Turneul Campioanelor: Maria Sharapova, victorie in doua seturi cu Flavia Pennetta - Agnieszka Radwanska, in semifinale

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2015, 15:10 Sport | Tenis

Maria Sharapova, la Turneul Campioanelor
Foto: wtatennis.com
Maria Sharapova a castigat in doua seturi, scor 7-5, 6-1, meciul cu Flavia Pennetta, rezultat in urma careia rusoaica a castigat Grupa Rosie. De asemenea, prin jocul rezultatelor, in semifinale va merge (pe langa Masha) si Agnieszka Radwanska, jucatoare care a invins-o joi pe Simona Halep.

Maria a avut un inceput ezitant de meci, rusoaica fiind condusa, pe rand, cu 2-0, 3-1 si 4-2. A reusit insa sa faca break-ul si sa egaleze la patru, intr-un game in care Pennetta a facut doua duble greseli.

Finalul i-a apartinut Sharapovei: a stiut sa domine de pe fundul terenului, iar cand acest lucru nu i-a iesit, a destabilizat-o pe Flavia cu scurte si lovituri de slice (7-5).

Setul al doilea a avut o alta desfasurare: Maria a facut break-ul in debutul setului, iar apoi a stat in control gratie castigarii serviciului propriu. In plus, Sharapova a mai facut un break, iar meciul l-a incheiat in stil de mare campioana (6-1) - partida a durat o ora si 29 de minute. 

Din Grupa Rosie s-au calificat Maria Sharapova (de pe locul intai) si Agnieszka Radwanska (de pe a doua pozitie). Au fost eliminate Simona Halep si Flavia Pennetta.

Grupa Rosie, rezultate:


Simona Halep - Flavia Pennetta 6-0, 6-3
Maria Sharapova - Agnieszka Radwanska 4-6, 6-3, 6-4
Flavia Pennetta - Agnieszka Radwanska 7-6, 6-4
Maria Sharapova - Simona Halep 6-4, 6-4
Agnieszka Radwanska - Simona Halep 7-6, 6-1
Maria Sharapova - Flavia Pennetta 7-5, 6-1.


Citeste mai multe despre   























7323 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Scor identic cu cel al Simonei (Joi, 29 octombrie 2015, 15:39)

    Top 10 [anonim]

    Amuzant, Pennetta a fost eliminata cu acelasi scor precum Halep, un prim set foarte disputat, apoi o cadere in un al doilea set dominat clar de Sharapova.

    Credeti ca pe forumurile italiene se spune ca si la noi, masochist: "ce vrei domle, mentalitate de italianca" ?! Nu cred..

    La fete, in tenis, se intampla sa castigi ditamai US Open, sa fii in top 10 mondial ca Pennetta si apoi sa fii eliminata rapid pe la alte turnee.
    • +1 (3 voturi)    
      Macar a castigat US Open (Joi, 29 octombrie 2015, 16:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Top 10

      Normala relaxarea de sfarsit de sezon.
  • -5 (7 voturi)    
    aproape (Joi, 29 octombrie 2015, 15:56)

    Octavian [anonim]

    Simona a fost atat de aproape de o calificare in semifinale...ii trebuiau doar 2 mingi la scorul de 5-1 in tie-break. Pacat...
    • -2 (6 voturi)    
      Nici un pacat, asta e tenisul (Joi, 29 octombrie 2015, 16:07)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

      Depinzi de multe ori de o minge si un meci se poate intoarce in orice moment al jocului...daca esti luptator si nu cedezi, adica ai incredere in tine si in jocul tau.
  • -1 (5 voturi)    
    E o greseala ! (Joi, 29 octombrie 2015, 16:49)

    math_2 [utilizator]

    Halep este cea mai completa jucatoare din lume si principala favorita. Sigur s-a calificat. Verificati regulamentul. Incetati cu dezinformarea. Stie toata lumea ca suntem un popor de tenismeni.
  • 0 (4 voturi)    
    sharapova campioana (Joi, 29 octombrie 2015, 16:49)

    vulpoiul rosu [anonim]

    I love you MASHA! tu esti campioana , esti cea mai buna!
    • 0 (8 voturi)    
      Nu numai (Joi, 29 octombrie 2015, 17:19)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Dupa parerea mea, Sharapova este si cea mai nesimtita jucatoare din circuit.
      Prefer una ca Simona.
  • +2 (8 voturi)    
    Ne convine sau nu.... (Joi, 29 octombrie 2015, 17:33)

    gigiN [utilizator]

    ...,Sarapova este singura jucatoare de mare clasa dintre cele 8.Pacat de urletele pe care le scoate si de tactica ei adesea lipsita de fair-play !!
    PS "Patrioti"romani-dati in continuare minusuri tuturor celor ce spun ca exista vreo jucatoare mai buna decat Simona Halep.Deserviciu mai mare nu puteti sa-i faceti.
  • 0 (0 voturi)    
    Tenis (Vineri, 30 octombrie 2015, 14:41)

    alexom [anonim]

    E vb de un turneu de tenis nu de campionatul 'Fete de pension - etapa Bune maniere... Simona mai are de studiat din greu pentru a reusi sa o invinga pe Sharapova ...