Simona Halep a debutat dezastruos la turneul WTA de la Stuttgart, unde a fost eliminata in "optimi" de Laura Siegemund (Germania), locul 71 in ierarhia mondiala. Acesta a fost primul meci intre cele doua sportive. Meciul, transmis in direct pe Digisport 2 si Livescore pe HotNews.ro, nu a avut istoric: 6-1, 6-2 pentru Laura Siegemund.

Simona a acuzat si probleme medicale in debutul setului secund, dar prestatia sa in tot meciul a fost extrem de inconsistenta. Halep a ratat aproape toate loviturile din apropierea fileului, fie nimerind plasa, fie alegand exact coltul in care se plasa adversara.

Nici jocul de pe fundul terenului nu a fost solid, Simona fiind statica si lipsita de idei in fata evolutiei constante a jucatoarei din Germania.

• Evolutia meciului

FINAL Halep vs Siegemund 1-6, 2-6. Doua gameuri castigate rapid de germanca si meciul s-a terminat

Halep vs Siegemund 1-6, 2-4. In continuare degringolada in jocul Simonei

Halep vs Siegemund 1-6, 2-3. Halep si-a pierdut iar serviciul. Romanca traieste periculos

Halep vs Siegemund 1-6, 2-2. Halep a facut primul break si a egalat situatia in setul doi. Hai ca se poate!

Halep vs Siegemund 1-6, 1-2. Meciul s-a reluat. Dupa pauza medicala, Simona reuseste sa-si castige serviciul

Halep vs Siegemund 1-6, 0-2. In ritmul acesta, nemtoaica ar putea bate recordul mondial de durata a unui meci la senioare

Halep vs Siegemund 1-6, 0-1. In continuare Simona e extrem de neinspirata, mai ales la urcarile la fileu. Mingi simple ratate inexplicabil, iar Laura Siegemund prinde tot mai mult curaj. Asa a ajuns Simona sa-si piarda iar serviciul

Halep vs Siegemund 1-6. Un vis urat pana acum acest meci. Speram ca dupa pauza Simona sa-si revina

Halep vs Siegemund 1-5. In sfirsit, primul game cistigat de Simona. E si prima oara cand isi castiga serviciul.

Halep vs Siegemund 0-5. Nu stiu care e combinatia de taste pentru emoticonul de uimire/consternare, dar ar fi vrut sa sa-l stiu

Halep vs Siegemund 0-4. Al doilea break al nemtoaicei. Simona Halep e o umbra a jucatoarei solide pe care o stim cu totii. Nimic nu-i iese romancei

Halep vs Siegemund 0-3: Game la zero reusit de germanca. In ultimele doua gameuri, Simona a ratat cel putin trei loviturice ar fi trebuit sa fie decisive: din mijlocul terenului a lovit exact acolo unde

Siegemund se plasase la noroc

Halep vs Siegemund 0-2: Germanca a profitat de jocul neinspirat al Simonei si a reusit break-ul

Halep vs Siegemund 0-1 Partida a inceput cu Siegemund la serviciu. Jucatoarea germana castiga game-ul la 15

Intalniri directe: 0-0.

Competitia germana este dotata cu premii totale in valoare de $693.900. Ultima castigatoare este Angelique Kerber, in timp ce Simona Halep a ajuns in 2015 pana in faza semifinalelor (a fost invinsa de Caroline Wozniacki, scor 7-5, 5-7, 6-2).