WTA Roma: Alexandra Dulgheru s-a calificat in optimi, dupa ce a invins-o pe Lucie Safarova

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2015, 19:16 Sport | Tenis

Alexandra Dulgheru
Foto: AGERPRES
Jucatoarea de tenis Alexandra Dulgheru, venita din calificari si locul 72 WTA, a acces, miercuri, in optimile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii in valoare totala de 2.183.600 de dolari, informeaza Mediafax.

Dulgheru a invins-o, in turul doi, cu scorul de 1-6, 6-4, 7-6 (6), dupa doua ore si 28 de minute, pe Lucie Safarova (Cehia), cap de serie numarul 12 si pozitia 14 in ierarhia mondiala.

In optimile de finala, Alexandra Dulgheru o va intalni pe Ekaterina Makarova (Rusia), a opta favorita a competitiei si locul 8 WTA, care a trecut, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-1, de Kristina Mladenovici (Franta), ajunsa pe tabloul principal din postura de lucky loser si pozitia 53 in clasamentul mondial.

Pentru calificarea in optimi de finala, Dulgheru va primi 105 puncte WTA si un cec in valoare de 22.800 de euro.

Daca o va invinge pe Makarova, Alexandra Dulgheru ar putea sa o intalneasca in sferturi de finala pe Simona Halep, cap de serie numarul 2 si locul 2 WTA, daca aceasta va trece de castigatoarea partidei dintre Venus Williams (SUA), cap de serie 14 si locul 16 WTA, si Elina Svitolina (Ucraina), locul 19 WTA.























3269 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    bravo (Miercuri, 13 mai 2015, 19:24)

    minos [utilizator]

    SI CAT MAI SUS
  • +9 (9 voturi)    
    e clar (Miercuri, 13 mai 2015, 19:40)

    Xorciser [utilizator]

    Fetele sunt pe val.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate...... (Miercuri, 13 mai 2015, 21:00)

      8736 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      .....le doresc sa devina un tsunami in acest turneu.
  • +1 (1 vot)    
    astept (Miercuri, 13 mai 2015, 20:04)

    condor [anonim]

    ca si Irina si Alexandra sa primeasca la fel de multa atentie din partea presei ca si Simona. Azi toate au avut rezultate extraordinare. Bravo fetelor! De cand e Simona no.2 WTA parca le-a dat aripi si celorlalte fete. Irina a castigat la Kerber- castigatoarea de la Sttutgart! Bravo, bravo, bravo!
    • +1 (1 vot)    
      .. (Joi, 14 mai 2015, 0:45)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui condor

      Sa-i uram mult succes impotriva Azarenkai, care pare intr-o forma excelenta! Hai Irina!
  • +1 (1 vot)    
    Si Irina (Miercuri, 13 mai 2015, 20:54)

    Alor [utilizator]

    HW si Irina Begu s-a calificat . De ce nu este nici o stire despre ea ?
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Alexandra (Miercuri, 13 mai 2015, 21:26)

    coco04 [anonim]

    La mai mare!
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 14 mai 2015, 0:36)

    Riegel [utilizator]

    Bravo Alexandra! Mult succes cu Makarova! Hai Alexandra!