Serena Williams: "O felicit pe Simona, este minunat sa vezi un sportiv ca ea"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 26 octombrie 2014, 15:12 Sport | Tenis

Serena Williams
Foto: Facebook
Serena Williams a castigat pentru a cincea oara Turneul Campioanelor, dupa ce a invins-o categoric pe Simona Halep in finala (6-3, 6-0). "O felicit pe Simona, este minunat sa vezi un sportiv fair-play ca ea. Sunt fericita ca am castigat", precizat liderul mondial la putin timp dupa terminarea turneului de la Singapore.

"Ea a jucat foarte bine, eu nu am avut nimic de pierdut. Am inceput sa joc din ce in ce mai bine si sa-mi intre loviturile. Acum doua zile am pierdut, stiam ca poate juca foarte bine. Am facut tot ce a trebuit ca s-o inving. Sunt foarte fericita ca am castigat din nou. O felicit pe Simona, este minunat sa vezi un sportiv fair-play ca ea. Ii multumesc Simonei ca am ajuns aici si ca m-a facut o jucatoare mai buna", a declarat Serena Williams.

Simona Halep nu a putut reedita in fata Serenei Williams evolutia fantastica din faza grupelor, jucatoarea noastra fiind coplesita de adversara in finala Turneului Campioanelor de la Singapore. Usor tematoare in fata gandului ca ar putea sa o invinga de doua ori in doar cateva zile pe Serena, Halep nu a putut fi agresiva, a gresit mult chiar si cu backhandul, a avut picioarele "grele", iar Williams a castigat lejer in doua seturi, scor 6-3, 6-0 (dupa o ora si noua minute).




















12314 vizualizari

  • -33 (71 voturi)    
    Star Wars - Empire Strikes Back (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:17)

    ampersand [utilizator]

    "The force is with you, young Skywalker. But you're not a Jedi yet."
    • -58 (58 voturi)    
      my hope is Skywalker wasn't 23 years old.. (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:09)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ...at that discussion moment time ...
  • -36 (68 voturi)    
    fair play (Duminică, 26 octombrie 2014, 15:56)

    cris64 [utilizator]

    Acesta este intr-adevar fair play-ul. Serena a apreciat jocul Simonei cu Ivanovici, care a facut posibil al doilea meci intre ele. Serena este cu adevarat numarul 1, dar Simona a demonstrat ca poate fi invinsa. A demonstrat ca in acel meci ea a fost numarul 1. Frumos duel intre doua mari sportive, care au dovedit amandoua si un fair play desavarsit.
    • -3 (11 voturi)    
      Au facut o mare greșeală,! (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:47)

      Nick24 [anonim] i-a raspuns lui cris64

      Simona trebuia să se menajeze cu o zi înainte și sa piardă cu 2-0 și ar fi evitat-o în finală pe Serena.
      Stafful ei a fost un prost sfătuitor.
      Ea fost fair play dar nu a observat nici macar Serena...
      • +5 (9 voturi)    
        De aia esti unde esti (Duminică, 26 octombrie 2014, 19:26)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nick24

        ca natie, ca nu apreciezi fair play-ul ci....smechereala.
        • +4 (8 voturi)    
          Repet (Duminică, 26 octombrie 2014, 21:16)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          s-a vazut că era obosită, e clar că trebuia să se menajeze, mai ales că sârboica i-a creat probleme, n-a cedat nici când a pierdut calificarea.
          Nu e vorba de 1 milion în plus, ci de un titlu.
          Iar de fair play, aș fi fost de acord cu orice altă jucătoare, dar nu cu Serena. O femeie bărbat, care servește cu peste 200km/h, cu mușchi de halterofil și hrănită cu niște "energizante", care când le greșește doza, abea se tine pe picioare.
    • -1 (5 voturi)    
      exact (Duminică, 26 octombrie 2014, 17:07)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui cris64

      Spre deosebire de specia alouatta russica, ce ar trebui interzisa in turneele internationale de tenis.
      • +2 (2 voturi)    
        s-au iritat iubitorii de maimute urlatoare (Luni, 27 octombrie 2014, 11:36)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        rusesti? :))
  • +11 (11 voturi)    
    Cat costa demnitatea? (Duminică, 26 octombrie 2014, 16:39)

    cetatean [anonim]

    Cat costa demnitatea? In cazul Simonei 1 M de $. Daca pierdea strategic cu Ivanovic si o elimina indirect pe Serena, probabil azi ar fi castigat cu 1 M de dolari mai mult, pentru ca nicio alta jucatoare din circuit nu o putea invinge astazi. Insa ar fi avut o lume intreaga impotriva, care ar fi aratat-o cu degetul, fara fair-play, fara curajul de a juca impotriva (aproape) celei mai bune jucatoare all-time. Jucand "pe bune" azi a pierdut, insa a castigat recunostinta pe viata a Serenei, a lumii sportive, a iubitorilor de tenis si a lumii intregi. Azi pot spune ca sunt mandru ca sunt roman datorita faptului ca Simona a pierdut pe teren in fata numarului 1, in loc sa castige 1 M de dolari prin combinatii aritmetice! Felicitari si bafta la anul, trofeul asta este al tau, Simona!!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Well said man (Duminică, 26 octombrie 2014, 19:28)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Nu exista pret pe onoare. Sufera o tara intreaga in vreme ce chiar Simona se bucura, se bucura ca are spirit adevarat in ea, se bucura ca are coloana.
      Aia care caraie ca trebuia sa se dea batuta, mai incercati baieti, mai incercati si poate o sa invatati ce-i onoarea, in viata asta.
    • +6 (6 voturi)    
      1M $ (Duminică, 26 octombrie 2014, 20:52)

      rio [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Ei, nu e ca si cum n-ar castiga averi intregi din tenis si publicitate. Ar fi fost culmea sa se agate de milionul aia ca si cum ar fi fost ultimul ban din lume ca sa se injoseasca poate pentru o viata intreaga.
    • +1 (1 vot)    
      well said (Luni, 27 octombrie 2014, 10:05)

      V44 [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Frumos spus.
      Serena ar trebui sa-i faca cinste cu macar jumatate din banii aia...
  • -4 (6 voturi)    
    v-am spus eu (Duminică, 26 octombrie 2014, 17:24)

    Miky60 [utilizator]

    V-am spus eu ca Halep nu are nivelul de nr 1 mondial... Victoria in fata Serenei din grupe a fost doar o intamplare, din pacate..
  • +3 (5 voturi)    
    Nu fiti naivi (Duminică, 26 octombrie 2014, 19:14)

    ana [anonim]

    Williams i-a transmis de la primul meci, printre randuri, ca va face tot posibilul sa o spulbere si ea, in finala.
    A pierdut pe mana ei, daca nu-i dadea nici un set lui Ivanovici!
    Suntem prea mici sa stim si culisele, care sunt pe bani!
    Oricum, bravo pentru fetita asta, dar trebuie sa mai indure, pana la castigarea primului GS, ca sa nu fie doar o cometa in tenis!
  • -2 (10 voturi)    
    Sunteti cu toti naivi si orbi (Duminică, 26 octombrie 2014, 19:33)

    George [anonim]

    Tenisul este doar o afacere uriasa si atat iar uneori castigatorul este stabilit in afara terenului si nu pe teren.In 2009 toata mass-media se intreba daca Federer il va intrece pe Sampras si daca va castiga vre-un Roland Garos. Ca prin minune Nadal se 'accidenteaza' , dispare din peisaj si il lasa pe Federer sa castige si RG si Wimbledonul. In 2010 a fost anul lui Nadal care a castigat aproape tot
    In 2011 a fost anul Djokovic.
    In 2013 intrega Anglie astepta victoria lui Murray la Wimbledon si asa s-a intamplat. Federe si Nadal s-au dat la o parte iar Djokovic a facut figuratie in finala asta dupa ce jucase superb tot turneul.
    Acuma Simona a jucat superb in grupe, a demolat-o pe Serena de a facut-o sa vorbeasca singura cateva zile pentru ca in finala sa n u mai joace nimic. Hai sa fim serioisi. A servit foarte bine toata saptamana, a lovit superb, a jucat cu o detereminare si o 'rautate' extraordinara de a facut ca intrega mass-medie sa o laude pentru ca in finala sa joace ca o gaina bleaga.
    Simina nu a fost lasata sa castige, asta este realitatea. Cati bani o fi primit SImona ca sa faca lucrul asta nu vom afla niciodata
    • +3 (5 voturi)    
      ha-ha..hai ca imi placi... (Duminică, 26 octombrie 2014, 20:59)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui George

      dar am si eu o intrebare : cind ti ai facut, ultima oara, controlul psihiatric...
    • +1 (3 voturi)    
      S-ar ... (Duminică, 26 octombrie 2014, 21:17)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui George

      putea sa ai dreptate.In" lumea asta prefacuta " nu poti umbla cu finesuri.
    • 0 (2 voturi)    
      Vadime, tu esti? (Duminică, 26 octombrie 2014, 21:51)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui George

      Ai baut iar ceva cu ghita Funar?
      • 0 (0 voturi)    
        baimarene (Luni, 27 octombrie 2014, 15:59)

        george [anonim] i-a raspuns lui baimarean

        daca te intreb cu cine o sa votezi o sa imi spui cu siguranta ca cu tonta. La cat de spalati la creier sunteti e greu sa va mai folositi si creierul putin.
        Tenisul este o jungla, la figurat iar in cazul Sharapovei chiar la propriu, este o afacere uriasa unde cei care vin cu banii sunt si cei care comanda. Daca o finala fara Serena Williams inseamna o pierdere financiara mare, atunci s-a aranjat in asa fel incat Serena sa ajunga in finala.
        Federer a spus cu gura lui ca doar naivii mai cred ca tenisul este curat. Daca nici Federer nu stie ce spune atunci nu mai are rost sa vorbim.
        Daca Simona castiga si finala, Serena iesea foarte sifonata rau de tot din tuneul asta. Asa ca s-au trasa sforile ca in final tot ea sa castige,. Eu am vazut moacele morcovite ale oficialilor WTA dupa macelul din grupe. Nu le-a convenit deloc ca SImona a umilit-o pe Serena, Asa ca haisa fim seriosi. Probabil ca Simona aprimit mai mult de 1 milion de dolari ca sa castige setul cu Ivanovic si sa piarda finala
  • +5 (5 voturi)    
    va spun eu adevarul ! (Luni, 27 octombrie 2014, 11:23)

    vali dinu [anonim]

    la romanii astia timpiti pentru care onoare si demnitate nu mai exista decat pe la 5% din populatie, cred ca le-ar placea sa le spuna cineva, sau oricine, astfel: bai, turneul asta e o mare facatura... in grupe serena s-a lasat batuta de halep, da batuta ma, pt ca apoi sa o ajute sa joace in finala si acolo au dat bara-bara, dar sa castige serena !!! nu ??? celelalte au fost de decor, ca asa e la turneul campionilor !!! mari tampiti sunt unii....
    iar pentru joc, gasiti explicatia in grupe. cum a jucat serena primul meci cu halep ??? dezastruos, nu-i intra nimic. asa s-a petrecut si cu fata noastra in finala. daca era 3-1 in primul set si nu 2-2, se juca altfel meciul.
    felicitari simona ! mai ai putin pina la nr. 1 si ai castigat stima intregii lumi. si noi romanii, 1% din ea. asta ramane. onoarea, demnitatea si puterea de munca. restul la smecheri sa fie.
    chiar, ia zi bai george, cum e programat 2015 ??? cine, cum castiga ??? ca din urma le - ai tradus pe romaneste !!!