Serena Williams, locul 1 mondial, a invins-o, sambata, cu scorul de 7-5, 7-5, pe Monica Niculescu, locul 68 WTA, intr-un meci din turul doi al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, primul disputat de americanca in California dupa o pauza de 14 ani.

Monica NiculescuFoto: HotNews.ro / Victor Cozmei

Niculescu a jucat bine in aceasta partida, iar lovitura ei preferata, "slice-ul", a incomodat-o pe titrata adversara. Romanca a avut posibilitatea sa castige primul set, servind la scorul de 5-4, nsa Serena Williams a revenit si s-a impus cu 7-5, dupa o ora de joc.

Si al doilea set a fost echilibrat, Niculescu a salvat doua mingi de meci la 4-5, dar nu a mai repetat performanta la 5-6, astfel ca Williams, care a gresit mult in aceast partida, a inchis meciul dupa un alt 7-5 si dupa doua ore si trei minute de joc.

Printre numerosii spectatori care au umplut arena centrala (16.100 de locuri) de la Indian Wells Tennis Garden s-au numarat Bill Gates si John McEnroe.

Pentru prezenta in turul doi la Indian Wells, Monica Niculescu va primi 35 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 17.100 de dolari.

De ce a refuzat Serena Williams sa mai participe la Indian Wells

Serena Williams a refuzat sa participe timp de 14 ani la acest turneu, in urma unui incident petrecut la editia din 2001. In acel an, surorile Williams urmau sa se intalneasca in semifinalele turneului, dar Venus s-a retras cu putin timp inaintea meciului, acuzand o accidentare. Publicul a interpretat retragerea lui Venus ca un aranjament. In finala, spectatorii au fluierat-o indelung pe Serena Williams, care a castigat totusi partida cu Kim Clijsters, scor 4-6, 6-4, 6-2. De atunci, Serena si Venus Williams au decis sa boicoteze aceasta competitie, poate cea mai importanta dupa turneele de Grand Slam si Turneul Campioanelor.

Organizatorii de la Indian Wells au inceput negocierile cu familia Williams cu mai bine de un an in urma, dupa editia 2014 a Australian Open. Discutiile s-au finalizat cu revenirea Serenei in competitie, informeaza Mediafax.