Australian Open: Novak Djokovic, eliminat in sferturi de Stanislas Wawrinka, dupa un nou meci spectacol de cinci seturi

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2014, 14:33 Sport | Tenis

Stanislas Wawrinka
Foto: australianopen.com
Novak Djokovic (cap de serie numarul doi) a fost eliminat, marti, in sferturile de finala de la Australian Open, sarbul fiind invins, dupa un nou meci de cinci seturi, de Stanislas Wawrinka (favorit opt). Elvetianul s-a impus cu 9-7 in decisiv, dupa o disputa electrizanta.

Ultimele dispute dintre cei doi jucatori (cu exceptia celei de la Turneul Campionilor) au fost dramatice, Nole impunandu-se in cinci seturi (Australian Open 2013 si US Open 2013).

De data acesta, "Stan" a fost mai sigur pe sine, a profitat de erorile nefortate ale lui Djokovic si s-a impus cu 9-7 in decisiv.

A fost 2-6, 6-4, 6-2, 3-6 si 9-7 pentru Stanislas, dupa o partida care a durat patru ore (doar setul decisiv a durat 79 de minute). In urma acestui rezultat, "Nole" conduce cu 15-3 la meciurile directe.

"E un mare campion, nu renunta niciodata (n.r. Djokovic). Sunt foarte, foarte, foarte fericit! Am fost concentrat pe fiecare punct, am incercat sa raman agresiv, sa nu ma dau batut in niciun moment. Am fost obosit pe finalul meciului, am avut crampe, am fost putin nervos, dar pana la urma totul a fost bine. Ce urmeaza? Sa fac o baie foarte rece, pentru recuperare. Djokovic intr-o zi buna va fi tot timpul mai bun ca mine" - Stanislas Wawrinka, dupa victoria cu Novak Djokovic.

Demn de mentionat este faptul ca Novak Djokovic a castigat ultimele trei turnee de la Australian Open (a castigat patru in total).

In semifinale, Wawrinka se va duela cu Tomas Berdych.
























5562 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Superb (Marţi, 21 ianuarie 2014, 14:42)

    Consonant [utilizator]

    Superb meci. De data asta a castigat Wawrinka, putea fi Djokovici, dar ... "asa-i in tenis". Felicitari ambilor jucatori. Sper ca Stan sa-i poata face fata lui Berdych dupa meciul epuizant de astazi. Maine sunt doua meciuri foarte interesante (in afara de cel al Simonei) la simplu barbati, Nadal vs Dimitrov si Murray vs Federer.
  • +5 (5 voturi)    
    in sfarsit!! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 15:02)

    anadp [anonim]

    Merita Stan pe deplin, era absolut incorect ca la valoarea lui sa nu aiba pana acum decat o semifinala de slam. a avut dreptate, nole in cea mai buna zi e mai bun decat majoritatea at their best. pe de alta parte, sarbul a facut un joc f bun, solid, n-a avut o zi proasta, dar se pare ca a treia oara a fost cu ghinion. O placere asemenea meciuri
    • +2 (2 voturi)    
      da (Marţi, 21 ianuarie 2014, 16:38)

      George [anonim] i-a raspuns lui anadp

      Nole in cea mai buna zi a lui nu poate fi batut, Nadal daca nu este accidentat nu poate fi batut, bla bla bla
      Hai sa fim seriosi. Nole a jucat cel mai bun tenis de care a fost capabil, a servit foarte bine, a returnat aproape totul dar sa nu uitam ca jucatorii de tenis nu sunt roboti si mai fac si ei greseli. Ar fi fost nedrept ca Djokovic sa castige si de data asta. Anul trecut a castigat pe doua greseli de-ale lui Wawrinka, acum a pierdut pe greselile lui. Nu cred insa ca Wawrinka va putea repeta figura in meciul cu Berdich sau cu Nadal.
      • +2 (2 voturi)    
        Berdych se prezinta excelent pana in prezent (Marţi, 21 ianuarie 2014, 16:51)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui George

        Dar imi aduc aminte ca Stan la batut in ultima lor intalnire. Depinde cum se recupereaza Stan.
        • +1 (1 vot)    
          da (Marţi, 21 ianuarie 2014, 19:35)

          George [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

          dar dupa un meci din asta de 5 seturi epuizante, de o tensiune pshihica foarte mare, este terminat nu numai fizic dar si mental. O singura zi de pauza este insuficienta pentru recuperare.
          Gandeste-te ca Ana Ivanovic a pierdut urmatorul meci, dupa ce a batut-o pe Serena. Si lucrul asta s-a intamplat de fiecare data cand cineva a batut-o pe Serena. Probabil ca intervine si o relaxare. Te gandesti ca daca l-ai batut pe cel mai bun, pe urmatorul il vei bate mai usor.
          M-as bucura daca Wawrinka il va bate pe Berdich. Berdich e un tip mult prea increzut
          • 0 (0 voturi)    
            asa si ce vrei sa spui .... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:16)

            sergiu [anonim] i-a raspuns lui George

            .... cu comentariul asta ? Astia sant atleti profesionisti nu echipa nationala a Romaniei de fotbal care au nevoie de o saptamana intre meciuri, si apropos de Ivanovich ce loc mondial este ? 17-18 ?, de aia este o diferenta intre primii 10 si restul in tennis, daca ar fi asa usor s-ar fi schimbat locurile ca la cursele de cai, dar vezi ca nu e asa, si Ivanovic daca ai vazut meciul a frustrate-o pe serena cu lovituri de backhand tot timpul nu a fost nimic spectacular cum trimitea o lovitura pe forehand cu o executa Serena. Oricum se anunta un Australian Open interesant, iar arogantul de Djokovich are cam trebui sa isi vada mai mult de lucru decat de interviuri tampite, oricum zicea ca pe la jumatatea sezonului v-a ajunge din now nr. 1 ....ramane de vazut dupa aceasta infrangere.
            • 0 (0 voturi)    
              da (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 21:30)

              george [anonim] i-a raspuns lui sergiu

              nici pe la jumatatea lui 2015 nu va mai ajunge nr1 ca a pierdut aproape 2000pct si a ajuns undeva la 10000 in timp ce Nadal, daca va castiga turneul, va acumula 15000.
              Acuma ca e arogant asta e treaba lui. La macelarit pe Nadal in 2011 acuma este randul lui sa fie batut de altii. Asa e in sportul asta. Se intoarce roata