Novak Djokovic a castigat Australian Open dupa o finala memorabila cu Rafael Nadal. Sarbul a avut nevoie de cinci seturi si aproape sase ore pentru a-l depasi pe rivalul sau (a fost cea mai lunga partida din istoria turneului - 5 ore si 53 de minute). A fost 5-7, 6-4, 6-2, 6-7(5), 7-5 pentru "Nole". In urma acestui succes, Novak si-a trecut in cont cel de-al treilea succes de pe taram australian (2008, 2011, 2012). In plus, Djokovic a ajuns la cea de-a saptea victorie consecutiva in fata lui Nadal.

Novak Djokovic, invingator la Australian Open Foto: australianopen.com

Setul I

Djokovic a servit primul in finala, sarbul s-a impus dupa un joc echilibrat. Nadal a egalat situatia pe tabela cu un game la zero. Dupa 26 de minute apare si primul break: Djokovic este usor neinspirat, Nadal returneaza aproape tot, iar sarbul isi pierde serviciul.

Jocul cu numarul sase este unul maraton: Djokovic rateaza mai multe sanse de rebreak, dar pana la urma Nadal se distanteaza la 4-2 dupa un game de peste 11 minute.

Liderul mondial revine in joc pe fondul unor mingi scurte ale lui Nadal. Ibericul incepe sa tinteasca fileul, iar "Nole" bifeaza break-ul: 4-4.

Greselile apar de ambele parti, iar pe fondul unui joc mai slab al lui Djokovic, Nadal castiga inca o data impotriva serviciului (6-5).

Ibericul are emotii in a inchide primul set al finalei: conduce cu 40-15, "Nole" revine, dar pana la urma Rafa se impune cu 7-5, dupa 80 de minute de joc.

Setul II

Djokovic reactioneaza prompt dupa pierderea primul set: se impune pe propriul serviciu fara emotii si in plus are si doua mingi de break. Nadal se salveaza gratie serviciului.

Lucrurile merg din ce in ce mai bine pentru sarb: "Nole" conduce jocul, il plimba pe Nadal pe tot terenul, iar ibericul isi pierde in cele din urma serviciul. Scorul devine 3-1 pentru Djokovic.

"Nole" rateaza prima minge de set pe serviciul lui Nadal. Spaniolul revine superb, iar scorul devine 5-3. Pe propriul serviciu, Djokovic conduce cu 40-15, procurandu-si astfel doua mingi de set. Sarbul este insa previzibil la fileu, Nadal ii dejoaca planurile, iar rezultatul este un break nesperat al numarului doi mondial.

Setul doi este, pana la urma, castigat de Djokovic: liderul mondial profita din plin de al doilea serviciu al lui Nadal, iar game-ul se incheie cu o dubla greseala a ibericului (6-4 pentru "Nole" dupa 66 de minute).

Setul III

Nadal insista pe loviturile slice, cu toate ca ibericului nu-i iese acest procedeu. Rezultatul este evident: game la zero pentru adversar.

Serviciul il salveaza inca o data pe spaniol, in acest moment fiind singura arma care functioneaza. "Nole" este superior in jocul de pe fundul terenului, sarbul este mult mai precis. Scorul devine 1-1.

Nadal nu scapa de emotii pe propriul serviciu: joaca timorat, este mereu in aparare, iar Djokovic il surprinde de fiecare data. Sarbul face break-ul, scorul devine 3-1.

Spaniolul este inexistent pe serviciul lui Djokovic - sarbul conduce categoric ostilitatile, tabela arata 4-1.

Setul trei ii revine meritat lui Novak, scor 6-2. Sarbul a fost peste adversarul sau la toate capitolele (a durat 45 de minute al treilea set).

Setul IV

Nadal alterneaza momentele bune cu loviturile foarte slabe, iar acest lucru se vede din plin pe tabela. Djokovic castiga pe propriul serviciu, sarbul incepe bine si setul cu numarul patru.

La 4-3, Djokovic conduce cu 40-0 contra serviciului. Urmeaza insa un raspuns de mare jucator al lui Nadal, ibericul reusind sa salveze break-ul dupa un joc incantator (a castigat cinci puncte la rand).

Nu se mai castiga impotriva serviciului, iar setul este dus pana in tie-break.

Tensiunea devine insuportabila in tie-break: Djokovic conduce cu 5-3 si totul pare pierdut pentru Nadal. Ibericul nu renunta insa, iar setul ii revine senzational dupa ce castiga tie-break-ul cu 7-5.

Setul V

Nadal incepe in forta setul si reuseste sa castige pe propriul serviciu. Raspunsul lui "Nole" vine imediat, iar sarbul egaleaza situatia.

Insistenta lui Nadal da roade in game-ul al saselea: Djokovic trimite afara o "dreapta" usoara, ibericul returneaza aproape tot, iar rezultatul este un break al lui Rafa (4-2).

Aflat in postura de a se distanta la 5-2, Nadal greseste un lung de linie, iar Djokovic il pedepseste imediat pe iberic: "Nole" face rebreak-ul, iar finala devine din ce in mai dramatica. Djokovic trece pe langa break la 4-4, dar serviciul il salveaza inca o data pe Nadal. Trecut cu bine peste acest moment, spaniolul duce scorul la 5-4 in favoarea sa.

Momentul decisiv de produce la 5-5: Djokovic fructifica una din mingile de break, iar sarbul avea sa serveasca pentru meci. "Nole" inchide meciul dupa un game dramatic, iar Nadal inregisteaza a saptea infrangere consecutiva in fata lui Djokovic.

INFO:

In urma acestei finale, scorul la general a devenit 16-14 pentru Rafael Nadal (Djokovic a castigat insa ultimele sapte confruntari consecutive)