Sarapova a fost eliminata in turul doi la Stuttgart. Simona HALEP va urca pe pozitia a doua in clasamentul WTA

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2015, 22:39 Sport | Tenis

Jucatoarea rusa de tenis Maria Sarapova, cap de serie numarul unu si locul 2 WTA, a ratat, joi, calificarea in sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii in valoare totala de 731.000 de dolari, iar Simona Halep va urca pe pozitia a doua in clasamentul WTA.

Sarapova a fost invinsa, in turul doi, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-1, dupa doua ore si 27 de minute, de Angelique Kerber (Germania), pozitia 14 in ierarhia mondiala, potrivit Mediafax.

In sferturi de finala, Kerber o va intalni pe rusoaica Ekaterina Makarova, a sasea favorita a competitiei si locul 8 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-2, 6-3, de compatrioata sa Marina Melnikova, jucatoare ajunsa pe tabloul principal din postura delucky loser si pozitia 194 in clasamentul mondial.

Maria Sarapova, castigatoare la ultimele trei editii ale turneului de la Stuttgart, trebuia sa ajunga in semifinale pentru a putea sa-si pastreze locul secund in clasamentul WTA.

In clasamentul WTA dat publicitatii luni, Maria Sarapova se afla pe locul doi cu 7.890 puncte, iar Simona Halep ocupa pozitia a treia, cu 7.571 de puncte.

Simona Halep a mai ocupat locul 2 in clasamentul WTA timp de opt saptamani, in perioada 11 august - 6 octombrie 2014.

Jucatoarea Simona Halep, cap de serie numarul 2 si locul 3 WTA, va juca, vineri, de la ora 15.00, impotriva sportivei italiene Sara Errani, locul 15 WTA, in sferturile de finala ale turneului din categoria Premier de la Stuttgart, dotat cu premii in valoare de 731.000 de dolari.






















10530 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    loc 2? (Joi, 23 aprilie 2015, 23:53)

    xanti [utilizator]

    Conjunctura ,nu e pe merit.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu e pe merit (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:32)

      gigiK [anonim] i-a raspuns lui xanti

      E pe puncte ;)
  • +6 (8 voturi)    
    Hai cu comentariile carcotasilor (Joi, 23 aprilie 2015, 23:54)

    MyGame [utilizator]

    Vreau sa vad pana unde duce marlania unora care sunt in stare sa spuna ca este vina Simonei sau Sharapova a vrut sa-i multumeasca ca a fost lasata sa catige Roland Garros....
    • +9 (9 voturi)    
      .. (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:09)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Mai bine nu! :) Nu subestima puterea prostiei! :)
  • +6 (6 voturi)    
    Da! (Vineri, 24 aprilie 2015, 0:17)

    Riegel [utilizator]

    Kerber continua sa confirme forma excelenta in care se gaseste in acest moment!
  • -1 (9 voturi)    
    Si tu Brutus? (Vineri, 24 aprilie 2015, 0:34)

    raos [utilizator]

    Numele ei e "Sharapova" cu "sh" nu cu "ș" cum apare prin ziarele sportive. S-o citi "Șarapova", dar de scris se scrie totusi Sharapova. Nu stiu de ce, dar aveam impresia ca hotnews este peste ziarele sportive. Se pare ca nu (intotdeauna).

    In alta ordine de idei, ma bucur pentru Simona ca va reusi sa ajunga din nou numarul 2. Si nu, nu e pentru ca "reuseste sa o evite" pe Sharapova cum comentau unii ci pentru ca a avut un inceput de sezon foarte bun. Nu Simona o evita pe Sharapova. Sharapova nu reuseste sa ajunga in fazele finale ale competitiilor.
    • +4 (6 voturi)    
      De ce? (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:20)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui raos

      Numele ei e Шара́пова și are cetățenie rusă deși trăiește în America. Din cauză că engleza nu are litera Ș o scriu ca Sh.

      Noi avem litera Ș, de ce să scriem traducerea rusă-engleză-română și nu rusă-română?
    • +4 (6 voturi)    
      in ce limba ? (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:24)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui raos

      in engleza, pentru ca nu au "ș", se scrie cu sh. in romana se scrie cu "ș".
      numele in rusa e Шарапова, nu e niciun h acolo.
  • +6 (8 voturi)    
    PONTIAC, esti pe receptie? (Vineri, 24 aprilie 2015, 9:38)

    srah [utilizator]

    bre, prontiac, p`asta mica o ajuta si universu`...ce zici de treaba asta? :)))

    karma, pontiac...karma!!!

    when birds are alive, they eat ants.
    when the birds die, the ants eat the birds.

    one tree makes a milion matchsticks. only one matchstick is needed to burn down a milion trees.

    you may be powerful now, but your circumstances can change.

    karma is powerful. don`t hurt anyone. be good and do good!

    karma, pontiac...karma!!! :)
    • +1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:07)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui srah

      :))))))))))))
    • -1 (3 voturi)    
      mea culpa! (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:59)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

      million...ca amu vine Bibescu si da cu mine de pamant...pe buna dreptate, amu` ..:)
    • +2 (2 voturi)    
      Atentie: cameleonul=pontiac! :) (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 5:34)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui srah

      E clar pe receptie! I-am recunoscut stilul! Si l-au tradat si comentariile din zilele trecute! :)
      • +1 (1 vot)    
        hmm, (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 7:11)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui Riegel

        nasol dc simte nevoia de sustinere...si isi ofera (si ) aceasta placere tot singur :)))

        daca`l iau fetele la misto pe forum, iti dai seama cum se tavalesc de ras live ? :)

        sunt rautacioasa, stiu:)...da` si el trebuie sa stie ca noi n`avem nevoie de confirmarile lui (plusuri si minusuri)
  • -1 (3 voturi)    
    Cel mai suparat (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:00)

    Close [utilizator]

    E Nasty Nastase. Daca Halep ajunge pe 1 el o sa dispara si din amintiri.
    • +1 (1 vot)    
      Iar cu Natase? (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 8:24)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Close

      uite, parerea mea... este ca aici avem un conflict intre 2 generatii (aici pe forum...nu Nastase- Halep)
      sa-ti explic:
      sunt oameni care au trait meciuri cu sufletul alaturi de Nastase, asa cum noi ne trezim noptile sa fim alaturi de Halep. Nu stiu ce va face Simona peste 30 de ani, dar noi si peste 30 de ani, indiferent ce va face ea, vom ramane sensibili la acest om, pentru noi inseamnand f mult Simona Halep.... asa si cu generatia care reuseste sa treaca peste alegerile personale si neinspirate (uneori) ale lui Ilie Nastase.
      Nu e ok sa vorbim despre el la modul in care s-a cam vorbit pe aici.... intrucat suntem pe un forum de tenis, deci...sa vorbim de tenis, nu de Brighite sau alte alegeri facute de omul/barbatul Ilie Nastase.
      ...plus ca, mai la batranete... ai nostri devin ca niste copii ...care mai spun (si fac lucruri traznite)... whatever...iar eu, crede-ma ca taxez de multe ori atitudini iesite din decor/ derapaje... dar, totusi atunci cand acestea sunt ale unor oameni care au fost (sunt !) talent si valoare atunci TAC ( tocmai de aceea, desi am mentionat intr-o postare ca nu am fost prea fericita cu alegerea Simonei de a-l trimite acasa pe Fissette prin SMS, crede-ma ca am tacut malc cand s-a intamplat treaba asta si o sa tac probabil si peste 30 de ani daca se mai repeta o treaba d`asta... tocmai d`aia... vorba unuia de pe forum "Simona e tare! am zis!":)))