Situatia Sharapovei este "grava", s-ar putea sa nu mai joace niciodata tenis - presedintele federatiei ruse de tenis

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2016, 13:02 Sport | Tenis

Maria Sharapova
Foto: ausopen.com
Situatia vedetei Maria Sharapova este “grava ” dupa ce a fost depistata cu meldonium si ar putea sa nu mai joace niciodata, a declarat joi presedintele Federatiei Ruse de Tenis, Shamil Tarpischev, citat de agentia de stiri R-Sport, preluata de Reuters.  

Maria Sharapova s-a prezentat, miercuri, in fata unei comisii antidoping din Londra, pentru a fi audiata si pentru a afla durata suspendarii, dupa ce a fost depistata pozitiv. 

Jucatoarea de 29 de ani a fost depistata pozitiv cu Meldonium, in urma analizarii unor probe biologice recoltate in timpul Openului Australiei, din ianuarie. 

Meldonium a fost introdus de Agentia Mondiala Antidoping pe lista substantelor interzise la 1 ianuarie 2016. Rusoaica a declarat ca a utilizat substanta respectiva timp de 10 ani, pe motive medicale, si a fost suspendata provizoriu de catre Federatia Internationala de Tenis (ITF) pana la solutionarea cazului.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
10243 vizualizari
  • +15 (23 voturi)    
    Si noi ce sa-i facem? (Joi, 19 mai 2016, 13:08)

    mitg [utilizator]

    Cu un trisor nu joaca nimeni la nivel profesionist.

    A acumulat pana acum 125,000,000$, asa ca nu e grav.

    Sa zica mersi ca n-o pun elvetienii de la Tag Heuer sau alte firme cu reputatie serioasa la plata.
  • -10 (16 voturi)    
    mda (Joi, 19 mai 2016, 13:19)

    _aurelian_ [utilizator]

    ..."grav" e că federația rusă de tenis nu a informat-o că acea substantă a fost interzisă
  • -8 (26 voturi)    
    Nu prea o inghit pe Sharapova... (Joi, 19 mai 2016, 13:35)

    liviul2006 [utilizator]

    Nu prea o inghit pe Sharapova, mai ales dupa finala cu Halep !!! dar suspendarea pe o perioada f lunga doar din cauza Meldonium-ului cu care mai multi au probleme (inclusiv atleti romani) si dupa cateva luni de la administrare, mi s-ar parea cam exagerata.
    • +12 (14 voturi)    
      ... (Joi, 19 mai 2016, 14:34)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      Si ce-ar trebui? Doar atletii romani sa ramana suspendati?
  • +4 (8 voturi)    
    Cat de grava ? (Joi, 19 mai 2016, 14:06)

    Koczka [utilizator]

    In afara de o suspendare de max 6 luni nu vad de ce ar fi o situatie grava, mai ales ca interdictia este din 1 ian 2016. Nu sunt puse in discutie nici trofeele Mariei din sezoanele precedente.
    Singurul punct in discutie ar fi participarea la Olimpiada, etc.
  • +12 (20 voturi)    
    hmm ... (Joi, 19 mai 2016, 14:11)

    alx__ [utilizator]

    Oare meldoniumul o facea sa racneasca atat de ... interesant ?
    • +2 (14 voturi)    
      eu as vrea sa o vad in filmele ptr adulti (Joi, 19 mai 2016, 14:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui alx__

      odata ca e in forma si ar fi foarte buna in filmele pentru adulti , e o rusoaica care merita vazuta , consider ca acum ar concur toate starletele din industria filmelor pemtru adulti..ar fi Masha No.One cel putin un deceniu !!!
  • +7 (11 voturi)    
    tot ce nu-i interzis e permis. (Joi, 19 mai 2016, 14:22)

    anonimicus [utilizator]

    Aşadar, până de Revelion era liber la meldonium. Şi se pare că sportivi de toate naţiile şi de prin toate sporturile îl foloseau la desert. Unii mai des, alţii mai rar. După Revelion majoritatea, avertizaţi fiind, au renunţat. Acu, cât de repede dispar urmele lui din organism nu e prea clar. Ghinioanele Şarapovei (căci niciodată un ghinion nu e singur) sunt că îl lua prea des (rangul cere sacrificii) şi că Australian a debutat la scurt timp după Anul Nou.

    Mai papagali sunt românaşii noştri, care şi la 5 luni de la interzicere mai sunt depistaţi cu una, alta.
  • +9 (9 voturi)    
    Sharapova e bine merci,sanatoasa si cu bani ! (Joi, 19 mai 2016, 14:56)

    andreesanu [utilizator]

    Ca n-o sa mai incurce pariurile unora in turnee e adevarat !!,dar nu-i de plins ,e sanatoasa ,frumoasa si bogata !!!,un handralau gaseste ea orcind .
    • +1 (11 voturi)    
      merita a II a sansa in filmele ptr adulti (Joi, 19 mai 2016, 15:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      sa o vada mapamondul "racnind" altfel
  • +1 (3 voturi)    
    Să vă spun ceva (Joi, 19 mai 2016, 19:21)

    Chitcaila [utilizator]

    În presa rusească se vorbea, mai pe față mai pe ocolite, încă de anul trecut că Mașa se va retrage. Nu din motive medicale, e sătulă, bani a cîștigat, slavă Domnului, iar contractele publicitare merg și fără tenis.
    • 0 (2 voturi)    
      noi vrem filme xxx (Joi, 19 mai 2016, 22:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      acum e in forma fata sa "racneasca" la camera...in forma pura...
      • 0 (2 voturi)    
        doar Cracanatul kgb poate sa-i dea cep (Vineri, 20 mai 2016, 8:09)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        sa-l rugam pe Mazeta sa filmeze bine.
        • +2 (2 voturi)    
          eshti ardelean de al meu (Vineri, 20 mai 2016, 10:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          ...eu am priceput ce ai spus, insa restul...mai putzin..
  • +1 (3 voturi)    
    Nu doneaza Masha titlul de la RG din 2014 ? (Vineri, 20 mai 2016, 13:00)

    Susufler0 [utilizator]

    Sau la banii ei, doneaza doar 50% din premiul castigat si isi pastreaza vasul de flori ?
  • 0 (2 voturi)    
    Melodium ... si alte "energizante" ... (Vineri, 20 mai 2016, 13:02)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Melodium-ul, din cate am inteles, este substanta activa in anumite medicamente. Dintr-o data devine substanta interzisa si ... ma rog.

    Ma intreb, oare la fel sunt si "energizantele" luate de fra... pardon, surorile Williams? Ca le-a facut pe alea sa arate incat si gorilele sunt invidioase pe statura si forta lor. (Nu, nu-i nativ, caci "taticul" si "mamica" sunt cam jumate cat ele.) Numa' asa, ca idee ...