VIDEO Simona Halep: "Serena Williams mi-a spus ca vrea sa faca o poza cu mine, viitorul numar 1 mondial"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2014, 13:45 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
​Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a declarat, luni, la revenirea in tara dupa ce a ajuns in finala Turneului Campioanelor, ca americanca Serena Williams, liderul clasamentul WTA, a vrut sa faca o poza cu ea si i-a transmis ca va fi viitorul numar unu in tenisul feminin.

"Pe podium, Serena Williams mi-a spus ca vrea sa faca o poza cu viitorul numar 1 mondial si ca mama ei va face poza. Mi-a placut foarte mult ce mi-a zis. Probabil ca voi ajunge si numarul 1 mondial, dar imi doresc sa castig cat mai multe meciuri si trofee. Trofeul de la Singapore este cam mic, dar important ", a spus Simona Halep, citata de Mediafax.

A avut probleme cu bratul la finala cu Serena

"A fost o saptamana foarte frumoasa. Ma bucur sa fiu din nou acasa si ma bucur ca am terminat un an deosebit cu o performanta deosebita. Primul meci cu Serena Williams a fost mai bine pentru mine, deoarece eram mult mai odihnita, mult mai proaspata. Am si surprins-o, pentru ca nu ne-am intalnit in acest an. In al doilea meci, in finala, bratul meu a cedat", a precizat Halep.

Despre colaborarea cu Wim Fissette

"Dupa vacanta voi lua o decizie cu privire la echipa mea" - Simona Halep.





















12527 vizualizari

  • -13 (25 voturi)    
    Serena Williams (Luni, 27 octombrie 2014, 14:17)

    math [utilizator]

    ...aceasta fetita dragalasa de 85 kg (minim) m-a enervat la culme pentru ca a batut-o atat de rau pe Halep in finala.

    Sunt frumoase povestile cu zane, dar Simona si-a consumat energia absolut aiurea in meciul cu Ivanovici. Nu a castigat nici un dolar si nici un pct ATP pentru lupta, efort si setul castigat.

    A calificat-o pe baragladina din grupe si a ajuns obosita in finala. Din pacate asta este realitatea. Tema pentru acasa: De studiat daca fair-play inseamna sa iti consumi energia aiurea si sa pierzi 1 milion de USD (!!!) si o gramada de puncte. Fara Williams si odihnita avea de 5 ori mai multe sanse sa castige turneul. Dupa cum se vede marile turnee sunt greu de castigat. Multe meciuri, jucatoare foarte solide care pot oricand sa prinda o zi exceptionala....

    E drept ca a castigat respectul moralistilor de pe forum si al ziaristilor americani, iubitori de wrestling feminin.
    • +8 (14 voturi)    
      A castigat ceea ce conteaza in viata (Luni, 27 octombrie 2014, 15:09)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui math

      Respectul, in cazul ei respectul lumii intregi. Dar nu intelegi tu astea, de aia si esti un barabulist ieftin.
      • +6 (8 voturi)    
        pai da... (Luni, 27 octombrie 2014, 15:44)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        De-aia suntem noi un neam de carnatari, ca ne uitam la doi dolari si doua puncte ATP.

        Respectul e mult mai important decat banii sau punctele. Cand ai respect faci si bani si puncte, cand nu ai pierzi si ce ai.
        • -7 (11 voturi)    
          2 dolari = 1 milion de dolari (Luni, 27 octombrie 2014, 16:35)

          math [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Un alt motiv pentru care suntem vai steaua noastra. Aritmetica!
          Doua puncte = 450 pct Tot cadou si astea.
          Marea jucatoare Irina Begu are vreo 1100 cu totul dupa un an de activitate.
          Simona i-a facut cadou frumoasei Serena acest turneu si voi nu mai puteti de mandrie, lumea ne respecta, ne iubeste (femeile), vor veni mii de investitori,

          Tot respectul pentru ce a facut Simona. Deja a intrat in istoria sportului romanesc si tot ce va face de acum incolo va fi un bonus. Dar ce a facut acum cu Ivanovici nu se cheama fair-play ci o mare prostie.
          • +6 (8 voturi)    
            persisti in prostie... (Luni, 27 octombrie 2014, 16:47)

            Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui math

            Ce a facut Simona se numeste fair-play si e cu mult mai valoros decat milioane de dolari.
            Te ajuta sa dormi noaptea linistit, sa te poti uita la tine linistit in oglinda.

            Insa asa e cu carnatarii, se bucura la bani... iar fair-playul il numesc prostie.
          • +4 (6 voturi)    
            Pacat ca nu intelegi (Luni, 27 octombrie 2014, 18:03)

            MichaelR [utilizator] i-a raspuns lui math

            Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia! Nu mai poti tu de milionul pierdut de Halep si de punctele ei!

            Aprecierile tale la adresa Serenei sunt masura caracterului pe care-l ai. E baragladina in ochii tai si asa baragladina cum e, o sa ramana in istorie ca fiind cea mai buna din toate timpurile. Mai buna decat Evert, decat Navratilova, decat Graf.

            Simona Halep intelege impotriva cui joaca, stie exact cat de mult a valorat si prima victorie impotriva Serenei si ca a pierdut finala.

            Mi-aduc aminte de penibila Irina Sparlea care o injura ca la usa cortului pe Venus, unul dintre cele mai penibile manifestari din sport. Ce a facut Simona transcede sportul si ii confera un ascendant pe care nimeni nu-l poate nega vreodata. O sa vina si timpul ei si daca nu vine, a trecut prin sport cu fruntea sus. Din puntul meu de vedere, e deja o campioana. La aproape douazeci de ani dupa gestul Irinei Sparlea, Simona Halep demonstreaza ca nu toti romanii sunt la fel. Bravo ei! Voi fi suporterul ei neconditionat!
            • -2 (4 voturi)    
              "penibila Irina Sparlea" (Luni, 27 octombrie 2014, 18:34)

              math [utilizator] i-a raspuns lui MichaelR

              ....si dai lectii, tii prelegeri despre caracter si moralitate.

              V-ati trezit din pumni cu paleta in mana, suntem varza la orice sport dar suntem cel mai fair-play popor din lume. Sunteti ca si Ponta "din bunici tenismeni", "mandri ca suntem romani".

              Scuze ca afirmatiile sunt la plural dar nu pot raspunde tuturor oamenilor de cultura care ma jignesc pentru o simpla constatare.
          • +1 (3 voturi)    
            Tu poate asa vezi lucrurile (Luni, 27 octombrie 2014, 18:14)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui math

            Dar, daca ai gandi putin, ai realiza ca Simona o sa castige SI MAI MULTI BANI dupa Singapore. De ce? Pt ca o sa aiba moralul ridicat, pt ca o sa doarma linistita noaptea. Tu ai vazut cat de fericita e? Cum iti permiti tu sa spui ca a facut o prostie? Ai habar ce e ala fair-play si cat valoreaza? Iti spun eu, valoareaza cat viata ta...si din ce macani pe aici...tu se pare ca ti-ai pierdut-o deja, sau ti-ai arendat-o non valorilor.
      • -5 (9 voturi)    
        respectul lumii intregi? (Luni, 27 octombrie 2014, 15:46)

        businesswoman [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

        hai sa fim seriosi. Nimeni nu o sa isi mai aduca aminte peste cativa ani ca Simona s-a batut singura la acest turneu. Lumea tenisului este o jungla unde fair-play-ul nu isi are locul. Daca Simona va continua sa fie fair-play nu va castiga nici un turneu de grand slam. A pierdut RG anul asta pentru ca s-a purtat cu manusi fata de Sharapova care este o nesimtita absoluta. A pierdut turneul asta pentru ca a lasat-o pe Serena in finala. Serena nu a fost nici fair-play si nici cu caracter. Putea macar sa duca meciul in 3 seturi nu sa o macelareaca
        • +4 (6 voturi)    
          Uiti un lucru (Luni, 27 octombrie 2014, 15:51)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui businesswoman

          In sport cel mai important e sa participi...si cu onoare. Ce spui tu acolo numai cinste nu-i face unui sportiv. Gloria nu inseamna trofee by any means, if you know what I mean. :D
          Greu cu mentalitatea romanului, nu e de mirare ca secole am fost calariti de imperiile din jurul nostru.
    • +3 (5 voturi)    
      conditionalul optativ (Luni, 27 octombrie 2014, 15:43)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui math

      Este intotdeauna o problema, prietene.

      "Daca ar fi" pierdut in 2 seturi cu Ivanovici "ar fi" ajuns "probabil" sa joace finala cu Wozniacki cu care nu se stie daca "ar fi" castigat.

      Si, apropos de Wozniacki, alta fraiera, ca sa vezi, d-le! :)

      Practic stia ca Serena, daca se califica, numai de pe locul doi o poate face. Asa ca a fortat victoria cu Kvitova si castigarea grupei! Mai, sa fie...
      • +1 (3 voturi)    
        Wozniacki... (Luni, 27 octombrie 2014, 16:40)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        ..a castigat meciul usor, rapid, a luat bani si puncte gramada pentru acel meci. Probabil chiar credea ca este cea mai buna din lume. Dupa cum s-a vazut in semifinala nu a fost departe de finala,
        Comparatia nu are sens.
        • 0 (2 voturi)    
          sorry, I disagree (Luni, 27 octombrie 2014, 17:20)

          Europiu [utilizator] i-a raspuns lui math

          Comparatia are sens privind din perspectiva "castigat titlul". CW putea s-o ocoleasca pe Serena in semifinale si nu a facut-o.

          Scuze, a doua oara, dar nu impartasesc nici ce spuneai la inceput.
          "si-a consumat energia inutil" - pai, 6 game-uri tot ii trebuiau, nu? Mie mi s-a parut, la 5-2 in setul I, foarte deconectata.
          " Fara Williams si odihnita avea de 5 ori mai multe sanse" - in semifinala cu Radwanska mi s-a parut foarte fresh si nici nu parea ca ar fi consumat-o. Spre deosebire de Serena, care a trebuit sa traga serios.

          In fine, eu zic ca n-are rost sa ne certam, la urma urmei nu joaca nici pe banii mei, nici pe ai tai :). O zi buna!
          • -2 (4 voturi)    
            Problema e generala (Luni, 27 octombrie 2014, 18:58)

            math [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

            ...orice performanta (si din pacate nu avem prea multe) duce la o santificare a romanului care o reuseste. Nu i se mai poate reprosa nimic, este cel mai bun, cel mai frumos, cel mai destept, educat, modest, fair-play din lume. Adica un fel de ILIE NASTASE.

            Oricine ii reproseaza ceva devine automat dusmanul poporului.

            Iar jucatoarele care intra in istoria tenisului sunt gen Graf, Hingis, Sharapova, Serena. Multe alte jucatoare cu performante extraordinare vor fi rapid uitate: Sanchez Vicario, Mary Pierce, Henin, Azarenka, ....
            • +1 (1 vot)    
              agree (Luni, 27 octombrie 2014, 19:38)

              Europiu [utilizator] i-a raspuns lui math

              minusurile nu-s de la mine :)
              • +1 (1 vot)    
                Da chiar suspectam (Luni, 27 octombrie 2014, 23:49)

                math [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

                ...ca ai dat 3 minusuri. Din motive gramaticale. Lipsea un "c" (important) de la sanctificare.
  • -8 (16 voturi)    
    ??? (Luni, 27 octombrie 2014, 14:25)

    JijiKent [utilizator]

    Si de ce a trebuit sa faca aceasta declaratie? Mai multa modestie cred ca ar atrage rezultate si mai bune! Succes!
    • +4 (4 voturi)    
      Da da (Luni, 27 octombrie 2014, 17:05)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui JijiKent

      Ca de modestie duce lipsa Halep :))

      Mai sunteti?!
  • -4 (6 voturi)    
    HS (Luni, 27 octombrie 2014, 18:31)

    kronk [anonim]

    O bilbiiala tipic romaneasca.Nici nu a batut-o pe Ana,nici nu s-a lasat batuta sa scape de sirena neagra A lasat-o la mijloc.Asa ca acum sa fie mindra ca a facut o poza cu ea.E cam proasta saracutza.
    • +1 (3 voturi)    
      N-o fi Einstein (Luni, 27 octombrie 2014, 19:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      Dar macar e o persoana onorabila, she has spine...spre deosebire de tine, spineless...adica ruda cu naparcile.
    • +1 (1 vot)    
      dupa cum ai vazut probabil (Luni, 27 octombrie 2014, 23:54)

      math [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      ....ma lupt cu patriotii cei viteji explicand ca a facut o prostie in meciul cu Ivanovici. Dar nu cred ca e proasta chiar dimpotriva. Cu IQ mic cred ca sunt Sharapova si Bouchard. Si desteapta pare Radwanska, care are lovituri absolut modeste dar reuseste sa se mentina in top de atata vreme.
  • +3 (3 voturi)    
    Simona este Supercampioana ! (Luni, 27 octombrie 2014, 19:10)

    MenInBlack [utilizator]

    Multa munca si talent cu rezultate incredibile.
    Felicitari si cat mai mult succes in 2015 !
  • 0 (0 voturi)    
    tecau (Luni, 27 octombrie 2014, 22:49)

    Octavian [anonim]

    Se pare ca HN se misca mai greu cu alti compatrioti de succes.
    Poate mentionati si faptul ca Tecau/Rojer au castigat turneul de Valencia din categoria 500 ATP.
    Si au mari sanse sa participe la turneul campionilor de la Londra (momentan sunt pe 5 in clasamentul care ii califica)
  • -1 (1 vot)    
    fair-play (Marţi, 28 octombrie 2014, 16:15)

    GEORGE [anonim]

    Hai sa fim seriosi. La inceputul anului, dupa ce Simona a ajuns in sferturi la Australian Open si cand imaginea ei era pe un trend pozitiv, a jucat la Paris cu Alice Cornet care a macelarit-o in primul set pentru ca in setul 2 sa se dea accidentata si sa evite o infrangere rusinoasa. Iar sirul accidentarilor strategice a continuat tot anul. Sa te retragi de la turnee pe motiv ca esti accidentat dar in realitatea sa faci asta pentru ca sa te antrenezi mai bine nu inseamna fair-play. Este adevarat ca toti fac asta dar asta nu e comportament de campion. Federer nu a simulat niciodata in intreaga lui cariera o accidentare pentru ca sa se poata odihni si antrena in liniste. Si chiar Federer a spus ca doa naivii mai cred astazi ca tenisul este un sport curat.
    Jucatorii de top sunt cei care aduc spectatori in tribune si o gramada de bani asa ca imaginea lor trebuie sa fie impecabila. Despre ce a vorbit mass-media de fiecare data cand Nadal pierdea rusinos la jucatori mai slabi? Despre 'accidentarile' lui Nadal nu despre meritele adversarului. Despre ce a vorbit mass-media in 2008 cand Federer a inceput sa piarda la Nadal si pe alte suprafete decat zgura? Despre mononucleoza lui Federer, mononucleoza despre care Federer nu a vorbit niciodata. Simona a fost obligata sa castige un set cu Ivanovic si sa tranteasca finala pentu ca imaginea Serenei Williams a fost mult prea sifonata pentru ca sa poata fi refacuta alfel decat print-o victorie zdrobitoare in fata Simonei. Sa fim seriosi. La ora actuala Serena nu ar castiga nici un meci din 10 cu Simona daca Simona ar juca atat de bine cum a facut-o in meciul din grupe. In finala Simona a refuzat sa mai joace pentru ca asa i s-a impus