OFICIAL: Simona Halep va urca pe locul 8 in clasamentul WTA

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 11:02 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: australianopen.com
Cu toate ca a iesit inca din primul tur al turneului de la Dubai (a abandonat din cauza unei accidentari), Simona Halep va mai urca o pozitiei in ierarhia WTA, urmand sa se afle pe locul opt. Acest lucru va fi posibil din doua motive: Sara Errani si Petra Kvitova au pierdut la Dubai.

Aflata pe locul 9 in ierarhia WTA, Simona Halep va mai urca o pozitie.

Cum se explica acest lucru:

In urma cu un an de zile, Petra Kvitova si Sara Errani au disputat finala competitiei de la Dubai. In aceste conditii, cele doua aveau de aparat puncte in clasament. Cum Petra si Sara au fost eliminate prematur, acestea au pierdut puncte importante in ierarhie, lucru care i-a permis Simonei sa mai urce o pozitie in clasament. 

Kvitova a fost invinsa de Carla Suarez Navarro (Spania) si va cobora pe locul 9, in timp ce Sara Errani a fost depasita de Sorana Carstea.

* Simona Halep va putea urca chiar pe locul sapte, in cazul in care Jelena Jankovic va pierde confruntarea cu Serena Williams de joi.



Cum arata in acest moment clasamentul WTA:

1. Serena Williams (SUA) 12.380 puncte
2. Na Li (China) 6.690
3. Agnieszka Radwanska (Polonia) 5.705
4. Victoria Azarenka (Belarus) 5.681
5. Maria Sharapova (Rusia) 5.206
6. Petra Kvitova (Cehia) 4.710
7. Jelena Jankovic (Serbia) 4.535
8. Angelique Kerber (Germania) 4.490
9. Simona Halep (Romania) 4.435
10. Sara Errani (Italia) 4.390.




















6476 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    teamwork:) (Joi, 20 februarie 2014, 11:07)

    ember [utilizator]

    cand am vazut titlul chiar ma gandeam ce bine a prins victoria soranei cirstea in fata italiencei
  • +8 (8 voturi)    
    Cică ar urca chiar pe 7 (Joi, 20 februarie 2014, 11:10)

    OzzyO [utilizator]

    Dacă Jankovic e eliminată azi de Serena, ceea ce e foarte posibil.
    • 0 (6 voturi)    
      imposibil pt ca JJ nu are de aparat puncte (Joi, 20 februarie 2014, 11:39)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      de anul trecut mai mult ea a cistigat la acest turneu puncte .

      Dar cel mai important e ca Simona sa-si revina complet dpdv fizic dupa accidentare sa se antreneze serios iar intr-un timp scurt va urca si mai sus .Sint convins ca poate urca mai mult si acum si se poate pregati mental pt turneele urmatoare.

      Urmeaza turnee mari unde jucatoarele din top 5 au de aparat puncte multe si nu mai sint in forma de anul trecut . Radwanska, Kvitova , Sharapova pierd la jucatoare mai slab cotate si datorita uzurii turneelor din anii trecuti fapt ce o avantajeaza pe Simona ca sa urce spre locul 1 si de ce nu sa-l si ocupe .Mingea e rotunda

      Mult succes ai doresc si sper sa avem curind primul nr 1 WTA in persoana Simonei
      • +1 (1 vot)    
        ... (Joi, 20 februarie 2014, 13:01)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Eu zic să fii mai puțin vehement, dacă nu știi sigur despre ce vorbești. Jankovic nu are puncte de apărat la Dubai, în schimb a câștigat anul trecut în acestă perioadă turneul de la Bogota, puncte pe care deja le-a pierdut, ea fiind deja în spatele Simonei la acestă oră. Ideea e că, dacă trece de Williams, o depășește, cu punctele obținute pentru sferturi rămâne în urma ei.
  • +2 (4 voturi)    
    gresala (Joi, 20 februarie 2014, 11:13)

    rochiri [anonim]

    A iesit din primul tur la Dubai...la Doha a castigat !

    Hai Simona!
  • +6 (6 voturi)    
    Cea mai buna jucatoare romanca (Joi, 20 februarie 2014, 11:38)

    Lucian [anonim]

    Clar va fi cea mai buna jucatoare romanca din toate timpurile. Pana acum este Irina Spirlea care a fost pe locul 7...

    The next Justine Henin!
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo, fetito! (Joi, 20 februarie 2014, 11:49)

    Metec [utilizator]

    Cea mai mare performanta din tenisul feminin romanesc, de la Virginia Ruzici, incoace. Ma bucur ca in Romania macar fetele fac performanta, ca baietii sunt ocupati cu manelele si spartul banilor pe ...
  • +1 (1 vot)    
    A. KERBER (Joi, 20 februarie 2014, 12:19)

    Cristian [anonim]

    Si Kerber a iesit din primul tur si ea avea de aparat 60 de puncte. Asa ca +1.
    Sau ma insel eu
  • -1 (1 vot)    
    Intotdeauna (Joi, 20 februarie 2014, 14:00)

    Cheie primara [utilizator]

    un rezultat slab trebe motivat. Ca daca nu era accidentata ....vedea ea Wiliams pe dracu.
  • 0 (2 voturi)    
    NU UITATI DE MAFIA CASELOR DE PARIURI ! (Joi, 20 februarie 2014, 16:32)

    Andy Latimer [utilizator]

    Pariurile sunt cangrena sportului mondial si sa se fereasca Simona de acest flagel...