​WTA Cincinnati: Simona Halep vs Maria Sharapova (dupa ora 02:00)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 15 august 2014, 9:40 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wtatennis.com
​Simona Halep o va intalni pe Maria Sharapova in sferturile turneului Premier 5 de la Cincinnati. Va fi duelul cu numarul cinci dintre cele doua sportive, Maria impunandu-se de patru ori pana acum. Simona se afla in cautarea primei victorii in fata jucatoarei din Rusia. Meciul va incepe dupa ora 02:00, ora Romaniei.

Calificarea in semifinalele competitiei este recompensata cu 350 de puncte WTA si 113.770 de dolari.


Simona Halep vs Maria Sharapova:

Ani: 22-27
Locul nasterii: Constanta - Nyagan (Rusia)
Inaltime: 1,68 metri - 1,88 metri
Greutate: 60 kg - 59 kg
Ambele jucatoare de mana dreapta
Locul 2 in ierarhia WTA - Locul 6 in ierarhia WTA
Victorii/ infrangeri in cariera: 255-128 vs 544-130
Titluri in 2014: 2-3
Titluri in cariera: 8-32
Bani castigati din tenis: $5,292,922 - $30,593,935.

Meciuri directe:

2012, Indian Wells, SUA: Victorie Sharapova, scor 6-3, 6-4
2012, Beijing, China: Victorie Sharapova, scor 7-5, 7-5
2014, Madrid, Spania: Victorie Sharapova, scor 1-6, 6-2, 6-3
2014, Roland Garros, Franta: Victorie Sharapova, scor 6-4, 6-7(5), 6-4.
























18187 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    palmares (Vineri, 15 august 2014, 10:54)

    outside_the_wall [utilizator]

    Sper ca de data asta reuseste sa faca fata strigaturilor si sa o bata pe Shaprapova. :) E totusi impresionant palmaresul Sharapovei, numar de infringeri aprox. egal cu cel al Simonei, dar numar dublu de victorii. Simona e tinara, daca joaca tot asa, poate sa se apropie de performanta Mariei in citiva ani.
  • -14 (18 voturi)    
    HS (Vineri, 15 august 2014, 11:49)

    kronk [utilizator]

    Halepova cu jocul ei la tacaneala poate sa joace si o suta de ani ca nu o prinde pe Sharapova.Mai are de invatat dar se pare ca nu intelege.
    • +2 (10 voturi)    
      >>>>>>>>>> (Vineri, 15 august 2014, 11:59)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      lucrezi in domeniu?
      as fi interesat de meseria pe care o practici.
      • -1 (11 voturi)    
        Da' de ce intrebi? (Vineri, 15 august 2014, 12:22)

        Marty [anonim] i-a raspuns lui Invincible

        Numai profesionistii au un cuvint de spus aici?

        Mai cum ceva vreme cind Halep juca finala RG, si intram aici sa ne bucuram de succes si sa ii uram cele bune, sarea "elita"sa iti spuna ca nu am contribuit cu nimic la succes si sa stai in banca.
        Mai invincibililor, lasati-ne sa ne spunem parerea chiar daca nu e in ton cu a voastra. Se poate?
    • +13 (17 voturi)    
      tinere, tenisul e un sport greu pt tine (Vineri, 15 august 2014, 12:47)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      Sharapova a fost un caz fericit, a avut toate conditiile ca sa faca antrenament de performanta la academia Bolletieri inca de copil.

      Simona nu a avut parte de asa ceva. Simona n-a avut parte de antrenori de performanta care sa o invete corect inca de la inceput toate loviturile din tenis - se vede si acum slice-ul deficitar, stopul la fileu..etc. Insa a muncit enorm si jocul din spatele terenului il stapineste cca 97% . In schimb are o putere mentala incredibila .
      Sa vezi ce simplu e sa gindesti un punct pe teren dupa o ora de joc, pe caldura, dupa efort, cind mama dreapta iti e obosita , cind esti condus pe tabela, cind adversarul e mai puternic fizic decit tine, cind trebuie sa cistigi pt ca altfel nu mai ai bani pt turneul urmator..... etc.
      Mental Simona ignora aceste piedici in timpul meciului, ramane calma si cistiga

      Tacaneala de care zici tu daca ar fi atit de usoara sa stii ca toate jucatoarele ar face-o dar nu-i simplu precum pare.

      Tu nu stii si nu vei intelege niciodata ce inseamna pt un copil care munceste zi de zi, ani de zile si joaca tenis de performanta ca intr-o buna zi cind mai are putin sa intre clasamentele internationale parintii sa-i spuna ca nu-i mai pot plati antrenamentele de tenis si ca nu mai au bani decit de intretinere, mancare si sa plateasca ratele la banca pt impumutul facut ca sa isi ajute copilul .
      Cind o sa vezi disperarea in ochii acelui copil si lacrimile din ochii parintilor ..... ai sa intelegi .
      Simona a trecut prin asa ceva sint convins

      In alta ordine de idei Simona cu jocul ei asa zis de tacaneala e singura care face performanta iar daca nu-ti place cum joaca uitate la fotbaliatorii de 2 bani ridicati in slavi pt ca rateaza poarta din 2 m si nu sint in stare sa joace 2 meciuri pe saptamina .

      Ti-as scrie mai multe dar nu mai am cerneala in tastatura...

      Hai Simona si succes deseara
      • +2 (4 voturi)    
        pai... (Vineri, 15 august 2014, 13:49)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        subscriu...dupa fotbal, toata lumea se pricepe acum si la tenis... sunt curios, din toti cei care comenteaza, cati reusesc, sau au reusit vreodata ,sa zicem, sa alerge 2000 de metri sub 13 minute...
        • -2 (2 voturi)    
          Bravo! (Vineri, 15 august 2014, 15:10)

          alex [anonim] i-a raspuns lui gab0iu

          Bravo, mnicku! Frumos ai zis! perfect adevarat1!L-ai demolat pe "kronk"! Ii vine usor sa vorbeasca de pe margini. Simona a muncit si munceste din greu, pentru a obtine prformante. Cred ca " kronk" n-are palma batatorita. Ce sa-i faci, mai sunt si din astia.
        • -2 (2 voturi)    
          sau mai exact (Vineri, 15 august 2014, 15:15)

          uzu [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          din toti cei care comenteaza,pot sa zicem, sa alerge 2000 de metri.
          ca sa nu mai intrebam cati au lovit mingea cu racheta de tenis in ultimii 3 ani ...
          dar toti se pricep.
        • 0 (0 voturi)    
          13 minute (Sâmbătă, 16 august 2014, 12:12)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          2 km in 13 minute e un mers putin mai alert, probabil 80% dintre cei intre 13 si 60 de ani pot face asta.
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Duminică, 17 august 2014, 12:28)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            "artimetica" zice ca 2000*60/13=9230...de cand n-ai mai facut sport?
      • +1 (3 voturi)    
        :) (Vineri, 15 august 2014, 15:59)

        owl [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        fotbaliatoru' lu' peste face scandal ca are meci din 3 in 3 zile. "Joaca" 90 min, cu pauza de 15 min. Si mai sta si pe teren, ca doar trebuie sa vina mingea la el si nu sa se duca el dupa minge. Si joaca seara, pe racoare.

        tenismenii alearga dupa minge, joca la maxim 2 zile distanta , meci de 90 de minute , in caldura.

        E drept?
        • 0 (0 voturi)    
          90 minute (Sâmbătă, 16 august 2014, 12:15)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui owl

          La tenis sunt destul de rare situatiile in care iti iei un crampon pe tibie, sau un cap in gura.
          Hai sa nu mai comparam mere cu pere si nu le mai plange de mila celor care joaca tenis, ca nu o fac pentru placerea ta, ci o fac pentru bani/placerea proprie.
          Sunt o multime de meserii mai solicitante si mai putin platite decat cea de jucator de tenis.
  • +1 (7 voturi)    
    hai Simona, mai taie-i din obraznicie (Vineri, 15 august 2014, 12:34)

    Maniu [utilizator]

    istericei care tzipa pe teren!
  • +5 (7 voturi)    
    corect (Vineri, 15 august 2014, 12:36)

    cris64 [utilizator]

    Sper din suflet sa fie prima victorie a Simonei. La Roland Garos a fost aproape. Totusi sa fim corecti. Totul o avantajeaza pe rusoaica. Inaltime, alura, experienta. Sharapova la fel ca si Williams sunt doua fenomene in tenisul feminin. Au avut si resurse financiare pe care Simona nu le are, iar in tenis conteaza. Simona este la inceput. Nu trebuie sa o egaleze pe Sharapova. Noi ii dorim doar sa castige si sa ajunga nr.1. Succes Simona.
  • -2 (6 voturi)    
    HS (Vineri, 15 august 2014, 14:04)

    kronk [utilizator]

    Eu vorbeam de eleganta in tenis.Daca niste persoane nu inteleg,nici nu vreau ca ei sa inteleaga.Tenisul e un sport complex si poate fi si spectacol.Decit sa stai in tribuna si sa vezi o tacaneala cu strigaturi mai bine citesti o carte.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Sâmbătă, 16 august 2014, 4:49)

      alllx [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      tocmai de aia va recomand sa cautai pe youtube secvente din meciurile lui Gael Monfils
      tipul e genial
  • +2 (6 voturi)    
    .... va fi greu ...dar... (Vineri, 15 august 2014, 14:09)

    Matusalem [utilizator]

    ne dorim cu totii ca Simona sa castige. Va fi greu ...dureros ...dar cu atat mai mult va fi mai dulce victoria. Te iubim Simona ..pentru ca ne-ai dat din nou speranta ca putem reusii prin proprile forte. Ne-ai arat ca daca ne dorim ... putem si obtine ! Vrem in acesta noapte sa ne confirmi din nou ca asa e ! ... suntem langa tine ... indiferent ce va fi ! .... iar daca nu va fi sa fie ... ne vom pregatii si mai mult pentru urmatoarea confruntare ... pentru ca TREBUIE sa reusim !
    • -3 (11 voturi)    
      Io unu n-o iubesc (Vineri, 15 august 2014, 14:35)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

      ii respect performanta , a muncit mult pentru a ajunge unde este. Dar o face si ea pentru bani si nu pentru vorbe bune. E OK asa ,asta insa nu inseamna c-o iubesc sau ca-mi da fata asta sperante. Din postul tau suna ca si fostele ode pioneresti din anii nasoli ai tineretii.
  • +6 (6 voturi)    
    idiot=tvr (Vineri, 15 august 2014, 15:04)

    barbatdetreaba55 [utilizator]

    atunci cand esti televiziune publica si se CREDE ca emisiunile sunt educative nu exista nicio explicatie sa nu trasmiti meciurile Simonei
    Aceasta tanara este un ADEVARAT model pentru tanara generatie Munceste din greu de cel putin 12-13 ani, nu se drogheaza, nu fumeaza si nu bea Si mai ales mai si invata
    Sigur, nu joaca fotbal si nu canta manele de asta nu poate fi transimis un meci al ei?
    Rusine sa va fie TVR!
    • 0 (0 voturi)    
      noroc cu chinezii (lui Ponta?) (Sâmbătă, 16 august 2014, 0:18)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui barbatdetreaba55

      ei dau reluari ..prin sopcast ;)
  • +1 (5 voturi)    
    Inrtebare (Vineri, 15 august 2014, 15:15)

    van kiparos [anonim]

    Sigur , Maria Sharapova are doar 59 kg , la cei 188 cm?Nu este o greseala? Pare , din ochi , a fi mai grelutza.Mi-as dori (ca multi altii) ca Halep sa puna punct victoriilor din meciurile directe ale Mariei , cu zbieretele ei , pasii "ritualici" si celelalte trucuri de a scoate din mana adversarul.Aceste trucuri sunt enervante , nu pt. ca i-au mers cu Halep , dar seamana cu ale snookeristului Peter Ebdon , capabil sa enerveze nu numai adversarul , dar si telespectatorul.
  • +1 (1 vot)    
    Link (Vineri, 15 august 2014, 15:37)

    Xample [anonim]

    Stie cineva unde se poate vedea meciul pe internet?
    • 0 (0 voturi)    
      transmitere (Vineri, 15 august 2014, 18:28)

      duiu [anonim] i-a raspuns lui Xample

      Pe lemontv. Nu ai nevoie de sopcast
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc (Vineri, 15 august 2014, 23:14)

        Xample [anonim] i-a raspuns lui duiu

        Ca sa scapati de reclame dati click dreapta pe reclama -> inspectati elementul -> stergeti textul selectat
        repetati operatiunea pana dispar toate
  • 0 (0 voturi)    
    meciul pe mobil (Vineri, 15 august 2014, 17:52)

    radu [anonim]

    Buna
    Pe PC n-ar fi o problema sa vad meciul. Problema e ca nu sunt acasa si n-am la dispozitie decat un mobil, un Samsung Galaxy Note 3. Pe majoritatea site-urilor mi se cere sa instalez tot felul de prostii, mai ales "antivirusi". Stie cineva o solutie?
    Multumesc :)
    • 0 (0 voturi)    
      inc(e)arca .. (Sâmbătă, 16 august 2014, 0:16)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui radu

      http://www.lshunter.net/live-tennis.php

      aproape orice sport in pagina de baza ,,,(alege domeniul tenis)
      • 0 (0 voturi)    
        mobil (Sâmbătă, 16 august 2014, 2:22)

        radu [anonim] i-a raspuns lui baimarean

        Nu vrea sa mearga decat daca-mi fac cont si le dau si nr de card...
    • 0 (0 voturi)    
      Ceva link (Sâmbătă, 16 august 2014, 1:10)

      Cnut [anonim] i-a raspuns lui radu

      Pentru iPad cu conexiune RDS? ca nu imi merge dolce
  • 0 (2 voturi)    
    . (Vineri, 15 august 2014, 18:03)

    tirolez [utilizator]

    Partea buna e ca meciurile arata o evolutie a Simonei. De unde in primul meci lua bataie categoric in 2 seturi, ultima partida Sharapova putea foarte bine sa o si piarda.
  • -2 (4 voturi)    
    Victorie Simona ! Victorie Romania ! (Vineri, 15 august 2014, 20:20)

    Nelu [anonim]

    In primul rand s-o bata rau de tot sau cum poate dar s-o bata pentru ca Simona merita asta, apoi vreau s-o bata din mandrie patriotica si-n al treilea rand s-o bata ca sa-i mai scoata din cap aerele de suprematie pe care le are. Haide Simona! Stim ca poti. Succes !
  • -1 (1 vot)    
    sa va amintesc????? (Sâmbătă, 16 august 2014, 0:08)

    baimarean [utilizator]

    cat de important este (poate ajunge) si arbitrul partidei? Asta daca ati uitat prestatia celui de la Paris.....si repetata de acelasi (la scara mai mica) in urmatoarea intalnire a Simonei
  • +3 (3 voturi)    
    si-a luat-o (Sâmbătă, 16 august 2014, 4:45)

    alllx [utilizator]

    6-3;4-6;4-6
  • +5 (5 voturi)    
    n-are psihic (Sâmbătă, 16 august 2014, 5:06)

    grand [anonim]

    Simona se pare ca n-are psihic de #2 in lume, meciurile ei cu anumite jucatoare (ptr care are ea probabil respect deosebit) sunt un dezastru, o boala de nervi.. killer instinct din parti. Pacat, avea o sansa se prinda mai multa incredere si saincerce sa se mentina cat mai mult pe locul doi. Chiar daca mai sta o perioada, pierzand incontinuu in fata sharapovei iti dai seama ca e mai mult un joc al punctelor, ca rusoaica, indiferent de tactica-i infecta, se impune in fata imonei de fiecare data. Mi-e ca nu e numai cu sharapova sau serena, mi-e ca o pateste si cu altele mai bune. Pacat, castigand meciul asta avea sansa sa spere intr-o evolutie in timp poate chiar spre locul 1, insa se pare ca n-are psihicul sa ajunga in aceeasi liga cu serena si sharapova.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i nimic ,Simona! (Sâmbătă, 16 august 2014, 9:19)

    alex [anonim]

    Continua sa te perfectionezi, ca ai viitorul inainte! Invata din greseli! Pe Sharapova o vei invinge cand vei juca exact ca ea. Pana si trucurile fac parte din regula jocului actual. Imi pare rau, Simona, de nereusita, dar trebuie sa mergi inainte cu fruntea sus. Ai multe de spus in tenis. Totusi esti nr. 2 mondial! Mult succes in continuare.
  • -1 (1 vot)    
    SH (Sâmbătă, 16 august 2014, 10:17)

    kronk [utilizator]

    Mai are de invatat mititica.Cu jocul asta sterotip nu e nici de primele 10.