persoana insetata de publicitate, dornica sa fie tot timpul si cu orice pret "pe sticla". Dimpotriva, mi se pare mai degraba stanjenita si doritoare sa scape cat mai repede de interviuri si atentia mass media.

            Cealalta categorie extrema de comentatori (o minoritate, desigur - asta ca sa priceapa chiar si victor despre ce vorbim) sunt foarte deranjati de aceste osanale. Lucru de inteles pana la un punct.
            Ceea ce mi se pare insa cu totul de neinteles este ca, in loc sa se razboiasca cu preotii voluntari ai cultului Halep, o injura mai mult sau mai putin direct pe jucatoare...
            E ca-n vorba aia taraneasca - pe mine m-ai omorat, da' cu calul ce-ai avut???

            Mi se pare fascinant si aproape cred ca ar merita un studiu de psihologie colectiva. Care ma tem ca ar conchide ca e vorba de vechi metehne romanesti - invidia, capra vecinului etc.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai zis ca... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 11:42)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Prostu' satului!!
      Tipic nationalist, tipic prostului !!
      Dar pacatul recunoscut este pe jumate iertat- asa ca colcaie mai departe poate, poate!!
      • -1 (1 vot)    
        OK, multumesc (Duminică, 31 iulie 2016, 1:58)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        O sa colcai mai departe :-)
  • +11 (15 voturi)    
    Bravo Simona! (Vineri, 29 iulie 2016, 22:25)

    coco04 [utilizator]

    E foarte bine! Cand o bate pe numarul 11 Halep demonstreaza ca nu intamplator e intre primele 5 ale lumii.
  • +3 (9 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 29 iulie 2016, 23:00)

    ommari [utilizator]

    Vei juca cu Kerber ,care a avut meci usor cu Kasaktina.L a fel a fost si in Anglia ,tu ai jucat in sferturi cu Keys,meci greu si acum si atunci.In Anglia pe iarba a fost lupta in care ai pierdut ,dar ti-ai dat seama unde ai gresit,acum este randul tau sa o bati ,,,mar...
  • -13 (15 voturi)    
    Bravo!!! (Vineri, 29 iulie 2016, 23:27)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Asta inseamna ca eu sunt pe locul 3 in Lume in Politica
    bravo lui Minerva adica Artemis
    urmand exemplul Macedonean ea azi a urcat pe un loc cu unul mai putin decat cel mai mare Erou al Macedoniei
    eu marele Zeu Apollo
  • -6 (6 voturi)    
    S-a mai animat "Muzeul", dar in fata tabloului (Vineri, 29 iulie 2016, 23:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Giocondei nu sta cine trebuie ! Nu-s "admiratorii" cunoscuti si nici detractorii (haterii) obisnuiti, aflati in vizorul si pe lista neagra a supraveghetorilor !

    PS. Unde esti? Cu cine mai fac eu mustati Giocondei?
  • +5 (9 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 0:13)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Bravo, Simona! Hateri -gura mica!
    • -2 (4 voturi)    
      haha... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      am dreptul sa critic pe cine vreau si nu sunt "hater"

      si nici macar nu o critic pe plan sportiv... o critic ca e o ipocrita care se da mare patrioata, dar la orice eveniment care nu include muloti bani gaseste motive sa nu participe!
      • 0 (2 voturi)    
        si ce e rau in asta? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 13:14)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        cumva ai vrea sa vina sa sape si la tine in curte cu ”lopata” ei, ca sa ai si tu niste beneficii?

        mai ipocrit decat ea esti tu ! cel care pretinzi ca nu iti plac banii !!

        incepe sa-mi fie dor de o fata de pe forum, lili, care termina de fiecare data comentariile sale,cu acelasi cuvant : sila! sila! sila de voi astia corectii si drepti intru adevar!
      • +1 (1 vot)    
        Dati-mi cateva exemple din care sa rezulte (Duminică, 31 iulie 2016, 2:02)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ... ca Halep "se da mare patrioata", precum si alte cateva din care reiese clar ca "la orice eveniment care nu include muloti bani gaseste motive sa nu participe!"

        "Cateva" insemnand mai mult decat unul.

        In absenta acestei mini-demonstratii, ma tem ca mesajul dvs. spune mai multe despre dvs. decat despre Halep.
  • +4 (6 voturi)    
    Felicitări!!! (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 1:13)

    nick24 [utilizator]

    Pt toată ziua de azi, deci inclusiv meciul de dublu, formidabil, câștigat în fața favoritelor de la Olimpiadâ.
  • +2 (6 voturi)    
    Recunosc, m-am inselat si am nedreptatit-o (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 4:39)

    Susufler0 [utilizator]

    pe Simona, considerand la inceputul acestui turneu ca inscrierea ei in proba de dublu este un simplu moft si ca nu va face decat sa o incurce pe Niculescu, abandonand cu prima ocazie (adica inca de la primul meci) pt a nu-si periclita sansele in turneul de simplu !

    M-am inselat rau de tot, fapt pt care imi cer scuze Simonei !

    Mult succes si la dublu si la simplu !
    • 0 (0 voturi)    
      N-aveti de ce sa va scuzati (Duminică, 31 iulie 2016, 2:10)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In primul rand, e de crezut (sau sperat) ca Simona si stafful ei ignora complet ce se scrie pe Net despre ea. Mi s-ar parea singura atitudine inteleapta.
      Intr-al doilea rand, rezultatele si comportamentul Simonei in cam toate partidele de dublu de pana acum va indreptateau la presupunerea cu pricina.
      Insa adevarul e ca, pentru un jucator de top, dublul nu e altceva decat un soi de antrenament ca sa-si corecteze anumite lipsuri (cum ar fi, in cazul Simonei, jocul la fileu). Nu ma pot gandi la absolut niciun jucator valoros de simplu care sa fi pus prea mare pret pe dublu (din motive financiare, dar nu numai).
      Pe de alta parte, cineva care face pereche la dublu cu un astfel de jucator (Niculescu in cazul nostru) este cu siguranta perfect constient ca, la o adica, partenerul va abandona dublul in favoarea simplului fara prea mari regrete. E un risc asumat, asadar, sa faci pereche la dublu cu un jucator important din simplu.
  • 0 (0 voturi)    
    Statistica (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 7:01)

    Consonant [utilizator]

    Puncte de break salvate: 50% (3/6) - 25% (2/8)
    Puncte de break castigate: 75% (6/8) - 50% (3/6)

    Cineva a inversat coloanele?
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 12:56)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Greu cu matematica, nu?