Simona Halep - Maria Sharapova (17:30)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 11 mai 2014, 10:30 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wtatennis.com
​Simona Halep va disputa, duminica, pentru prima data in cariera o finala de turneu Premier Mandatory, sportiva din Romania urmand sa o intalneasca in ultimul act al Madrid Masters pe Maria Sharapova. Partida va fi in direct pe Dolcesport 2 si Livescore pe HotNews.ro de la ora 17:30.

Halep a mai ajuns intr-o semifinala de turneu Premier Mandatory, la Indian Wells, acolo unde a fost invinsa de Agnieszka Radwanska.

Premier Mandatory este categoria de turneu cea mai importanta dupa cele patru competitii de Grand Slam.

Simona Halep si-a asigurat un cec de 342.600 de euro si 650 de puncte WTA pentru traseul de pana acum de la Madrid.

Finala va fi cu Maria Sharapova

Simona Halep si Maria Sharapova s-au mai intalnit de doua ori de-a lungul carierei: la Indian Wells in 2012
(6-3, 6-4) si la Beijing tot in 2012 (7-5, 7-5). De fiecare data castig de cauza a avut rusoaica
Finala Mastersului de la Madrid se va disputa duminica, de la ora 17:30 (in direct pe Dolcesport 2 si Livescore pe HotNews.ro).

Ce a castigat Simona Halep pana in prezent

Simona Halep a castigat pana in prezent nu mai putin de sapte turnee, dintre care sase in 2013 (Nürnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova, Sofia) si unul in 2014 (Doha).
Simona nu a mai pierdut o finala WTA din 2012. Ea a fost invinsa in finalele de la Fes in 2010 si 2011 si Bruxelles in 2012.

"Sunt foarte incantata ca pot sa joc aici cea mai importanta finala a carierei mele. Ma simt bine si voi face tot ce pot ca sa inving. Iubesc acest oras si acest turneu. Nu voi uita niciodata ca aici am inceput sa joc cu adevarat bine. Domnul Tiriac mi-a oferit anul trecut un wild card si asta m-a ajutat foarte mult. Fata de anul trecut, acum am un stil de joc mai agresiv, sunt mai concentrata si lupt pana in ultima clipa. Ma simt extraordinar si ma bucur de fiecare minut petrecut pe teren. Nu ma asteptam sa ajung in finala, insa in tenis nu se stie niciodata ce se poate intampla. Sunt foarte bucuroasa acum, pentru ca este cel mai bun parcurs al meu la un astfel de turneu. Cred ca voi putea sa nu ma las coplesita de emotii si voi lupta pentru fiecare punct" -  Simona Halep.


Citeste mai multe despre   






















13309 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Hai Simona, vrem sa vedem trofeul la tine (Duminică, 11 mai 2014, 10:57)

    mnicku [utilizator]

    Lasa emotiile la poarta arenei, vorba d-nei Ruzici " da drumul la mana ", calm si joaca agresiv de la inceput .

    Tu ai numai de cistigat, Sarapova are de aparat multe puncte .

    Adu-ti aminte de semifinala si finala de la Doha, acolo ai fost imperiala si ai avut o tactica fantastica.

    Multu succes iti doresc.
  • +3 (3 voturi)    
    Succes Simona! (Duminică, 11 mai 2014, 11:25)

    Maniu [utilizator]

    mult mult de tot.
  • 0 (4 voturi)    
    Ori Stan, ori Capitan (Duminică, 11 mai 2014, 11:53)

    AVP [utilizator]

    La acest nivel si cu un asemenea adversar doar increderea in tine si mentalitatea de winner te poate ajuta. Cand se privesc ochi in ochi inaintea meciului decisiv de box sau de k1, marii campionii stiu inca din clipa aia cine va castiga, dupa ceea ce vad in ochii adversarului. Mai ales dupa amenintarile lu tov Rogozin, ar trebui s-o faci praf pe rusoaica, Simona:) Patria recunoscatoare, pai cum naiba.
    • +1 (1 vot)    
      bravo Simona! (Duminică, 11 mai 2014, 15:12)

      gelu odagiu [anonim] i-a raspuns lui AVP

      Sportul este o competiție dar în primul rând un spectacol și Simona știe să îl facă(asemenea și Sarapova) Politica este o glumă nepotrivită. Si la eurovision niște fete din Rusia au cantat și au fost "răsplătite" cu huiduieli. Să nu batem iapa pentru a face șeaua sa priceapă
      Mai bine ne-am întreba de ce suntem discriminați(vorbesc de cei ce nu putem vedea Dolcesport 2) :(
  • +1 (5 voturi)    
    să punem batista pe ţambal... (Duminică, 11 mai 2014, 12:47)

    periscop [utilizator]

    Cred că n-au nici un rost toate calculele şi speculaţiile astea. Da, să o susţinem pe Simona, să o lăudăm când e cazul, să regretăm când pierde şi să ne bucurăm când câştigă. Restul e gargară...
  • +3 (3 voturi)    
    hai Simona (Duminică, 11 mai 2014, 14:46)

    ploiesteanu [utilizator]

    Hai Simona, HAI SIMONAAAA !
  • 0 (0 voturi)    
    Sper sa castige (Duminică, 11 mai 2014, 15:19)

    UnOarecare [utilizator]

    :)
  • -1 (1 vot)    
    Un inceput extraordinar... (Duminică, 11 mai 2014, 18:04)

    Victor [anonim]

    In acest moment Sharapova nu pare sa-i puna mari probleme Simonei... Dar rusoaica este foarte experimentata, poate citi jocul Simonei si poate reveni oricand... a mai aratat-o in trecut. Pana la terminarea meciului, sau cel putin pana la un set si un scor confortabil in setul al doilea pentru Simona, si poate nici atunci, n-o sa ma hazardez in a o declara invingatoare pe Simona.

    HAI SIMONA !
  • +1 (1 vot)    
    Sharapova castiga... (Duminică, 11 mai 2014, 19:54)

    Victor [anonim]

    Mda... Sharapova nu se dezice de vasta experienta pe care o are, chiar mi-as fi dorit sa ma insel in primul comentariu, dar cunosc foarte bine ce poate. Din pacate pentru Simona, astazi nu a fost ziua ei... oricum, mai are mult de munca, si sper ca meciul de azi sa ii fie o buna lectie, pentru a avea ce-i trebuie in a fi un numar unu mondial in viitor.

    SUCCES PE MAI DEPARTE SIMONA !