Mats Wilander, fost numar 1 in tenisul mondial masculin: Simona Halep e versiunea feminina a lui Djokovici, nu este nici o limita pentru ea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2014, 20:54 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Fostul mare jucator de tenis Mats Wilander, in prezent analist la Eurosport, a comparat-o pe Simona Halep cu sirbul Novak Djokovici, actual numar 2 in clasamentul ATP, dupa calificarea de miercuri a romancei in semifinalele Roland Garros: "Simona este versiunea feminina a lui Novak Djokovici. Joaca foarte bine pe toate suprafetele, are mare incredere in fortele proprii. Ramine prezenta, vrea sa cistige fiecare meci. Nu vad nici o limita pentru ea", a spus Mats Wilander, potrivit GSP.

Simona Halep (favorita numarul 4 la Roland Garros) s-a calificat, miercuri, in semifinalele competitiei, dupa ce a invins-o pe Svetlana Kuznetsova (locul 28 WTA, din Rusia), scor 6-2, 6-2. In penultimul act al competitiei (meciul se va juca joi, de la ora 16:00), Simona Halep o va intalni pe Andrea Petkovic (Germania), locul 27 WTA si cap de serie numarul 28.























8466 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    ASOCIEREA.. (Miercuri, 4 iunie 2014, 21:15)

    sabo [utilizator]

    ACEASTA este foarte ni9merita si ca joc..dar si partial genetic...sarbul este din bunici romani...iar Halep este machedoana...aromanca...deci neamulde sange ste aproapeeeeeee!
    si Djocovici stie ceva romaneste ! este de prin zona asta ..cu multi romani!!!!!!!
    asa ca!..
    neam de campioni ..deh!
  • +4 (12 voturi)    
    Foarte frumos! (Miercuri, 4 iunie 2014, 21:20)

    Electorul [utilizator]

    Un om cu bun simt si care stie sa aprecieze valorile. Prin comparatie pe Nastase Ilie al nostru il ia gura pe dinainte.
    • +5 (5 voturi)    
      Mai ///, Nastase saracu ia spus ce sa faca (Joi, 5 iunie 2014, 11:00)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      Mai fraiere, Nastase saracu i-a spus ce sa faca
      - serviciu, servicu,
      - jocul la fileu
      - dreapta din teren

      Nu-i nimeni mai bine intentionat ca Ilie Nastase
      crede-ma

      Mats zice politeturi la o emisiune TV

      Nastase saracu vrea ca Halep sa castige Roland Garros, cum vrea Oricine Simte Romaneste.

      -------------------------------------------------
      "Si la Wimbledon si la US Open la fel ca aici. multe favorite au iesit si Simona n-a profitat"
      --------------------------------------------------
  • -4 (14 voturi)    
    exagereaza (Miercuri, 4 iunie 2014, 21:29)

    victor L [utilizator]

    Mats (si meci). E politicos.
    Cum e atunci Serena Wiliams ori Sarapova?
    E bine sa nu ne cataram sperantele prea sus ca sa nu ne doara cind cadem.
    • +6 (8 voturi)    
      Subscriu (Miercuri, 4 iunie 2014, 23:47)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Sa asteptam cu comparatiile pana castiga un mare slem. Simone este o jucatoare exceptionala, ma bucur ca exista, macar se vorbeste de tenis, nu numai de fotbal. Este in plina ascensiune, sper sa nu pateasca ca si Wozniacki, care a ajuns nr. 1 si a disparut fara castige GS.
      • +7 (7 voturi)    
        Din ce am inteles eu (Joi, 5 iunie 2014, 9:36)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        Obiectivul echipei (Simona, Ruzici si Wim Fissette) este sa obtine rezultate cat mai bune in turneele de mare slem. Adica nu sunt interesati de pozitia WTA sau de castigurile imediate. Vezi si retragerea de la Roma, pentru pregatirea buna a RG.

        Deci chiar nu cred ca exista pericolul ca Simona se se concentreze pe pozita WTA.

        Pana la urma, pozitia asta vine si pleaca, faptul ca ai in palmares un GS e cu totul altceva.

        Mai stie cineva de Kuzentova ca a fost nr 2 mondial? Sau toti stiu ca a castigat doua turnee de GS, un US Open si un RG?
      • +3 (3 voturi)    
        Grija de altii... (Joi, 5 iunie 2014, 9:59)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        Si dupa ce castiga un mare slem, atunci avem binecuvantarea sa o sustinem?
        Pana atunci ne uitam cu ochii tulburi la tenismenii nostrii si astemptam unda verde de la Nastase ca sa-i incurajam.
        Bravos!
    • +7 (7 voturi)    
      Eu m-am uitat la meci si zic ca nu (Joi, 5 iunie 2014, 9:31)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Mats asta e destul de ponderat, il urmaresc de mult timp. Si eu zic ca nu exagereaza si nu o face din politete.

      M-am uitat bine la meciul de ieri. Da, poate ca Simona e departe de a fi considerate cea mai buna jucatoare din lume, ca forta sau tehnica.

      Dar moralul e beton, e absolut impresionant. Joaca fiecare minge la fel, indifferent de scor, Asta e infricosetor pentru adversar. Si nu o face in genul cyborg (Borg sau Lendl), o face vesel, in genul unui copil care se joaca si nu vrea in niciun fel sa piarda.

      Chiar cautam un exemplu si Mats Wilander l-a gasit cel mai bine: Djokovici.

      Asa e si sarbul. Intr-un meci cu mare miza, o minge cu mare miza. Djokovici ataca, adversarul returneaza la disperare. La un retur din asta mingea se duce lung si prinde tusa. Djokovici se uita lung la tusa si apoi incepe sa rada: mama ei de viata! Apoi castiga urmatoarele 3 mingi in stil de mare campion, relaxat si increzator in ce poate. Cei mai multi jucatori clacheaza dupa asta.

      Asa e si Simona, ca moral.

      Daca isi pastreaza acest moral si bucuria copilareasca de a juca, o sa ajunga sus, unde nu a ajuns nicio jucatoare din Ro.

      Ii doresc sa fie sanatoasa si sa nu se schimbe, la nivel mental. Altfel, mai are de progresat la nivelul jocului si sper ca antrenorul si managerul, oameni cu mare experienta, stiu ce sa faca,