BRD Bucharest Open: Simona Halep vs Danka Kovinic 6-4, 6-2/ Halep, in semifinale - Duel cu Vania King

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2016, 18:59 Sport | Tenis

Simona Halep, la BRD Bucharest Open
Foto: BRD Bucharest Open/ facebook
Simona Halep (locul 5 WTA si cap de serie numarul unu) a avut o evolutie solida (cea mai buna din aceasta saptamana pe zgura bucuresteana) in meciul cu Danka Kovinic (Muntenegru, 54 WTA si cap de serie numarul 6), castigand categoric partida din sferturile "BRD Bucharest Open", scor 6-4, 6-2. Meciul a durat o ora si 12 minute.

A fost prima intalnire din circuitul WTA intre cele doua jucatoare.

Pentru calificarea in semifinale, Simona Halep si-a asigurat un cec in valoare de $11,300 si 110 puncte in clasamentul WTA de simplu.

"Nu a fost un meci usor, stiam ca joaca bine, ma bucur ca am reusit sa castig si am ajuns din nou in semifinale. Jucatoarele din Top 5 sunt mai puternice, poate nu gresesc atat, poate sunt mai concentrate. Fiecare meci este foarte greu, nu seamana unul cu altul, dar toate luptam. Va fi un meci diferit, o zi diferita (n.r. partida cu Vania King). Am jucat, dar pe hard. Joaca rapid, inteligent, sper sa lupt si sa castig meciul. Simt emotia tatalui mai mult, dar ma descurc. Le multumesc ca sunt alaturi de mine si multumesc fanilor ca au fost alaturi de mine" - Simona Halep, la finalul partidei cu Danka Kovinic.

Rezultate sferturi:

L.Siegemund - P.Hercog 6-2, 6-1
V.King - P.Parmentier 6-3, 6-1
A.Sevastova - S.Errani 7-6(4), 6-3
S.Halep - D.Kovinic 6-4, 6-2

Program semifinale:


Sambata, de la ora 17:00

Laura Siegemund (43 WTA - favorita 4) vs Anastasija Sevastova (66 WTA - favorita 7)

Simona Halep (5 WTA - favorita 1) vs Vania King (144 WTA).

Ultima castigatoare a competitiei bucurestene este Anna Karolina Schmiedlova, din Slovacia (s-a impus in 2015). In acest an, Anna a fost eliminata deja din runda inaugurala. 

"BRD Bucharest Open" este un turneu dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Castigatoare de-a lungul timpului:


2014 - Simona Halep (simplu) - Alexandra Cadantu/ Elena Bogdan (dublu)
2015 - Anna Karolina Schmiedlova (simplu) - Oksana Kalashnikova / Demi Schuurs (dublu).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4057 vizualizari
  • -2 (10 voturi)    
    Dezamăgitor... (Vineri, 15 iulie 2016, 21:06)

    comentatordiletant [utilizator]

    Dacă avea bun-simț, Simona s-ar fi lăsat bătută sau și mai elegant, s-ar fi retras după ieșirea din cursă a lui Errani - pe care mulți o vedeau deja câștigătoare în meciul direct. Nu se face să-ți dezamăgești „fanii” în halul ăsta... Dar se pare că are tupeul să joace și semifinala, știind bine că șansa de a ajunge în finală e de 50%. Oare chiar nu se gândește că 75% din România o vrea perdantă, și asta cât mai repede?
    • +1 (9 voturi)    
      75 la sura?? (Vineri, 15 iulie 2016, 21:24)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      tu esti cu capul baiete,io zic sa te internezi urgent la balaceanca.
      • +1 (7 voturi)    
        o.k., fie, nu din România, ci dintre forumiști (Vineri, 15 iulie 2016, 22:14)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Dar chiar și-așa ți se cam apleacă să vezi că orice evoluție e prilej de critică și prognosticuri negative. Iar când miza pare prea mică și rezultatul previzibil nici nu mai merită comentarii... (Sper că e clar că al meu s-a adresat nu Simonei și nici fanilor, ci „fanilor”).

        P.S. Sunt din provincie, ce-i aia balaceanca?
  • +3 (5 voturi)    
    Amatorilor (Vineri, 15 iulie 2016, 21:16)

    Alor [utilizator]

    Halep s-a calificat in semifinale si primeste 110 de puncte.
    • -4 (10 voturi)    
      Sio sa mai castige un paharel (Vineri, 15 iulie 2016, 21:48)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Si-o sa se mai veseleasca romanul nitel. Marile campioane joaca si castiga GS-uri, cupe adevarate nu paharele.
      • -2 (4 voturi)    
        ia ascultati ce "viseaza" starleta (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 6:08)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        pe la 00:38

        https://youtu.be/7F00mr9IFSQ

        mare caracter, mare campioana, tre' sa ii facem musai statuie
        • 0 (2 voturi)    
          Noi cam obișnuim să ne batem joc (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 9:35)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          de tot ce e românesc. Suntem ăia care zic să moară și capra vecinului. Dacă avem chef de criticat măcar s-o facem constructiv.
          Halep e cea mai bună jucătoare de tenis din România din toate timpurile. Bravo Simona! Hai România!
          • -1 (3 voturi)    
            e un loser micut (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 14:09)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            deghizat in vedeta pe la noi
    • -6 (14 voturi)    
      he,he ce bucurie ca joaca turnee de 250pcte (Vineri, 15 iulie 2016, 21:54)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      in schimb la turneele mari ia bataie la foc automat. De 2 ani nu a ajuns in nici finala sau semifinala de GS

      Mai e un pic si te vei bucura cind va cistiga un turneu ITF cu premii totale de 25000 $ ca-n vremurile bune de la inceputul carierei.

      hai ca-i penibila deja............
      • +4 (8 voturi)    
        ..... (Vineri, 15 iulie 2016, 22:33)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Vad ca te pricepi la tenis. Acum mai putin de 1 an a facut semifinala la USO. PLus, ce chiloman ar fi fost daca nu venea (IAR!) la acest mega turneu. Irina Begu nu a venit niciodata si n-a comentat nimeni nimic.
        Astept circul aferent deciziei Simonei de a nu merge la Rio.
        • -4 (10 voturi)    
          Aia nu o sa fie decizie, marlanie (Vineri, 15 iulie 2016, 23:09)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Daca nu merge la Rio.
      • -3 (9 voturi)    
        e zguduitor rezultatul (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 1:47)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        nu-i mai sta nimeni in cale - pacat ca e calea din dos, insa... masini... fite... fashion... concediat antrenori prin sms... clasa, ce mai!

        https://www.flickr.com/photos/145210358@N08/shares/VU00P4

        HN are slugi care "apara onoarea" starletei banand useri pentru injuriile din linkul de mai sus
        • +1 (3 voturi)    
          daaa, sint ravasit de amploarea scorului (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 8:41)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          mai e un pic si ajungem la articole din Turcia gen: " sa i se usuce mina celui care a a indraznit sa-l critice pe Erdogan" ori apelative gen " mareata Sultana"

          Acest turneu ar fi trebuit sa acorde credit junioarelor din RO care nu au puncte, pt a accede mai usor in clasamentul WTA si nu celor consacrate care oricum au acces la alte turnee.
          • 0 (2 voturi)    
            e si asta precum Kramer (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 14:10)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            in episodul din Seinfeld cand facea karate =))
  • 0 (2 voturi)    
    Control antidoping la Bucharest Open ?! (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 6:54)

    Plagarus [utilizator]

    La Rio este sigur un mare pericol ( nu Zika !)