Madrid Masters: Simona Halep - Julia Goerges 6-2, 6-0/ In turul doi fara drept de apel

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 5 mai 2014, 15:14 Sport | Tenis

Simona Halep, la Madrid
Simona Halep (locul 5 in lume si favorita numarul patru) s-a calificat, luni, in turul doi al turneului Masters de la Madrid. Jucatoarea din Romania a invins-o fara drept de apel pe Julia Goerges, din Germania (locul 97 in clasamentul WTA).

Meciul a durat o ora si trei minute.

Setul I

Simona Halep a avut nevoie de o jumatate de ora pentru a castiga primul set, cu scorul de 6-2. Cu toate ca si-a pierdut in doua randuri serviciul, jucatoarea din Romania a castigat patru game-uri la rand si si-a adjudecat primul set fara prea mari emotii.

Setul al doilea a fost unul la discretia Simonei, favorita numarul patru castigand fara piarda vreun game (6-0).

In urma acestei victorii, Simona va primi 65 de puncte WTA si un cec in valoare de 21.600 de euro.

In turul doi, Simona Halep o va intalni pe iberica Lara Arruabarrena (wild-card). In varsta de 22 de ani, Lara a trecut in primul tur de Tsvetana Pironkova, din Bulgaria.

7724 vizualizari

• +9 (9 voturi)
    Mda (Luni, 5 mai 2014, 18:05)

adriana [anonim]

Nici o problema pt. Simona.
    Sper sa ajunga departe si la acest turneu.
    Hai Simona!
    Hai, Simona! (Marţi, 6 mai 2014, 15:07)

Ruhe [utilizator]

La ea primul meci e mai greu, pana se porneste. Apoi nu se mai opreste decat in semifinale sau in finala.