US Open Simona Halep vs. Mirjana Lucic-Baroni 6-7, 2-6. Ghem, set si meci. Croata, locul 121 WTA, produce surpriza eliminand-o pe Simona din turneul american

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 29 august 2014, 19:58 Sport | Tenis

Simona Halep la US Open
Foto: usopen.org
Simona Halep, numarul doi mondial, a fost eliminata inca din turul trei de la US Open de jucatoarea croata Mirjana Lucic-Baroni, locul 121 WTA. Dupa un inceput ezitant, croata si-a revenit si a jucat extraordinar, nedandu-i nicio sansa Simonei. Romanca a avut o evolutie sub asteptari, eliminarea sa fiind una dintre marile surprize ale turneului in conditiile in care croata a venit din calificari. In turul urmator Lucic-Baroni o va intalni pe italianca Sarra Errani care a eliminat-o pe Venus Williams cu scorul de 6-0, 0-6, 7-6 dupa tie-break (7-5).

  • Hotnews.ro a transmis LIVE TEXT desfasurarea meciului

"Nu a fost cea mai buna zi a mea si nu m-am simtit bine, insa pur si simplu ea a jucat mai bine decat mine", a declarat Simona Halep dupa meci.

Lucic-Baroni, dupa meci: "E o victorie mare si stiam ca trebuie sa fiu agresiva. Sunt de prea multa vreme in circuit si nu aveam cum sa ma pierd. Am fost agresiva. Halep e o jucatoare extraordinara, dar nici eu nu sunt foarte rea. Daca pot sa imi fac jocul pot juca impotriva oricui. Sunt fericita ca dupa atatia ani de munca ma simt ca si cum as fi castigat un turneu de Mare Slem".


Desfasurarea partidei Simona Halep - Mirjana Lucic-Baroni:

Setul I


  • Simona Halep a castigat primul ghem.
  • Croata revine si egaleaza la 1.
  • Baroni trece la conducere dupa o revenire spectaculoasa.
  • Romanca egaleaza la 2.
  • Simona trece la conducere castigand un nou ghem. 
  • Halep castiga fara emotii si scorul devine 4-2 pentru romanca. Simona controleaza bine meciul, romanca avand nevoie de cateva minute pentru a se acomoda cu jucatoarea croata.
  • Simona castiga (5-2) si mai are nevoie de un ghem pentru a castiga primul set. Jucatoarea croata alterneaza momentele foarte bune cu greselile copilaresti.
  • Baroni castiga si face ca scorul sa fie 5-3 dupa ghem foarte disputat, croata dand o replica foarte buna Simonei.
  • Croata castiga un nou ghem (alb) si duce scorul la 5-4. 
  • Lucic revine din nou spectaculos, castiga un nou ghem si egaleaza la 5. Jocul lui Halep a scazut simtitor, avand foarte multe greseli, in timp ce jucatoarea croata are o perioada foarte buna de joc. 
  • Baroni castiga al patrulea ghem la rand si duce scorul la 6-5. Simona pare ca nu gaseste un antidot la jocul din ce in ce mai entuziasmant al jucatoarei croate.
  • Simona egaleaza la 6 si setul se va decide la tie-break. (Scor tie-break: Halep - Baroni 6-8).
  • Lucic Baroni castiga primul set cu 7-6 dupa un inceput mai ezitant. Simona parea ca va castiga setul, dar jucatoarea croata a dat o replica fantastica castigand patru ghemuri la rand.

Setul II

  • Simona castiga primul ghem al setului al doilea.
  • Lucic are un joc destul de precis si agresiv, avand mai mult initiativa pana acum. Castiga si egaleaza la 1.
  • Croata castiga un nou ghem: 2-1. Inexplicabila caderea Simonei, croata, locul 121 in clasamentul WTA, joaca entuziasmant si pare ca isi doreste mai mult victoria.
  • Baroni castiga un nou ghem 3-1. Lucic joaca cu mult peste locul in clasamentul mondial. 
  • Simona revine si castiga ghemul. Croata conduce insa cu 3-2.
  • Lucic castiga ghemul si duce scorul la 4-2. 
  • Croata isi continua jocul foarte bun si duce scorul la 5-2. Urmeaza un ghem decisiv in care croata poate castiga meciul.
  • Croata a castigat si acest ghem: 6-2, castigand si meciul. Simona Halep este eliminata din turneul american inca din turul al III-lea.

Simona Halep vs Mirjana Lucic-Baroni:


Ani: 22-32
Locul nasterii: Constanta (Romania) - Dortmund (Germania)
Inaltime: 1,68 - 1,81 metri
Greutate: 60 kg - 65 kg
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Titluri in cariera: 8-2
Victorii/ infrangeri in cariera: 257-130 vs 320-254
Bani castigati din tenis: $5,356,792 vs $1,856,130
Locul in clasamentul WTA: 2 vs. 121

Meciul dinte Halep si Baroni era program sa inceapa la ora 19.30 (ora Romaniei), dar din cauza faptului ca meciul dintre Monfils si Gonzalez s-a incheiat la 20.20, meciul romancei va incepe dupa ora 20.30. Meciul este trasmis live de canalul Eurosport.


Citeste mai multe despre   























24482 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pe ce post se transmite ? (Vineri, 29 august 2014, 20:17)

    HP [utilizator]

    Se transmite undeva pe vreun post romanesc ?
    Pe net nu am nevoie.
    • +4 (4 voturi)    
      Servus (Vineri, 29 august 2014, 20:32)

      Narcis Anton [hotnews.ro] i-a raspuns lui HP

      Meciul este transmis de Eurosport.
  • +2 (4 voturi)    
    haide Simona!! (Vineri, 29 august 2014, 21:03)

    Inna100 [utilizator]

    Bafta, si.. inca odata bafta!!
  • 0 (0 voturi)    
    pe net (Vineri, 29 august 2014, 21:21)

    utilizator1 [utilizator]

    unde o pot vedea pe Simona pe net??? un link va rog frumos!!
    multumesc!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      . (Vineri, 29 august 2014, 21:27)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      http://live.drakulastream.eu/static/popups/2361601489371770.html
    • +1 (1 vot)    
      ia vezi (Vineri, 29 august 2014, 21:32)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      http://live.drakulastream.eu/static/popups/2361601489371740.html
  • +4 (6 voturi)    
    . (Vineri, 29 august 2014, 21:31)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    de la 5-2, la 5-5. simona a început să joace banal. primul serviciu e sub orice critică.
    • +1 (9 voturi)    
      nu-i chiar sub orice critica doar inconstanta (Vineri, 29 august 2014, 21:54)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      si se pare ca nu are o tactica pregatita pt joc . Joaca la siguranta in schimb serviciul e realmente un dezastru cea ce inseamna ca isi exerseaza serviciul

      Sper sa isi revina si cistige celalte 2 seturi
      • +7 (9 voturi)    
        rectific, e chiar rusinos ce joaca Simona (Vineri, 29 august 2014, 22:18)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        sau mai bine zis ce nu joaca .
        Arata de parca nu vrea sa joace si nu vrea sa joace
        Serviciu zero - inexplicabil cum nu poate invata cum sa serveasca bine
        agresivitate zero
        tactica zero
        a riscat mingi atunci cind nu era cazul - mingea de set pierduta
        deplasare slaba in teren

        in schimb a muncit la greu pe facebook si twiter la greu.

        Simona nu a inteles ca a ratat sansa sa devina NO 1 WTA insa e posibil sa piarda si locul 2
        Pacat , mare pacat ca a risipit o sansa unica in viata

        poate ca isi revine
  • +8 (14 voturi)    
    . (Vineri, 29 august 2014, 21:50)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    cu pauza de vestiar simona nu face altceva decât să atragă antipatia iubitorilor de tenis.
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar o fi avut nevoie la toaletă. (Vineri, 29 august 2014, 23:52)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      Și după ce s-a terminat meciului s-a dus întinsă la vestiar. A jucat fără vlagă deci e de înțeles de ce vroia să se ducă des la toaletă.
  • +4 (20 voturi)    
    antrenor (Vineri, 29 august 2014, 21:56)

    utilizator1 [utilizator]

    e timpul sa schimbi antrenorul Simona!!!!!
    belgianul nu a adus nimic bun pana acum, dimpotriva!
    • +6 (10 voturi)    
      Bravo! (Vineri, 29 august 2014, 22:13)

      OctavianTodirut [anonim] i-a raspuns lui utilizator1

      Asa. Tipic. Sa dam vina pe antrenor. Ce alteceva sa facem? Sa recunoastem ca avem o zi proasta sau jucam prost? Nuuuu. Hai sa dam vina pe altcineva ca doar noi jucam brici, antrenorul e ala ca strica meciul. Bravo!
      • +3 (3 voturi)    
        Bravo (Vineri, 29 august 2014, 22:50)

        marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui OctavianTodirut

        Si in tenis nici pe arbitru nu putem da vina !!!
      • +2 (6 voturi)    
        Tu te uiti ca joaca mai prost ca anu trecut... (Sâmbătă, 30 august 2014, 2:26)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui OctavianTodirut

        Tu te uiti ca joaca mai prost ca anu trecut...

        cand antrenor era Marcu?

        Daca nu te uiti, de ce vorbesti?

        Belgianul ala ii un habarnist la patrat
        • +2 (4 voturi)    
          ?? (Sâmbătă, 30 august 2014, 8:33)

          c_bogdan [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          Cum poți afirma că joacă mai prost ca anul trecut când anul acesta, cu Wim, a realizat:

          sferturi de finală la Australian Open
          victorie la Doha
          semifinale la Wimbledon
          finală la Roland Garros
          semifinală la Indian Wells
          finală la Madrid

          Toate aceste turnee sunt literalmente de 10 ori mai valoroase decât turneele pe care le-a câștigat în 2013.
          • +1 (1 vot)    
            nu a castigat datorita lui fissette!!! (Sâmbătă, 30 august 2014, 14:39)

            utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui c_bogdan

            A folosit aceeasi tactica de joc pe care o avea inainte de a incepe sa se antreneze cu flamandul!

            A ramas in schimb cu acelasi serviciu prost si cu un joc departe de fileu!

            Un antrenor bun e ca un profesor bun, si cu un elev de nivelul lui Halep poate face orice, poate ajunge si pe primul loc, daca stie cum si ce sa o invete.
    • +4 (4 voturi)    
      Da (Vineri, 29 august 2014, 22:31)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      O finala de mare slem e ceva rau (sigh).
    • +2 (8 voturi)    
      nu numai antrenorul! (Vineri, 29 august 2014, 22:56)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Cum Simona s-a declarat, o citez, "produs 100% românesc", ar fi cazul ca şi antrenorul să fie român. Cred că nu trebuie să ne-ndoim de faptul că rachetele-i sunt făcute la Reghin, tenişii la Drăgăşani, tricourile şi şorturile la Ineu iar geanta la Cooperativa Meşteşugărească. Trecem cu vederea aifonul, produs la Întreprinderea Mărul din Cupertino, judeţul California.
    • -2 (2 voturi)    
      Cred ca e timpul... (Sâmbătă, 30 august 2014, 7:32)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Sa recunoasteti bula Halep! Lasa-l pe antrenor!
      Halep n-are "fata" de scampioana.
  • +17 (19 voturi)    
    Eh! (Vineri, 29 august 2014, 22:18)

    OctavianTodirut [anonim]

    Am fost si sunt un mare fan Simona dar uneori apare si frustrarea fanului. Dati-mi cate voturi negative vreti voi dar asta nu e comportament de numarul 2. Esti numarul 10 sau 15 sau 20, ok, dar nu comportament de numarul 2.

    Serios acum, meciul asta nu a facut nimic, a fost stearsa. Ce e si mai trist e ca nici oponenta ei, numarul 100 si ceva in WTA nu a jucat mare lucru.

    Intelegeam daca adversara era brici dar nu a fost.

    Cel mai frica imi este ca Simona sa nu fie doar un simplu episod trecator in tenis de care sa uite lumea intr-un an sau doi.

    Din pacate, iar, toti fanii orbi ai Simonei au impresia ca daca ai castigat cateva turnee WTA esti ca si castigator de grand slam. Pentru asta trebuie mai mult decat tenis.

    Aaaaaaaaaaaah!
    • +6 (8 voturi)    
      intr-adevar (Vineri, 29 august 2014, 23:02)

      fvb [utilizator] i-a raspuns lui OctavianTodirut

      mi-am dorit sa castige, insa pana la urma ce poti sa mai speri cand a jucat cum a jucat. in runda 1 hai sa zicem ca a fost un accident, dar acum in runda a treia iarasi a fost nasol.

      putem spune orice, ca a fost presiune mare pe ea, dar pana la urma asta e rezultatul.

      acum, ramane sa se regrupeze pentru China Open de peste o luna, ca ala e important. de fapt, mai e un turneu tot premier si tot in China, inaintea astuia. Asa ca la astea doua in China ar fi cazul sa isi revina.

      dupa astea, are de aparat titlul in turneul de la Moscova, si in final sa faca o figura buna la Singapore in turneul campionilor.

      pana la Craciun nu prea are timp de pauze deci.

      eu sper sa isi revina si sa mai auzim de ea si ceva timp de acum incolo. si inca astept acel trofeu de Mare Slem.
      • 0 (6 voturi)    
        Simona nu a ajuns in semifinale ... (Vineri, 29 august 2014, 23:59)

        gemini [utilizator] i-a raspuns lui fvb

        @fvb

        din cite am mai citit, Simona nu putea juca in turneul campionilor din Singapore decit daca ajungea in semifinale la US Open in Flushing Meadows...

        ceea ce nu s-a intimplat, din pacate...

        daca cineva are info mai exacte, va rog sa ma corectati.
        • +3 (3 voturi)    
          Aici (Sâmbătă, 30 august 2014, 1:20)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui gemini

          http://www.wtatennis.com/road-singles-leaderboard

          Ideea era ca daca ajungea in semifinale era sigura de prezenta, indiferent de ce-ar fi facut in turneele urmatoare. Acum mai are de tras un pic pe final de an daca vrea sa ajunga la Singapore.
    • +2 (4 voturi)    
      daaaaaa (Vineri, 29 august 2014, 23:09)

      cocodino [utilizator] i-a raspuns lui OctavianTodirut

      adversare brici si serioase, Sharapova, Williams, Azarenka, si inca vreo 10-15 jucatoare, si chiar pustoaica aia Eugenia ;-)
  • +8 (10 voturi)    
    Simona... (Vineri, 29 august 2014, 22:22)

    egroeg5 [utilizator]

    din pacate o umbra a celei care a fost. Fa-ti un bine si ia-ti o vacanta mai lunga.In anul acesta numai tenis de top2 n-ai aratat .
    • +1 (1 vot)    
      loc 2 (Sâmbătă, 30 august 2014, 8:39)

      c_bogdan [utilizator] i-a raspuns lui egroeg5

      Față de anul trecut când „și-a făcut încălzirea” cu turnee mici (International/250 - fiind ignorată în mare parte de presă tocmai pentru asta), doar acum în 2014 Simona a avut rezultate exemplare în turnee care contează (Grand Slam, Mandatory, Premier), performanțe cu mult peste cele din 2013:

      sferturi de finală la Australian Open
      semifinale la Wimbledon
      victorie la Doha
      finală la Roland Garros
      semifinală la Indian Wells
      finală la Madrid
      • +1 (1 vot)    
        cam cate ... (Sâmbătă, 30 august 2014, 18:46)

        egroeg5 [utilizator] i-a raspuns lui c_bogdan

        din top5 a batut si ce partide a pierdut cu jucatoare din categoria 80-120 etc. Ar trebui sa fim mai realisti si sa vedem ca in mare parte a beneficiat de trasee favorabile datorita altor jucatoare care le-au invins pe cele care puteau sa-i puna reale probleme. Spun acestea cu parere de rau,dar daca nu-si imbunatateste stilul si calitatile ce le are,cum spuneam inainte de partida cu Cepelova,risca sa treaca si tehnic si psihic in categoria jucatoarelor de clsa 2-a. Vedeti cum vin din urma si joaca Bouchard,Giorgi si alte aparitii
        recente.Cred ca CTP,care se mai pricepe la tenis,a creionat-o recent destul de bine.
  • +17 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 29 august 2014, 22:22)

    a4 [utilizator]

    Croata a jucat excelent! Felicitari invingatoarei pentru acest meci!
    • +9 (9 voturi)    
      m-a impresionat o scurtă biografie a ei (Vineri, 29 august 2014, 22:41)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui a4

      "Mirjana a fost o junioară ce promitea multe. La 14 ani a câştigat titlul la US Open la juniori şi se întrezărea o carieră prodigioasă. Însă Mirjana a fost un copil care a suferit mult. Bătăile erau la ordinea zilei în viaţa ei. Tatăl său, Marinko, era un tiran. De câte ori pierdea un meci, primea o corecţie. Primul abuz pe care şi-l aminteşte s-a întîmplat la cinci ani. La 14 ani, după o semfinală pierdută la Milano, când s-a întors acasă, tatăl său a băgat-o în cadă şi a bătut-o timp de patruzeci de minute. În 1998, Mirjana a reuşit să fugă de acasă şi împreună cu mama şi fraţii săi a plecat în America. Un an mai târziu avea să ajungă în semifinale la Wimbledon, iar acum e locul 121 în lume."
    • +4 (6 voturi)    
      Ai dreptate, in parte (Vineri, 29 august 2014, 22:43)

      OctavianTodirut [anonim] i-a raspuns lui a4

      Nu a jucat excelent castigatoarea dar felicitari pentru ca a castigat.
      • +1 (3 voturi)    
        a jucat excelent ! (Sâmbătă, 30 august 2014, 2:50)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui OctavianTodirut

        a jucat excelent !

        Eu cred ca tu ai vazut alt meci
  • +6 (8 voturi)    
    Mi-a fost mila de Simona si chinurile ei (Vineri, 29 august 2014, 22:48)

    Plagarus [utilizator]

    Nu am putut sa ma uit decat la setul I, dupa care nu am mai suportat sa sufar privind-o pe nr. 2 !
    Norocul este fff important dar nu suplineste lipsa de valoare.
  • +4 (8 voturi)    
    Bravo Bute ! (Vineri, 29 august 2014, 22:53)

    CICEROnescu [utilizator]

    Hai ca poti !
  • +9 (17 voturi)    
    SH (Vineri, 29 august 2014, 22:54)

    kronk [utilizator]

    Halepova a scapat de cosmarul Sharapova.Dupa cum joaca nu e nici in primele 10.Servici nu,slice nu,venit la fileu nu,numai tacaneala din fundul terenului nu ajunge.
  • +9 (17 voturi)    
    halepputza ;-) (Vineri, 29 august 2014, 23:06)

    cocodino [utilizator]

    Halep fara vlaga, fara nerv, etc. Baba croata profesoara a jucat normal si mediocru.
    Aaaaa, Italianca Errani, asta DA!!! are nerv, se lupta, tipa, munceste, Venus Williams la fel. Halep a nostra a fost de mamaliga si a luat suta de mii de dolari degeaba. Probabil a fost vreo smecherie din partea mafiei pariurilor, tot ce este posibil.
    • +3 (3 voturi)    
      Croata a jucat foarte bine (Sâmbătă, 30 august 2014, 2:52)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

      Croata a jucat foarte bine

      O sa vezi cine e Croata cand o va bate MAR pe Errani
      pe care o lauzi si atunci DOAR
      o sa-ti dai seama cat de bine a jucat si Simona
      care a avut 5-2 si 3 mingi de set
      • +1 (1 vot)    
        halepputza ;-) (Sâmbătă, 30 august 2014, 7:11)

        cocodino [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        Errani are un metru jumate, mai mica decat Halepputza.
        Croata (de fapt americanca, ca si Sharapova, ca traiesc acolo de mult) are experienta dar are o limita, este totusi mediocra, profesoara de tenis, mama la trei copii, dar... ambitioasa femeia.
        • +2 (2 voturi)    
          :)) (Sâmbătă, 30 august 2014, 15:10)

          HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

          îmi place asta cu „mama la trei copii”.
  • +3 (5 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 30 august 2014, 1:05)

    burebista [utilizator]

    A piedut meciul la 5-2 in primul set cind putea ffff usor pe serviciul ei sa castige .dar are multe lacune iar tu Simona schimba antrenorul cum mai spunea cineva ca nu ai progresat deloc .Apoi stai slab cu determinarea mai active mai bataioasa si mai agresiva .
  • +7 (7 voturi)    
    Lucic Baroni a jucat foarte bine (Sâmbătă, 30 august 2014, 2:48)

    alex4321 [utilizator]

    Lucic Baroni a jucat foarte bine

    Numai cine nu stie cine e Lucic Baroni vorbeste ca Simona a pierdut usor

    Lucic Baroni e inconstanta (de-asta e nr. 121 mondial) dar cand joaca joaca : Atuul ei e supra-forta cu care loveste si la care jucatoarele mai putin dotate fizic (Halep, Errani, Suarez Navarro)
    cu greu ii pot face fata datorita fortei si vitezei cu care vine mingea
    Chiar si cele dotate fizic au probleme (vezi cazul Muguruza)

    Problema cu acest tip de joc pe care-l practica
    Lucic-Baroni (acela de a trage aproape orice minge) este ca vine-o zi cand poate sa nu-ti intre mai nimic si o alta zi cand "simti mingea" (cum zice Halep), zi in care iti intra n-mingi la rand cum i-au intrat lui Lucic
    16 mingi versus 2 ale lui Halep atunci cand a intors primul set de la 5-2 la 5-6.

    La acest turneu
    1. Lucic Baroni a batut-o pe Muguruza cu 6-3 7-6(4) care e nr. 20 mondial si e in urcare cum era Halep anul trecut
    - Muguruza care a pierdut greu la Sharapova la Roland Garros in 3 seturi si CARE a batut-o pe Serena Williams cu 6-2 6-2 tot la Roland Garros

    2. Lucic Baroni a batut-o acum pe Halep care e nr. 2 mondial cu 7-6(6) 6-2

    3. Si o sa vedeti ca Lucic Baroni o va bate
    si pe Errani mar...in turul urmator

    Asta e turneul lui Lucic-Baroni a prins o forma maxima

    Halep a avut si GHINION pentru ca sa nu uitam a avut 3 mingi de set si apoi a avut 6-6 in tie-break

    si la 1-0 la seturi pentru Halep e greu de crezut ca Lucic-Baroni putea tine ritmul de mingi trase cu forta care intrau la limita, 3 seturi

    Singurul lucru trist ca Halep a cedat fara lupta setul doi, ea care anul trecut revenea de n-ori de la 0-1 la seturi

    Practic s-a repetat scenariul cu Bouchard de la Wimbledon cand a pierdut tot cu GHINION primul set si mental nu a mai luptat pe urma

    Una e sa pierzi LUPTAND si alta e sa nu mai fi in stare sa lupti dupa ce pierzi un set.

    Halep NU ARE MECIURI IN PICIOARE
    si de aceea automatismele NU MERG

    Acel agarici de antrenor trebuie sa dispara rapid.
    • +6 (6 voturi)    
      Bullshit!!! (Sâmbătă, 30 august 2014, 3:32)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Simona a jucat sub toata critica si a pierdut meritat. Restul sunt basme.Sau cafea rece.
    • +2 (2 voturi)    
      Bah tu n-ai habar de tenis (Sâmbătă, 30 august 2014, 6:12)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Da-ti dai cu parerea. Nu se fac comparatii aiurea, jocul in teren spune totul.
    • +1 (3 voturi)    
      Halepputza! (Sâmbătă, 30 august 2014, 7:14)

      cocodino [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Halep a devenit fitzoasa, sia tras antrenor de lux si pe romanake la aruncat la gunoi, desi putea sa-l tina in echipa. Eugenia B. are trei antrenori in staff-ul ei.
    • +1 (3 voturi)    
      in sfarsit (Sâmbătă, 30 august 2014, 14:43)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      un comentariu pertinent
  • +2 (2 voturi)    
    Lucic-Baroni parties like it's 1999, beats Muguruz (Sâmbătă, 30 august 2014, 3:00)

    alex4321 [utilizator]

    WHAT HAPPENED: In one of the more surprsing outcomes of the women’s singles draw on opening day at the 2014 US Open, 32-year-old qualifier Mirjana Lucic-Baroni of Croatia showed the vintage form that once delivered her to the semifinals of Wimbledon in 1999, defeating No. 25 seed Garbine Muguruza of Spain, 6-3, 7-6.

    Muguruza, who shocked world No. 1 Serena Williams with a 6-2, 6-2 thumping back at the French Open in May - the most lopsided Grand Slam loss in Williams' storied career - struggled with the pace of Lucic-Baroni’s ground strokes in the early stages of Monday's match. The qualifier stormed out to a 5-2 lead in the opening set, on the back of huge first serves and returns of serve. She was unable to convert on a set point on Muguruza’s serve, but closed out the set in her next service game.

    When Muguruza raced out a 3-0 lead in the second set, it appeared that the 20-year-old Spaniard had found her momentum. But Lucic-Baroni fought off two set points serving at 4-5 and then broke serve to give herself the chance to closing out the match.

    The Croatian qualifier appeared tense while closing in on the upset in the second set, committing three wild unforced errors to give the break of serve back and send things to a tiebreak. But just as quickly as she lost the momentum, Lucic-Baroni gained it back by hitting two massive returns of serve to take a 4-1 lead in the tiebreaker. After hitting an ace on her second match point, Lucic-Baroni screamed with delight and dropped to her knees.

    WHAT IT MEANS: The win over Muguruza was Lucic-Baroni’s first main draw win at a Grand Slam this year and her first at the US Open since 2011. The world No. 121 is also projected to jump back into the world’s Top 100 when the newest rankings are released.

    Lucic-Baroni will play Shahar Peer of Israel in the second round. The Croatian won their only match on tour, which took place in 2013 on the clay courts of Stuttgart, Germany. She will be looking to reach the third round of th
    • 0 (0 voturi)    
      analiza preceda meciul cu Halep si e de pe US Open (Sâmbătă, 30 august 2014, 3:41)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      analiza preceda meciul cu Halep si e de pe US Open org

      http://www.usopen.org/en_US/news/articles/2014-08-25/lucic-baroni_parties_like_its_1999_beats_mugurza.html
  • +6 (6 voturi)    
    Pretentii de no 1...mai are careva? (Sâmbătă, 30 august 2014, 3:18)

    Wanheda [utilizator]

    fara victorii la jucatoarele care conteaza si fara GS?
    Si fara un arsenal complet in joc?
    Si fara psihic de fier...de unde, din comunitatea machedonilor din Constanta? hahahaha
  • +2 (4 voturi)    
    Oare? (Sâmbătă, 30 august 2014, 4:51)

    Hohey [utilizator]

    Pina la urma, o romanca a ajuns pe locul doi in lume la tenis. Citi dintre noi am fi reusit acest lucru?Citi dintre noi nu am fi profitat de acest lucru? Daca a avut culoar favorabil pentru aceasta performanta, bravo ei ca a stiut sa-l foloseasca.

    Ar fi bine sa invete de la chinezoiaca. Cind simti ca nu mai ai vlaga faci o pauza...fie astepti noi culoare, fie te antrenezi corespuzator...
    • -1 (5 voturi)    
      NU MA INTERESEAZA NR. 2! (Sâmbătă, 30 august 2014, 7:45)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Hohey

      Vorba aceea: "Das beste oder nichts!"
      • 0 (4 voturi)    
        vezi-ti de treaba ta (Sâmbătă, 30 august 2014, 10:46)

        asdff [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        cui crezi ca-i pasa ce te intereseaza pe tine?

        pe tine sa te intereseze ce faci tu (comentarii pe hn), nu ce fac altii.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca ii dorim Simonei binele! (Sâmbătă, 30 august 2014, 6:31)

    hotnewsfil [utilizator]

    Se spune ca pierzand acest meci, Simona ar ajunge pe locul 6. Ar fi excelent pentru ea, intr-un fel, ar fi si drept. Ar fi o lectie. Mai are inca multe de invatat. Nu are inca un serviciu destul de puternic si de precis. Nu este destul de hotarata, permanent, in forta, 'peste' afversara., nu-i trimite mingea violent, in colturi, repetat, cu precizie, descurajant pentru adversara.
    Uneori (prea mult in meciul cu croata!), isi trateaza adversara ca pe o spare-partner : raspunde (retururile) cu mingi 'moi', la mingile violente si bine plasate ale adversarei, ii trimite mingea departe de linia de fund, catre mijlocul terenului, cu viteza mica, parca pentru a-i oferi aceleia conditiile necesare repeterii unei noi si dificile lovituri.
    Nu stie sa iasa din defensiva. Practic, adversara o trece imediat intr-o defensiva necontrolata de Simona.
    Si Sarra Errani este scunda dar serveste violent, este mult mai mobila, mai 'violenta' in retururi, o scoate imediat pe aversara din pozitia de atacanta. Raspunde cu mingi puternice, trimise pe fundul terenului, greu de returnat de catre adversara, este angajata, in lupta, cu toata fiinta ei, cu fiecare fibra, manifesta o vointa de fier care, cu siguranta, o impresioneaza pe adversara, ii mai reduce din aplomb.
    Sara nu-asi face sfanta cruce cand castiga, urla ca o fiara, isi descarca violenta si tensiunea extrema, din timpul meciului. Asa este si Sharapova. Asa este si Murray.
    Poate ca si antrenorul Sinonei este cauza tabloului de joc pe care il prezinta Simona azi.
    Simona pare blanda, tocmai buna de invins de catre o jucatoare violenta.
    Se pare ca Simona a ajuns pe locul doi si printr-un concurs de imprejurari favorabile, prea rapid, avand in vedere nivelul adversarelor pe care le-a invins susccesiv.
    O nota mica poate avea un rol mai eficient, in educarea unui elev serios, decat un zece.
    Pentru viitorul ei, sfatuita de un antrenor care sa ii dezvolte mai bine calitatile, s-ar putea sa urce de pe locul sase si sa se mentina. Daca nu....
    • 0 (0 voturi)    
      pt Simona. (Sâmbătă, 30 august 2014, 22:40)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      1. bucura-te de sport. Bani ai deja destui (?)
      2. fa-ti o poza cu clasamentul WTA de azi.

      3. pt "fani" : nu va manance grija ...ei
  • +1 (5 voturi)    
    ingrozire (Sâmbătă, 30 august 2014, 9:47)

    oho [utilizator]

    Citesc comentariile si sincer ma ingrozesc!!
    Tipice pentru romani!
    Cand joaca bine sunteti "mandri" cand nu...frustrarile va ies la suprafata! Comentarii de asa zis experti le aveti cu totii, dar uitati ca a ajuns unde a ajuns prin propriile forte si foarte foarte multa munca. Ma intreb cati dintre voi au facut-o in ziua de zi cu zi, si cate performante personale si profesionale aveti.
    Oameni buni, Simona nu este robot, si prin prisma rezultatelor sale ne-a facut sa vrem sa-i vedem meciurile, sa le traim cu pasiune, sa avem un motiv sa deschidem tv-ul, sa avem motive de bucurie, care au fost destule si sunt sigura vor mai veni!
    Eu personal o felicit, pentru ca nu de multe ori m-a facut mandra si am lacrimat de bucurie! In toata scarba existenta in momentul de fata, mass media, politica etc., a existat cineva numita Simona Halep care mi-a facut zilele fantastice, amintind aici doar finala de la Paris, semifinala de la Londra....Meciuri pierdute e adevarat, dar totusi nu oricine ajunge acolo!
    Sunt multe lucruri de invatat, si pentru ea, dar si pentru noi toti!!! A sustine pe cineva e o CALITATE de care romanii in general nu prea au auzit.
    Mult succes Simonei Halep!!!
    • -1 (3 voturi)    
      corect... (Sâmbătă, 30 august 2014, 12:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui oho

      si nadal, sau federer sau orice jucator mare a mancat bataie de la un necunoscut... evident romanasii nostrii spuneau de fiecare daca ca gata cariera s-a incheiat... nu a fost chiar asa...
      din pacate asa sunt romanii la prima infrangere urla toti ca esti varza...
      sa privim si partea buna... macar acu o sa inceteze tonta si restu ca el sa cerseasca likuri cu situ ei
      • -1 (1 vot)    
        Is infrabgeri in lant (Sâmbătă, 30 august 2014, 17:44)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        la Montreal nici nu a indraznit sa apara, la Cinci si New Haven a iesit tot asa, rapid.
        Si nu are nimeni o problema cu ea, nici macar cu cei care o vedeau castigatoare de GS si No 1, amatori.
  • +4 (4 voturi)    
    Ai pierdut? CONTINUA (Sâmbătă, 30 august 2014, 10:27)

    dindamaroia [utilizator]

    Uita de muntii de laude cu care noi (romanii si presa) te-am impovarat si ti-am indoit spatele si genunchii si bratele.
    Este atat de omeneasca infrangerea de ieri !
    Si tu, asa micuta cum esti, atat de harnica si dedicata pana la sacrificiu dragostei pentru tenis, si tu esti OM.
    Intoarce-te acasa la parintii tai, plangi in bratele lor pana termini lacrimile, fa o plimbare prin locurile dragi si GATA! Uita de noi ! Uita de ziare! Ramai doar tu, increderea in tine si tenisul pe care il iubesti atat de mult.
    CONTINUA !!!
  • +1 (5 voturi)    
    Vina (Sâmbătă, 30 august 2014, 10:35)

    Encelade [utilizator]

    Cred ca este si a talibanilor halepati de pe meleagurile noastre. Fata asta a fost ridicata in slavi intr-un fel atat de halucinant incat nu m-as mira sa i se fi urcat la cap ca e suficient sa scoata capul din vestiare ca sa castige.
  • 0 (2 voturi)    
    Parca (Sâmbătă, 30 august 2014, 19:00)

    ADM [utilizator]

    de la scorul de 5-2 pentru ea in primul set, Simona nu a mai vrut sa castige. Serviciu slab, cu multe duble greseli, multe lovituri in fileu sau imprecise, atitudine si agresivitate lipsa, chiar si cu deplasarea in teren a stat mai rau ca in alte meciuri. M. Lucici a avut multe lovituri fenomenale, de mare orecizie in colturile terenului sau contre-pied care au lasat-o pe Simona fara 'replica'. S-a dus la vestiar dupa ce a pierdut setul 1 ca Sarapova, dar in loc sa revina motivata si gata sa moara cu adversara de gat, a venit pregatita sa piarda, practic ultimul ghem i l-a facut cadou adversarei.
    Poate presiunea, poate pozitia si asteptatirle care sunt prea sus pentru ea momentan, poate pregatirea tactica insuficienta, strategia de joc neadecvata sau poate toate la un loc au facut-o sa piarda azi meciul, dar are tot timpul inainte si poate sa-si imbunatateasca lacunele aratate azi pe teren.
    Bafta mai departe, Simona!
  • 0 (0 voturi)    
    ..... (Duminică, 31 august 2014, 0:03)

    tirolez [utilizator]

    A pierdut si Kvitova cu nr 143 mondial, sper ca nu are parte de acelasi linsaj din partea "fanilor" ca si Simona. Chiar sunt oameni, nu inteleg de ce atata inversunare.