Roland Garros: Garbine Muguruza, noua regina de la Paris - Serena Williams, invinsa cu propriile arme

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iunie 2016, 15:17 Sport | Tenis

Garbine Muguruza, castigatoare a Roland Garros-ului
Foto: Facebook
Garbine Muguruza a fost sambata "adevarata Serena" de pe "Philippe Chatrier", jucatoarea din Spania evoluand incredibil impotriva Serenei Williams. Cap de serie numarul patru, Garbine a servit foarte bine (cu multa forta), s-a deplasat foarte bine si a reusit sa o invinga pe Serena tocmai cu principala sa arma: agresivitatea. A fost 7-5, 6-4 pentru iberica (meciul a durat o ora si 43 de minute), acesta fiind primul titlu de Grand Slam din cariera pentru sportiva in varsta de 22 de ani. De cealalta parte, Serena nu trece nici de aceasta data peste "blestemul" egalarii recordului detinut de Steffi Graf - 22 de titluri de Mare Slem...

"Sunt foarte fericita, sa castigi un Grand Slam impotriva uneia dintre cele mai bune jucatoare, e incredibil. Cred ca Serena este o jucatoare foarte puternica, am incercat sa lupt cat am putut de mult. Este turneul de vis in Spania, mai ales dupa ce Rafa (n.r. Nadal) a scris istorie aici (n.r. are 9 titluri la Paris)" - Garbine Muguruza.

  • Arantxa Sánchez Vicario a fost ultima jucatoare din Spania care a castigat un Grand Slam (tocmai la Paris), in anul 1998.
  • In urma acestui succes, Garbine va primi 2000 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 2.000.000 de euro.
  • Pentru jucatoarea in varsta de 22 de ani, acesta este cel mai important turneu castigat in cariera, fiind primul Grand Slam pe care l-a cucerit pana in acest moment.
  • Serena Wiliams va incasa un milion de euro si 1300 de puncte WTA (va iesi insa pe minus pentru ca a castigat competitia in 2015 si avea de aparat 2000 de puncte).
  • Serena si Garbine s-au intalnit de cinci ori de-a lungul timpului, scorul fiind 3-2 pentru liderul mondial. Interesant este faptul ca ambele victorii ale Garbinei au venit la aceeasi competitie: Roland Garros (in 2014 si in 2016).
  • Ultimele trei turnee de Grand Slam au fost castigate de jucatoare care pana in acel moment nu aveau niciun trofeu de Mare Slem in palmares: Flavia Pennetta la US Open 2015, Angelique Kerber la Australian Open 2016 si Garbine Muguruza la Roland Garros 2016.
  • Prin victoria de sambata, Muguruza i-a intrerupt Serenei o serie impresionanta la Roland Garros: 14 victorii consecutive. De asemenea, sportiva din Spania a intrat pe lista selecta a jucatoarelor care au invins-o pe Serena Williams intr-o finala de Grand Slam, dupa Venus Williams, Maria Sharapova, Samantha Stosur si Angelique Kerber.  
Castigatoare de Grand Slam, era Open:

1 Steffi Graf 22 (4 AO, 6 RG, 7 W, 5 USOpen)
2 Serena Williams 21 (6 AO, 3 RG, 6 W, 6 USOpen)
3 Chris Evert 18 (2 AO, 7 RG, 3 W, 6 USOpen) etc.

Referindu-ne la toata istoria tenisului (si inainte de era Open, clasamentul este dominat de Margaret Court, cu 24 de titluri (11 AO, 5 RG, 3 W, 5 USOpen).

Statistica partidei Garbine Muguruza vs Serena Williams:

Asi: 4-7
Duble greseli: 9-4
Puncte castigate cu primul serviciu: 34/46 vs 24/34
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 15/33 vs 15/35
Puncte castigate la fileu: 2/5 vs 4/5
Puncte de break castigate: 4/10 vs 2/8
Erori nefortate: 25-22
Lovituri castigatoare: 18-23
Total puncte castigate: 79-69
Distanta acoperita: 1097.2 metri vs 1161.2 metri
Durata partida: 1 h 43 minute.

Desfasurarea finalei de pe "Philippe Chatrier":

Setul II

Setul al doilea a inceput cu Serena la serviciu, dar coordonatele nu s-au schimbat: Garbine a fost perfecta la retur si s-a impus inca o data contra serviciului. Williams nu a evoluat deloc rau, insa nivelul aratat pana in acest moment nu a fost suficient pentru o Garbine aflata intr-o zi mare..."Parasita" de serviciu (a facut trei duble greseli), Garbine a fost egalata in debutul setului al doilea, Serena reusind rebreak-ul. Garbine nu resimte momentul mai putin fast, continua sa fie cea care agreseaza, iar tabela se modifica la 3-1 in favoarea ei. Serena a incercat sa treaca la nivelul urmator, insa ajustarile din jocul ei nu au dat randamentul scontat. Williams a lovit si mai puternic, insa mingea i-a fost returnata cu o si mai mare forta...La 5-3 in favoarea ei, Muguruza a ratat nu mai putin de patru mingi de meci, iar pana la urma Serena si-a facut cu mari emotii serviciul (4-5)...Hotarata sa nu-i dea sanse adversarei, Muguruza a servit bine, s-a deplasat perfect si a ajuns rapid la 40-0...Dupa un schimb mai lung, Serena lasa o minge crezand ca este in afara terenului, insa aceasta a fost pe linie...Set si meci pentru Muguruza, sportiva in varsta de 22 de ani castigand pentru prima data in cariera un turneu de Grand Slam - Roland Garros-ul, editia din 2016...

Setul I


Inceputul finalei a fost unul fara schimburi lungi, serviciul facand diferenta in ambele sensuri. Serena si Garbine au trimis in mare parte cu primul, violent, iar raspunsul de peste fileu nu a mai venit. S-a mers fara nicio sansa de break pana la 2-1 pentru Serena, moment in care Garbine a salvat trei astfel de sanse ale sportivei din SUA. Scapata dintr-o situatie dificila, jucatoarea din Spania a profitat de un moment mai slab al liderului mondial si a facut break-ul (din a treia sansa, a condus cu 40-0). La 3-2 in favoarea ei si cu serviciul, Garbine a facut doua duble greseli consecutive (0-30). A revenit insa pe tabela si s-a distantat la 4-2, dupa ce a lovit in multe momente mai puternic decat adversara sa. Forehandul "biciuit" i-a mers de minune ibericei, Serena multumindu-se doar sa aplaude executiile Muguruzei...Lucrurile s-au schimbat in game-ul cu numarul opt: Serena a facut pasul in teren, a lovit devreme si foarte puternic fiecare minge, iar break-ul a venit in mod firesc: 4-4. Dupa doua game-uri mai "linistite" la serviciu, Garbine loveste naprasnic cu dreapta si o invinge pe Serena cu propriile arme (agresivitate si multa forta in lovituri): 6-5 pentru iberica si serviciul. Aflata in pericol sa piarda setul, Serena se "navaleste" asupra adversarei si isi procura doua mingi de rebreak (Garbine a facut si o dubla greseala). La 30-40, Muguruza se salveaza cu un as la teu. Serena salveaza o minge de set cu un voleu drive incredibil. A treia incercare a fost cu noroc pentru Garbine: un forehand in lung de linie i-a adus primul set, unul castigat cu 7-5. Serena a avut dificultati tocmai pentru ca peste fileu a parut ca se afla...o alta Serena. Muguruza a jucat precum liderul mondial: serviciu puternic, agresivitate dusa la extrem, lovituri puternice, demne de circuitul ATP...Primul set a durat 58 de minute.

Finala a inceput cu Serena la serviciu

Pascal Maria (Franta) este arbitrul din scaun al finalei de la Roland Garros. Sunt 14 grade Celsius in acest moment la Paris.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
7939 vizualizari
  • 0 (18 voturi)    
    PARIU : (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 16:07)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca finala dureaza 2 seturi castiga Muguruza, daca dureaza 3, Serena !

    De ce ? Pt ca soarta pariurilor este aceea de a da rezultate paradoxale !
    • +12 (16 voturi)    
      In 2014, dupa ce a fost invinsa (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 16:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de Garbine Muguruza in turul 2 la RG, Serena i-a spus acesteia ca va veni o zi cand va castiga RG.

      PS. Sa fi venit acea zi ?
      • +13 (15 voturi)    
        da (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 17:01)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        cred ca a venit
        • +5 (15 voturi)    
          Parca Garbine are fata bine de locul 2 (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 17:41)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          si chiar 1, nu ca altele !
          • -2 (12 voturi)    
            si uite ca nu s-a enervat (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:00)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            si n-a putut sa se mai controleze... totusi, Serena se cam bate singura azi, pacat! e o clasa peste, de departe cea mai buna (chiar si cand pierde)
            • +12 (14 voturi)    
              Am avut dreptate : meci de doua seturi (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:13)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              victorie - Muguruza.

              Si mie mi se pare ca in continuare Serena are cel mai complet joc, dar uite ca vine vremea cand si ea daca nu joaca la capacitate maxima poate fi invinsa de una mai tanara, valoroasa si care prinde si varf de forma in finala.

              Acum sa nu uitam ca face 35 de ani .

              PS. Din punctul meu de vedere azi am vazut-o pe viitoarea lidera WTA.
              • +12 (16 voturi)    
                Serena, ca o doamna (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:23)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                vorbeste in franceza... i-am vazut azi un zambet absolut fermecator (imi place din ce in ce mai mult)
                • -7 (11 voturi)    
                  Tenis... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:40)

                  Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  'Prietena' ta Serena, e departe de a fi in categoria Doamnelor.

                  Foarte departe...

                  Franceza nu este una din criteriile folosite la "clubul" Doamnelor; in vizita la Paris, am auzit pirande 'ciripind' ceva asemanator cu franceza...

                  Asta nu inseamna ca o piranda va fi VREODATA o Doamna; la fel ca si floraresele de-aici din Los angeles, 'ciripitoare' de ceva engleza.
          • -11 (19 voturi)    
            si fata ca fata (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:03)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            da' compara picioarele alea cu ale dopului pe tocuri =))
            • -5 (9 voturi)    
              reiau, pentru comparatie (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:55)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              http://www.divahair.ro/images/speciale/articole/articole_imagini/bianca_geica_103/29.07.2015/5r5dyfhghjk.jpg
              • -1 (3 voturi)    
                tuu, (Duminică, 5 iunie 2016, 11:49)

                srah [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                de ce faci asa? link-ul tau nu se deschide! e țeapă!
                :))
  • +8 (28 voturi)    
    halep (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:01)

    xanti [utilizator]

    Sa ia notite de la Muguruza ,asa se joaca tenisul.
    • -7 (17 voturi)    
      stie sa scrie? (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:04)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      =))
    • +1 (29 voturi)    
      simona halep (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:16)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      halep la 24 de ani, a castigat peste 12 milioane de dolari, a vazut toata lumea, are tot ce-i trebuie sa traiasca fericita tot restul vietii ea si copiii copiilor ei....ia si tu notite.
      • -12 (22 voturi)    
        ca mare rahat sunt 12 milioane, prapaditule (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:20)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui step by step

        mai ales ca ea "investeste" in masini ca ultimul ras... in genul asta de articole apare ea in presa... si "n-o s-o mai recunosti imbracata asa"... asta e dopul cu care te mandresti atata (inca n-am inteles de ce)
        • -9 (15 voturi)    
          oh oh, zaboo ! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:51)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          dar de unde stii tu ca investeste singura? am inteles ca iubitul ei este f potent financiar :), ceea ce mi se pare corect. si eu gandesc la fel in materie de baieti. deh, ultima mea ex-achizitie era un baiat multimilionar in euro, manager de succes si peste toate astea era si mostenitorul unei averi impresionante..mai ceva ca printul Mișcin/ Pișkin..whatever.. ala din Dostoievki . Baiat fin..fin di tât.. asa ca ce te apasă pe tine grija de masinile ei?!

          p.s. Aaa, Susu !! am auzit ca-ti sunt draga, prin urmare: stii ce ai de facut !..șiii, de la tine am pretentii. ...ca una bucata hidramata am mai primit !!:)))) de la tine vreau fara numar ,,,fara numar ! simt eu asa ...ca poti mai mult. sau mai multe ? :))
          • +1 (7 voturi)    
            Mai, ce mama dracului ! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:30)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            Se mai poate tine un secret pe site-ul asta?

            Dar parca erai promisa, srah ?

            PS. Sa nu-mi spui ca asta a fost multimilionarul... Zau ca-mi pare rau !
            • -2 (6 voturi)    
              hai lasa, lasa, lasa... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:39)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              eu sunt optimista !

              vorba`ceea ..cand un pesimist ramane singur, crede ca va ramane singur pentru toata viata, iar cand un optimmist ramane singur se gandeste ca-i mai trebuiesc doar 2 persoane si poate face ménage à trois. :)
          • +4 (12 voturi)    
            "Hidramata" suna atat de cocalaresc (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:39)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui srah

            Clasic romanesc, sa iti masori personalitatea in parale si in masini.
            • -3 (5 voturi)    
              dragă domnule Parzivall, (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:42)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              careparte a comentariului meu nu ai înțeles-o ?
              eu primesc masini cadou, nu le cumpar ! =)))
              de unde satan sa stiu cum se numesc astea de lipsește o pedală??

              fii bun rogu-te și invațămă niste sinonime, sa nu mor si eu proasta.

              cu stima si deosebit respect. e bine? ;)
              • +4 (4 voturi)    
                auzi, da' cu volan lipsa n-ai primit ? (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 23:12)

                mnicku [utilizator] i-a raspuns lui srah

                daca tot lipseste cite o pedala......dar banuiesc ca au leduri roz la oglinda de fard
                • -4 (4 voturi)    
                  tuu, (Duminică, 5 iunie 2016, 11:05)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

                  da-ti peste gura aia pacatoasa !

                  ... macar cu o pereche de coarne sa detin ....din pacare, nicusor, fix cu coarnele o sa raman. :))

                  imi place roz. ma bucur ca te-ai gandit la roz, se spune ca barbatului puternic, caruia e se rupe de orice si oricine... ii place sa poarte cate-un tricou roz from time to time, pe principiul : sunt suficient de alfa, beta si omega la un loc incat pot sa port si ...pink! .. m-as hazarda sa spun ca nici tu esti prea strain de roz :))
                  • +3 (3 voturi)    
                    am uitat sa te intreb (Duminică, 5 iunie 2016, 15:00)

                    mnicku [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    in rodaj ai fost .....
                    • 0 (2 voturi)    
                      pai, da! (Duminică, 5 iunie 2016, 17:11)

                      srah [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

                      era si pacat sa ratezi :))) doar suntem prieteni vechi. :)

                      nicusor, ce culoare au ochii tai? sa stiu daca imi place di tine :)))))
              • +5 (5 voturi)    
                Automata si manuala (Duminică, 5 iunie 2016, 1:12)

                Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui srah

                Hidramata e un termen slang care uneste doi termeni, hidraulic cu automatic, adica transmisia automata se face hidraulic. Poate fi si variabila continuu sau semi-automata.
                Acum, really, te lauzi ca primesti masini cado'?
                • -2 (2 voturi)    
                  eee, (Duminică, 5 iunie 2016, 10:57)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                  stiu, fac glume proaste si uneori ma apuca distractia aiurea si din senin...in loc sa ma duc la peste arunc navodu aicilea :D

                  sa stiți ca mesajul de mai jos, de la mine pentru mine, era de fapt pentru dumneavoastra....mai sunt si neatenta, pfff ...nu ma mir ca lumea nu gandeste frumos despre mine :)

                  zi frumoasa la dumneavoastra va doresc :)
                  • +2 (2 voturi)    
                    Și cît e ora? (Duminică, 5 iunie 2016, 14:03)

                    LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui srah

                    presupun că începe de la 300 în sus, nu?

                    Ora de masaj, zic.
                    • 0 (2 voturi)    
                      avem suflet mare, (Duminică, 5 iunie 2016, 16:24)

                      srah [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

                      si cum detalii fac diferenta, trebuie sa-mi placa ochii tai. must have ! :)))

                      „Uratenia ma crispeaza, ma blocheaza si ma anihileaza. Nu as sti cum sa traiesc intr-o ambianta respingatoare. Detest batranetea, uratenia si minciuna” – se confesa lui Dinu Lipatti.”

                      una peste alta desi m-am regasit mai mult in stilul de viata si printre memoriile scrise de Farah Pahlavi , decat in nonconformismul vietii private al Anei Aslan, iubesc atitudinea si tot ceea ce a fost , este si va fi peste timp Ana Aslan.

                      „Eu nu trăiesc în trecut. Eu, în general, trăiesc în prezent şi viitor. Nu mă gândesc la trecut, nici măcar nu îmi amintesc de trecut. Cred că altă trăsătură care m-a ajutat este aceea că nu regret nimic. Aşa am fost în viaţă şi aşa sunt acum. Nu regret nimic, nici lupta pe care am avut-o, nici că sunt singură, nimic! Da, eu aşa sunt!” – acestea sunt cuvintele cu care se descria Ana Aslan.
              • -1 (5 voturi)    
                te obosesti degeaba (Duminică, 5 iunie 2016, 2:15)

                Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                Astuia ii pute orice este romanesc.
                Mai putin budele din SUA pe care le spala de cand a emigrat.
                • -2 (2 voturi)    
                  hei, multumesc :) (Duminică, 5 iunie 2016, 11:13)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

                  nu are rost sa ne aruncam in lupte si dispute, sa stii ca ma gandeam aseara tarziu, ca aceste comentarii ale noastre, sunt doar senzatii de moment ...omul este ceva mult mai complex. vezi tu, nu ma pot supara daca cineva ma face trabant.. daca ma gandesc la piesele acelea retro din gama trabant, pot spune ca m-a complimentat si ii multumesc pentru acest gand frumos :))

                  ..altfel, daca nu face parte din cercul nostru select :)) e normal sa reactioneze asa :)

                  oricum, multumesc de feedback. zi frumoasa sa avem .
                  • +3 (3 voturi)    
                    Mai stie careva ce se dezbatea (Duminică, 5 iunie 2016, 12:18)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    pe forumul asta ?

                    Dar ce mai conteaza !

                    Daca ar avea Halep rezistenta ta si determinarea de a intoarce in "terenul" advers toate mingiile primite (chiar si pe cele care au lovit in plin), fara exagerare, ar fi no 1 !

                    PS Congrat...
                    • -2 (2 voturi)    
                      multumesc. sa fie primit ! :)) (Duminică, 5 iunie 2016, 13:00)

                      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      de ce te plangi? mi-ai spus in ceva comentarii din saptamana trecuta ca este plictiseala mare fara mine..m-ai rugat si sa revin...si acum, te plangi ca...?!
                      • +2 (2 voturi)    
                        Cin' se plange, srah ? (Duminică, 5 iunie 2016, 16:16)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        Gasisem o noua modalitate de a o critica pe "prietena" mea si de a o aduce in atentia forumului pe prietena "prietenei" mele.

                        PS. Eu, sunt chiar foarte multumit ! Acum e animatie !!!

                        PPS. Nu stiu cum e la tine in realitate, dar sper sa te descurci !
                        • +1 (1 vot)    
                          ma plângeam ca n-am (Duminică, 5 iunie 2016, 16:58)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          pantofi; până când am văzut pe unul care nu avea picioare. stiai ?

                          si mai are Creangă o vorba : sarac ca amu, ca anul trecut, si ca de cand ma stiu .. n-am fost niciodata ! ” :))))))))

                          Susu, înca n-am vazut drac mort, rata inecata si baba frumoasa. :P

                          sa-mi tii pumnii stransi, sunt în examene zilele urmatoare :D

                          ps.. aaa, eu tin cu Nole ! :))te pup.pa
                        • +1 (1 vot)    
                          ps.s (Duminică, 5 iunie 2016, 18:18)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          Susu, nu ma mai scoate campioana pe forum ...;)

                          lasa-ma singura, vezi tu mai incolo; dar musai sa-mi tii pumnii ;)

                          ce revenire frumoasa si la Nole...
                          • +3 (3 voturi)    
                            Sa-ti tin pumnii ca sa nu dai (Duminică, 5 iunie 2016, 19:49)

                            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                            in mine, poate !

                            Ce examene dai tu ? De conducere ? De-alea cu supraveghere video ?

                            In fine, forumistii trebuie sa se mai si sprijine intre ei, nu doar sa-si dea "scatoalce!"

                            PS. Iti tin pumnii !
                            • -1 (1 vot)    
                              lasa prostiile, (Duminică, 5 iunie 2016, 22:52)

                              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                              lasa-ma pe mine si mergi afara printre strdute, au inflorit teii...:)))))
                  • +1 (1 vot)    
                    "Omul este ceva mult mai complex"! (Duminică, 5 iunie 2016, 18:52)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    Ideea asta tulburatoare ti-a venit tie sau ai preluat-o din "Imposibila intoarcere" a lui Preda ?

                    Te intreb , nu de alta, dar acolo am dat de niste idei la fel de profunde, prezentate tot cam in maniera ta. De exemplu : "Iubirea e un lucru mare / Ce doare foarte-foarte tare !" Sau in acord cu subiectul galcevii : "Daca vrei sa more / Cumpara-ti motore !"

                    Preda le amintea ca fiind idei care desi exprimate frust de niste colegi de scoala normala, (ardeleni, scuze !), cu cutitul in coaja copacului, pe el l-au urmarit de-a lungul intregii vieti.

                    PS. Ma gandeam ca...

                    PPS. Usor-usor, ca nu dau cu parul ! Retrag !
                    • -1 (1 vot)    
                      nuu, ideea o am din alte carti. (Duminică, 5 iunie 2016, 19:55)

                      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      nu vreau sa ma extind in a explica ce si de unde...ca sa nu par mai desteapta decat sunt.

                      uite, e un lucru de care nu ma simt deloc mandra, dar na..asta sunt. spre ex pe Marin Preda il aveam in 3 volume, parca, prin casa (bine, pe cand eram eu copil ..mama saraca tot ascundea cartile de mine intrucat copiam in creion copertile cartilor :))...si evident, mai faceam si stricaciuni). Avea mama un sifornier inaalt si sus, sus pe el tinea printre altele si M.Preda- Cel mai iubit ditnre pamanteni+altele, dar nu l-am citit. Saptamana asta ma gandeam fix la Preda. O sa ma iau de el imediat dupa ce termin ceea ce am acum, desi f tare imi doream sa ma iau de madam Bovary.. in fine, vezi tu dear, noi astia care ne-am jucat cu mingea pe teren...avem ceva lipsa pauza de la cetit si anumite capitole....uf, am uitat ca tu stii sigur si precis detalii si amanunte din copilaria mea .....inclusiv faptul ca eu nu am facut sport de performanta.... :)))))

                      multumesc de idee. m-ai starnit si o sa ma iau evident de M.P. :)))
                      • +1 (1 vot)    
                        Doamna Bovary ?! (Duminică, 5 iunie 2016, 23:26)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        Dupa ce anunti ca ti-a fugit ex milionarul in euro, dupa ce amintesti de un menage a trois, voiai sa recitesti Doamna Bovary ?

                        Combinatia e exploziva !

                        PS Permite-mi sa-ti dau un sfat : da-ti examenele alea
                        (bafta !) si apoi citeste epigrame de Martial.
                        E prea traumatizanta lectura Celui mai iubit dintre pamanteni iar Madame Bovary ,prea... bovaric !!!
                        • 0 (0 voturi)    
                          multumesc frumos (Luni, 6 iunie 2016, 9:22)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          pentru sugestii (si pentru pumnii stransi :)..) dar nu pot sa renunt la cele pe care oricum vreau sa le stiu...sunt prea curioasa..nativ sunt curioasa :))

                          fii sigur ca voi citi epigramele, niciodata nu se stie cand imi dai tu un examen si n-aș vrea sa pic asa usor :))
                        • 0 (0 voturi)    
                          ps. apropo, (Luni, 6 iunie 2016, 9:37)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          ” orice menaj este întru câtva un menaj a trois. Trăind în doi, suntem întotdeauna trei : tu, eu și relația pe care o împarțim. Tu - la capătul tău, eu- la al meu.”

                          ” trecerea de la contopire la alianta presupune sa accepti sa acorzi o valoare relatiei.

                          nu inseamna sa stii ce-ti convine, sau ce imi convine mie, ci sa intelegi ce face bine sau ce nu face bine relatiei noastre ! ”

                          :)
                          • 0 (0 voturi)    
                            WOW ! M-am razgandit ! (Luni, 6 iunie 2016, 10:54)

                            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                            Citeste Cel mai iubit... O sa intalnesti acolo ideea contrara celei exprimate de tine mai sus si un cuplu (Petrini-Matilda) care se chinuie sa fie precum spui tu in comentariul tau dar... dar ma opresc ca sa nu iti stric cheful de a citi cartea !
                            • 0 (0 voturi)    
                              :) (Luni, 6 iunie 2016, 11:17)

                              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                              am uitat sa-ti spun, textele sunt preluate din cartea /Singuratea in doi nu e pentru noi/... si nu e pentru orice cuplu...iti mai trebuie si material bun =D ... de ambele parti :)
                        • 0 (0 voturi)    
                          ciudata recomandare (Luni, 6 iunie 2016, 20:08)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          epigramele astea..am rasfoit si eu netul. nu ma regasesc in stilul abordat , dar tie probabil ca ti se potrivesc. cam amar mod de a privi lumea ...zic si eu :))))) si ma mai gandesc ca se potrivesc celor ce se cred Isus pe pamant :D sau poate ca in mediocritatea mea nu am priceput povețele decat patial. :))

                          in fine, tot e bine ca vazui ceva nou.
                          • 0 (0 voturi)    
                            Apai, am rasfoit si eu netul (Luni, 6 iunie 2016, 22:46)

                            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                            si am dat de Jaques Salome !

                            In complicata chestie am intrat !

                            Cred ca pana la urma, lasi si tu epigramele, il las si eu
                            Salome si citim impreuna Cel mai iubit...
                            • 0 (0 voturi)    
                              nu cred ! (Marţi, 7 iunie 2016, 14:28)

                              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                              nici aici si nici in viata reala nu mi-ar placea sa-i stau alaturi unui exemplar ca tine.

                              esti genul de om dispus sa dea lectii continuu altora si mai putin sieși, omul care face trimitere la niste epigrame ironice, subtilitati menite sa-l faca pe orice om din fața lui sa se considere mai slab si mai plin de defecte decat este...si toate astea cu scopul sa-ti fie ție iertate mai usor greselile personale si imperfectiunile de ordin etic si moral.

                              esti genul care cauti argumente sa te simti bine cu ceea ce faci.

                              sunt oameni pe care altii îi trag in tot felul de can-can_uri ..si oameni care se prezinta singuri, pe diverse retele, drept un can-can ! niciodata nu as sta langa un astfel de personaj...suntem ceea ce citim, ceea ce mancam..inclusiv ceea ce f*tem :)))))

                              si inca ceva : cu masura cu care judeci pe altii, tot cu aia vei fi si tu judecat. sa nu fii surprins ! si mai ales sa nu fii surprins ca unii oameni isi asuma tot..inclusiv greselile, si-n plus nu le este frica sa comita altele noi. eu una imi iubesc greselile. :)

                              nu ma intelege gresit, nu am nimic cu tine, mai ales ca mie imi place sa cred frumos despre oameni... pana la un punct...pe care singuri aleg sa-l traseze.
                              • 0 (0 voturi)    
                                p.s. (Marţi, 7 iunie 2016, 15:12)

                                srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                iti spun cu toata sinceritatea ca sunt atat de obosita de barbatii pentru care am devenit o obsesie incat m-as bucura foarte tare sa nu ne cunoastem. ...asta asa, ca niciodata nu se stie.

                                pur si simplu inca un obsedat de mine...ar fi deja prea mult !
                                • 0 (0 voturi)    
                                  Un dracusor mi-a (Marţi, 7 iunie 2016, 17:07)

                                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                  soptit : fii echivoc !

                                  Un ingeras mi-a spus insa : nu fa lucrul asta, mai ales unei asemenea persoane !

                                  Asa cum se intampla insa de obicei in filmele de 2 stele si chiar mai rau, castig de cauza a avut dracusorul, astfel ca a ramas "...si citim impreuna Cel mai iubit... !"

                                  In realitate, invitatia era de a citi amandoi in paralel, sau, ma rog, aproape concomitent romanul,
                                  pt ca apoi sa-l comentam PE FORUM ! (unul mai putin aglomerat)

                                  Mie, cand citesc, imi place sa fiu singur, sa nu sune telefonul, sa nu miorlaie pisica, sa nu am treburi de facut, etc.

                                  Banuiesc ca nici tu nu citesti in public beletristica.

                                  Asa ca, uite, am eliminat echivocul !

                                  PS. Tot raul insa a fost spre binele meu, pt ca altfel n-as fi putut afla o parere atat de concentrata si neechivoca despre mine !

                                  PPS. Chiar asa de rau sunt ?
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    ba eu cred ca citesti singur! (Marţi, 7 iunie 2016, 20:18)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    dragul meu, de la distanta esti minunat... mai de aprope , pur si simplu esti la categoria still haven't found what i'm looking for, fara resentimente.. stii, vremurile se schimba, si oamenii o data cu ele :) vezi bine, ai inceput cu Galla si ai terminat cu romane....

                                    oricum, eu nu o iau personal, asa ca nici tu si nu mi-o lua nici tu in nume de rau; in universul tau probabil esti un om bun, doar ca..nu si pentru mine. simplu !
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    p.s. eu ma opresc sa-ti mai raspund, (Marţi, 7 iunie 2016, 20:23)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    parca vad ca mai apuca si zaboo p-aci din greseala si o sa ne zica ”sa ne luam dracului o camera” ...:))))

                                    pa. ai fost haios! thx.
                  • 0 (0 voturi)    
                    "Omul este ceva mult mai complex"! (Duminică, 5 iunie 2016, 18:52)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    Ideea asta tulburatoare ti-a venit tie sau ai preluat-o din "Imposibila intoarcere" a lui Preda ?

                    Te intreb , nu de alta, dar acolo am dat de niste idei la fel de profunde, prezentate tot cam in maniera ta. De exemplu : "Iubirea e un lucru mare / Ce doare foarte-foarte tare !" Sau in acord cu subiectul galcevii : "Daca vrei sa more / Cumpara-ti motore !"

                    Preda le amintea ca fiind idei care desi exprimate frust de niste colegi de scoala normala, (ardeleni, scuze !), cu cutitul in coaja copacului, pe el l-au urmarit de-a lungul intregii vieti.

                    PS. Ma gandeam ca...

                    PPS. Usor-usor, ca nu dau cu parul ! Retrag !
              • -1 (1 vot)    
                p.s. (Duminică, 5 iunie 2016, 6:33)

                srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

                ca sa-i dau apa la moara domului cu nume de masina, de mai jos, am comis-o si la ”invatama”, dar nu ăsta-i baiul..vazandu-te in comentarii mult mai des decat pe dansul, nu prea inteleg cum de ti-ai prins urechile in comentariile mele de mai sus.

                in rest, apreciez atat comentariul tau cat si al celui de mai jos ...atata timp cat le luati ad litteram.

                sanatate, sport si voie buna ! :)
            • 0 (4 voturi)    
              Memorabila replica... (Duminică, 5 iunie 2016, 0:17)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              Numai ca am o usoara nedumerire. Nu-mi mai amintesc cine povestea, mai deunazi, despre nu stiu ce motor Hemi de mii de cm3 are masina lui...
              Nu-mi mai amintesc cine era acel cocalar; imi amintesc doar ca era tot ala care balmajea mai demult despre sutele de mii de dolari (canadieni) pe care-i castiga el etc., etc., etc.
              Avand in vedere cat de vigilent esti - nu-ti amintesti cumva si cine era cocalarul cu pricina?
              • 0 (2 voturi)    
                :))) (Duminică, 5 iunie 2016, 11:17)

                srah [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                mie mi-a scapat comentariul respectiv, dar va multumesc, astazi m-am simtit tare ocrotita... :)

                oricum gluma, ironia sau ce-am avut eu in cap ieri..nu a fost cea mai „ fericita ” si chiar daca m-am simtit foarte protejata si ocrotita, voi avea grija sa nu ma mai lansez in astfel de ..comentarii neinspirate. Poate pe unii îi deranjeaza si nu vreau sa le stric feng shui-ul :)
              • +1 (3 voturi)    
                Hemi-ul ala e cumparat nu cado, am muncit (Duminică, 5 iunie 2016, 15:47)

                Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                Si sa ai un motor Hemi v8 5.7l e ceva normal, toti au, cum ai tu papuci in picioare sa mergi pe strada.
                Te lauzi cu un V10, V12 si apoi cu brand-ul. Dar sa te lauzi cu o masina cado....e asa, faza de Las Vegas Strip.
                Sute de mii castiga multi, e starea naturala. De la juma de milion in sus, poti sa te lauzi, daca is munciti....si sunt destui care castiga.
                • +1 (1 vot)    
                  domnule Parzivall, (Duminică, 5 iunie 2016, 16:41)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                  nici dumneavoastra si nici eu nu avem dreptate, daca ma intrebati pe mine. Nu e de laudat nici intr-o situatie si nici in alta. Fiecare isi cumpara fix ceea ce vrea fara sa se laude pe la altii...sunt destine, oameni si oameni...stiu eu o familie care si-a vandut tot, dar tot..si copilul lor tot in aceeasi stare se afla avand o situatie speciala...prin urmare, ideal este sa ne tinem pentru noi apreciarile personale, ca putina modestie nu a omorat pe nimeni.

                  Dincolo de noi doi si felul in care am ales fiecare sa comentam anumite situatii reale sau nu, din vietile noastre personale, peste noi sunt altii...care ne bat pur si simplu la fund (daca imi persmiti sa ma exprim asa...) si anume sunt baietii aia care se lauda in stanga si in dreapta cu marinimia sufletului si cado”urile in masini pe care le fac ei ”iubitelor” lor...desi ei nu au trecut mai departe de stadiul de chirie la 2 camere :))))))

                  cum spuneam; sanatate, sport si voie buna este ceea ce-mi doresc ; este ceea ce si dumneavoastra va doresc !
                • 0 (4 voturi)    
                  Ok, acum am inteles... (Duminică, 5 iunie 2016, 17:18)

                  Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                  Deci, daca masina e muncita, atunci e voie sa te lauzi cu ea, nu mai este "Clasic romanesc, sa iti masori personalitatea in parale si in masini." E probabil clasic canadian.
                  Acelasi lucru si cu banii - daca faci cinstit 200k pe an, atunci e bine si normal si laudabil sa fii neam prost si mitocan cu unul care face doar jumate sau un sfert.

                  Acum e clar, multumesc ca ai lamurit lucrurile.
                  • +1 (1 vot)    
                    Pt mine e starea de normalitate (Duminică, 5 iunie 2016, 19:57)

                    Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                    pt tine e ceva nemaintalnit si poti interpreta gresit. Nu ai inteles, eu nu ma laudam....daca spuneam ceva de vre-un Ferari....
          • +2 (6 voturi)    
            Tenis... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:53)

            Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui srah

            @srah.....Findca veni vorba de...........'tenis'

            1 Dupa felul in care te exprimi, se pare ca nu prea ti-a placut scoala...You know, cladirea aia frumoasa cu multe sali de clasa unde copiii cuminti invata lucruri folositoare pentru viitor....

            2 Iti mai amintesti pe cite liste figurezi TU ca "achizitie temporara"??? I don't think so.

            3 Vrei sa-ti cunosti valoarea in masini?

            Trabant...
            • 0 (2 voturi)    
              corect:) (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 23:33)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

              am gresit mai sus la invata-ma ..pe mine mmm.. da, stim, mai stim si noi cate ceva, desigur nu chiar tot... că doar de invatat invatam toata viata. (si poate imi mai scapa unele intrucat sunt cam zapacita si usor neatenta, sau pur si simplu mediocra :)

              si inca ceva: relaxeaza-te!
              chiar nu inteleg de ce unii oameni iau totul atat de in serios ..dar e dreptul lor, prin urmare si al tau.

              pe de alta parte, sa stii ca iti respect punctul de vedere chiar daca.. da-mi voie sa am propria parere despre mine :)
              am invatat cu foarte multi ani in urma, in copilarie, ca nu toata lumea trebuie sa te placa/iubeasca/respecte..etc., ca nu toata lumea trebuie sa fie de acord cu mine..etc., si ma simt foarte confortabil cu lucrul acesta, necautand sa ma fac placuta tuturor. e dreptul meu sa fiu asa cum m-a lasat Doamne Doamne, respectiv un om imperfect.

              ”trebuie” l-am scris intentionat. nu trebuie, pentru ca oamenii sunt atat cat pricep.

              altceva?
    • +8 (18 voturi)    
      Simona sa se antreneze serios (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:35)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sa lase "textele": am revenit la jocul agresiv ", doar din vorbe.
      Simona are deja 24 si merge spre 25 de ani , iar in tenis la 26 de ani e batrina.

      E evident ca Serena nu va mai sta mult pe locul 1, insa nici Muguruza nu e o jucatoare ff constanta dar pe moment urca pe 2 cu aproape 6766 pcte iar Serena ramine cu 8330
      • -4 (16 voturi)    
        devine un marfar (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:56)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        tras pe linie moarta spre Constanta daca o tine asa
        • +4 (10 voturi)    
          suna urit marfar, dar va face pluta 2 ani (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:25)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          dupa care eject din top 100 WTA. Nu poate juca prost si sa cistige la infinit,
          In tenis e clara situatia: daca pina la 20-21 de ani nu esti in top 25 adio performanta si cistiguri . Costurile pt a face performanta acum sint URIASE/an, cca 150-200.000 euro . Si Nadal a spus la un turneu in Anglia ca pt el nu-i rentabil sa joace o saptamina la acel turneu pt ca iese pe minus financiar chiar daca va cistiga turneul. A jucat doar ca sa se pregateasca pt Wimbledon.

          Simona dupa Wisette la luat pe johnny minune ca antrenor si a pierdut cu el aproape 1 an. Enorm de mult timp. La Simona a disparut increderea in jocul ei din 2013-2014 . Atunci lovea back-hand in lung de linie in mod regulat , cross-uri lungi st- dr in colturile terenului spre disperarea adversarelor; ce mai ,era pe tot terenul, acuma joaca moale si pe centru ca la juniori cind inveti sa lovesti mingea.
          Nu stiu ce face la antrenamente dar e vizibil ce face in meciuri.

          Ma uitam azi la Muguruza si am numarat la un moment dat 6 lovituri in lung de linie consecutive . Tactic a jucat Muguruza de nota 11.
          Putea sa joace Serena si 10 set-uri ca le pierdea pe toate.
          • -2 (6 voturi)    
            Daca ii intra mai mult prima serva (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:37)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            O macelarea pe Serena.
          • +1 (1 vot)    
            Cu Wisette, Simona isi asuma riscuri ! (Duminică, 5 iunie 2016, 0:21)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            Pe vremea cat o antrena el, back-handul in lung de linie devenise marca inregistrata.

            Mats Wilander o vedea concurand cu Masha Sharapova la coroana Serenei si o compara ba cu Nadal, ba cu Djokovic.

            Ce s-a ales de toate astea ?
            • 0 (2 voturi)    
              si eu sunt de parere (Duminică, 5 iunie 2016, 11:28)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              ca atunci cand lucrurile merg bine, nu trebuie sa schimbi nimic.

              mai multe nu vreau sa spun; pur si simplu nu-mi place sa fac scenarii de aici, din coltul meu de lume...si apoi, tu deja mi-ai facut profilul psihologic, nu trebuie sa-ti mai desenez, dar la o intrebare pe care mi-ai adresat-o mai sus sau mai jos prin comentarii atat am sa-ti spun Susu:

              pentru tine Susu sunt in stare sa accept ”orice”...chiar si-un jaf la drumul mare :))

              in rest..legende Susu, legende!
  • +1 (29 voturi)    
    simona halep (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:28)

    TzaranuRoman [utilizator]

    atat cat a facut si cat va mai face, a facut foarte bine si a adus tuturor romanilor notorietate si onoare mai multa decat a primit ea de la noi. Asa ca oricum ar face e deja 2-0 sau 3-0 pentru ea.
    Sa-i dorim cat mai multe realizari si pentru viitor atat ei cat si celorlalte fete ale noastre care se straduiesc sa faca cat pot mai bine.
    Nu uitat ca ajung acolo 100 - 200 cele mai bune dintre sutele de mii sau poate mai multe din intreaga lume.
    Numai bine tuturor !
    • +7 (19 voturi)    
      Aiurea (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:32)

      EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui TzaranuRoman

      Onoarea unui popor nu se obtine cu paleta de tenis.
  • 0 (12 voturi)    
    bravo, garbine! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:43)

    berenger [utilizator]

    al treilea gs consecutiv pierdut de serena. marea întrebare e dacă va mai câștiga vreunul
    • -6 (12 voturi)    
      Nu va mai cistiga nici un GS, parerea mea` (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:47)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      pe moment ramane pe 1 insa dupa US Open va pierde locul 1 . Muguruza are sanse sa o depaseasca .

      Ambitia Serenei a fost sa o depaseasca pe Graff la nr de GS insa se pare ca si pt Serena e greu sa mai cistige un GS ....
  • +1 (11 voturi)    
    In tenisul de astazi conteaza enorm inaltimea, (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:05)

    Susufler0 [utilizator]

    forta si tehnica.

    Aga Radwanska, cea mai manace, cea mai tehnica jucatoare din circuitul feminin este, in ceea ce priveste statura si forta, exceptia care confirma regula.

    Acesta este motivul pt care trebuie sa ramanem calmi :
    Halep, nu mai creste in inaltime (in forta, poate, dar nu-i suficient) si nici nu poate sa o egaleze la tehnica pe Aga. (Sau pe Serena).

    Ea trebuie sa lupte (si sunt convins ca o va face) pt. a compensa prin darzenie si incapatanare, prin rezistenta fizica si vointa, deficitul de talie, de forta si de tehnica pe care il are in raport cu primele trei clasate actualmente, dar nu numai.

    Privind finala de astazi, mi-am dat seama ca dezideratul castigarii unui grand slam este indepartat ; nu este inca imposibil insa, dupa parerea mea.

    Si, iarasi, nu vreau sa supar pe nimeni, dar cred ca Irina Begu daca isi va intari moralul de concurs va intra in top 10 WTA, cu sanse la un GS pe suprafata rapida.

    PS. Parerea mea !
    • -6 (12 voturi)    
      Halep ar putea sa castige doar daca (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 20:42)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      is eliminate celelalte pretendente sau se accidenteaza, desi si in situatia asta am dubii. A luat bataie de la babe sau jucatoare out of top100.
      Momentan sunt cel putin 5 jucatoare peste ea si vin tinerelele din urma, cum e Osaka.
    • +1 (1 vot)    
      asta cu înălțimea... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:14)

      PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      așa credeam și eu. Apoi am văzut-o pe Putintseva...
    • +4 (6 voturi)    
      nu conteaza inaltimea, conteaza creierul (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 22:37)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      .
      • +1 (1 vot)    
        In fata uneia inalte, puternice si cu creier, (Duminică, 5 iunie 2016, 0:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        cum de exemplu este Muguruza (dar si Bencic), conteaza si inaltimea, nu numai creierul. Ai nevoie de arme egale ca sale invingi.
  • +3 (7 voturi)    
    Enbuenahora, Muguruza! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:07)

    PaulPastout [anonim]

    Muguruza a învins-o pe Serena clar, nu că ar fi prins-o într-una din multele ei zile proaste. Garbine a trimis mingi lungi, joase, Serena a fost obligată să schimbe, să alerge, a avut prea puține ocazii pt loviturile ei formidabile. A trebuit mai ales să alerge, și ea pur și simplu nu mai poate face față la așa ceva.
    Garbine arată foarte solid, tehnic, fizic și mental. Am asistat la o schimbare de generație? A predat Serena ștafeta noii campioane?
  • +1 (7 voturi)    
    pentru unii comentatori (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:25)

    freejack [utilizator]

    Serena 1.75m 70kg stiti cum joaca. ramane nr 2 in istorie dupa Stefi.
    Muguruza 1.82m 73kg ati vazut ce poate
    Halep 1.68m 60kg credeti ca poate mai mult? eu nu. atat cat a reusit este extraordinar. si daca continua asa va mai ramane cativa ani in top 10.
    anul asta cred ca Serena va termina tot pe 1.
    dar cine credeti ca va fi viitorul nr 1? eu o vad pe Muguruza. celelate si-au aratat limitele. si Kerber si Kvitova, chiar si Radwanska. ar mai ramane Azarenka. depide ce urme a lasat accidentarea. pana acum se vede o scadere serioasa. si mai este o speranta, Bencic. sa vedem...
    • 0 (10 voturi)    
      eu da, Simona poate sa ajunga pe 1 WTA (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:48)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      doar daca se antreneaza cu simt de raspundere, invata sa joace dupa o tactica de joc si intra pe teren sa cistige.

      In tenis cel mai important muschi este creierul . Capul dicteaza corpului ce sa faca si nu invers.
      Asa ca inaltimea e doar un detaliu nesemnificativ.

      Asa cum spui tu Muguruza la inaltimea ei ar trebui sa serveasca cu min 200km/h constant dar nu poate sa o faca desi e inalta.
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate teoretic (Duminică, 5 iunie 2016, 8:13)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        dar si celelalte jucatoare au creier, si ele lucreaza la mental, si ele se antreneaza iar cum celelalte au si fizicul mai bun atunci fizicul va face diferenta.
  • -2 (6 voturi)    
    Finala (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 23:02)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Controalele antidoping creeaza surprize
  • 0 (0 voturi)    
    Exemplu de Campioana (Duminică, 5 iunie 2016, 0:32)

    connors [utilizator]

    No Comment
  • -1 (3 voturi)    
    tenis (Duminică, 5 iunie 2016, 9:02)

    VasileCraciun [anonim]

    Serena a jucat sub potentialul ei!Muguruza este in ascensiune,este croita sa aiba succese!Simona si-a atins limitele,din pacate are aere care-i dauneaza!Ar fi putut ajunge mult mai sus dar ii lipsesc multe elemente legate de mental!Ea nu a dovedit ca are calitatile unui luptator,ea crede ca totul i se cuvine,lasand la o parte munca,exercitiul fizic,dorinta reala de a fi cineva!Viitorul va demonstra daca am gresit sau nu!
    • +1 (3 voturi)    
      Simona (Duminică, 5 iunie 2016, 13:17)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui VasileCraciun

      a aratat deja ca este cineva. le-a invins pe toate (in fine, aproape, nu a reusit cu Sharapova). daca castiga un singur Grand Slam intra in Hall of Fame. sigur toate se tem cand o vad pe partea lor de tablou. este cea mai rapida jucatoare in acest moment. din pacate fizicul nu o ajuta in privinta serviciului. si acest lucru nu prea vad cum se mai poate schimba. poate cu steroizi.
      spui ca ar fi putut ajunge mult mai sus. interesant. mai sus de locul 2 este 1. adica nu prea mult mai sus. sigur te referi la Simona Halep sau la Irina Begu, care de pe locul 28 poate ajunge mult mai sus. potential extraordinar a avut si Sorana Carstea, in 2013 a ajuns pana pe 21, dar o accidentare a scos-o din joc.
  • +1 (1 vot)    
    Simona trebuie sa aiba grija si la integritatea (Duminică, 5 iunie 2016, 16:45)

    Susufler0 [utilizator]

    fizica !

    Vica Azarenka cu vreun an si jumatate in urma ataca pozitia Serenei. S-a accidentat si acum incearca sa revina dar e greu, desi e tanara (are 26 de ani).

    Deci Simona trebuie sa progreseze avand grija si la uzura fizica prematura care o paste

    Lipsa accidentarilor de-a lungul unei cariere nu inseamna doar un fizic robust si noroc, sansa, lipsa ghinionului, cum ar putea crede unii ci, in special, un staff de super profesionisti : medic, maseur, kinoterapeut, psiholog precum si intelepciunea de a-i asculta intocmai. Printre altele asta-i unul din secretele Serenei, care domina tenisul mondial femenin de cativa ani , cu o autoritate exceptionala, data si de starea ei de sanatate perfecta.

    Uite ca la Azarenka, nu a fost asa, nici la Simona, nici la Sorana.

    Vrei sa fii campioana, no. 1, atunci trebuie sa nu te zgarcesti cand vine vorba sa -ti formezi un staff tehnic si unul medical.

    PS. Cand esti pe locul 6 in lume si vrei sa progresezi, vrei sa castigi turnee de grand slam,
    asta este un lucru obligatoriu.
    • +1 (1 vot)    
      corect cu zgarcenia (Luni, 6 iunie 2016, 12:23)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      you must spend money to make money