Roger Federer: "Nu imi aduc aminte sa fi fost vreodata atat de puternic la final de an"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2011, 11:02 Sport | Tenis

Roger Federer, un mare campion
Foto: Reuters
Roger Federer a castigat de-o maniera categorica Turneul Campionilor, elvetianul reusind cinci victorii din tot atatea partide. "Nu pot sa fiu mai fericit de atat. Ma simt special, a fost una dintre cele mai frumoase victorii din cariera mea. Nu imi aduc aminte sa fi fost vreodata atat de puternic la final de an", a precizat Federer dupa ce si-a trecut in cont cel de-al 70-lea titlu din cariera.

"Nu pot sa fiu mai fericit de atat, cu atat mai mult cu cat Jo (n.r. Tsonga) a jucat astazi (n.r. duminica) impotriva mea pana la ultima picatura de energie. Ma simt special dupa acest succes, pot sa spun fara sa gresesc ca este una dintre cele mai frumoase victorii din cariera mea. Ma bucur ca am fost capabil sa castig turneul la care au luat parte cei mai buni jucatori din lume. Este cu siguranta un final de an incredibil pentru mine, nu imi aduc aminte sa fi fost vreodata atat de puternic pe final de sezon" - Roger Federer.

Pentru ca a terminat competitia neinvins, Roger Federer va fi recompensat cu 1,63 milioane de dolari si 1500 de puncte ATP.

Roger Federer s-a impus in Turneul Campionilor in anii 2003, 2004, 2006, 2007, 2010 si 2011.

Roger Federer, prezentare:

Ani: 30
Data Nasterii: 08.08.1981.
Locul Nasterii: Basel (Elvetia)
Resedinta: Bottmingen (Elvetia)
Inaltime: 1,85 m
Greutate: 85 kg
Jucator de mana dreapta
Debut in turneele PRO: 1998
Victorii in cariera: 805
Infrangeri in cariera: 186
Clasamentul ATP: locul 4
Titluri: 70
Bani castigati din tenis: 65,174,935 (milioane de dolari, pana la Turneul Campionilor).


Citeste mai multe despre   






















4000 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    cine zicea ca e un jucator terminat ??:P (Luni, 28 noiembrie 2011, 11:13)

    Bogdan [anonim]

    E in varsta si sunt multi jucatori tineri f buni ca Nadal, Djokovic, Murray, Del Potro, Tsonga etc... Cat sa mai joace si "batranul" Federer ca un ceas elvetian?? Analistii sportivi se intrebau daca va mai castiga vreun turneu important si cand se va retrage...
    Si iata ca la Turneul Campionilor a maturat practic pe jos cu tot ce i-a iesit in cale. A fost cu o clasa peste toti! Pai daca asa arata un jucator terminat... :P
  • +3 (3 voturi)    
    La mai multe si felicitari , Fedex! (Luni, 28 noiembrie 2011, 11:38)

    sg [anonim]

    A fost exceptional, elegant si hotarat.
    Cred ca isi castiga acum renumele celui mai bun jucator din toate timpurile.
    Cat despre longevitate, mai vedem. Diferenta de varsta fata de ceilalti din top isi va spune cuvantul insa, sa nu uitam ca primii trei au cam boicotat turneul . din cauza programelor foarte incarcate. Dar Federer a jucat si el peste tot !?!
    Poate va avea inspiratia sa joace si dublu, cand nu va mai putea acoperi singur terenul. Am vazut castigatori la 39 de ani.
    Bravo, Roger!
    • 0 (0 voturi)    
      Fedex cel mai bun (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:59)

      george [anonim] i-a raspuns lui sg

      E mult prea clar ca cei trei au boicotat turneul. Semnalul l-a dat Muray cu cea 'accidentare' penibila. L-a urmat Djokovic cu al lui abandon in meciul cu Tipsarevic. Despre Nadal e cam greu sa spui ca a boicotat pentru ca el a cam 'boicotat; intreg sezonul 2011. Cat despre scuza cu oboseala asta nu tine deloc. Gandeste-te ca Ferer si-a inceput anul cu un joc absolut superb la AO cand l-a umilit pe Nadal. A trebuit ca Nadal sa inventeze o 'ruptura musculara' ca sa iasa cu fata curata. Iar la final de an Ferer a jucat cu aceeasi forta.Si sa ne mai gandim ca Djokovic nu a jucat nimic intre RG si Wimbledon, inainte de US Open a sarit peste turneul de la Heaven iar dupa US Open a mai jucat 3 meciuri la Basel si parca si in cupa Davis. In rest nimic, Deci aproape 2 luni de vacanta. Federe a jucat in tot acest timp 15 meciuri deci el ar trebuie sa fie mai obosit.
      Din pacate pentru Federer, nu cred ca in 2012 va avea vre-o sansa sa castige un grand slam pentru ca o sa intre in functiune din nou masinaria de fabricat eroi. In 2010 a fost Nadal superman-ul, in 2011 a fost Djokovic neinvincibilul in 2012 nu stim pe cine ni-l mai pregatesc cei care trag sforile din spatele cortinelor. Parca il vad din nou pe Nadal cu o forta exploziva care va matura totul in cale. Si se mai supara unii cand Noah a cerut legalizarea dopajului.
      • +1 (1 vot)    
        trezirea (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:07)

        a [anonim] i-a raspuns lui george

        totusi in toate posturile tale esti de un subiectivism enervant si mai ales crezi cu tarie intr-o teorie a conspiratiilor complet aiuristica. Masina de fabricat eroi? boicot la londra? hai sa ne trezim. Nu orice accidentare e boicot si nu orice jucator care ajunge nr.1 a fost fabricat.

        nu zic ca nu sunt niste sanse sa fie cum zici tu, dar tu le afirmi cu o siguranta dezarmanta desi nu ai nicio dovada concreta ca e asa, ci doar niste presupuneri personale.

        Cand federer a ajuns nr.1 cum ar fi fost sa zica si altii ca a fost fabricat? ca nu era in primul an in ATP nici el. Mai usor cu pianul asta pe scari.
        • 0 (0 voturi)    
          hei (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:23)

          george [anonim] i-a raspuns lui a

          cine a protestat cel mai vehement impotriva ATP pentru ca sezonul este prea lung? Nadal, Muray si cu Djokovic. Cine a amenintat ca vor face greva? Muray , Nadal si Djokovic. Daca vrei sa stii, in 2005 Federer a jucat 100 e meciuri iar astazi, Nadal Djokovic si cu Muray care au jucat 75 de meciuri se plang ca sezonul e prea lung. Hai sa fim seriosi. Si in plus, daca la Nadal ar exista o scuza plauzibila pentru jocul deplorabil de la acest turneu ( sa zicem ca e cu psihicul la pamant dupa cele 6 infrangeri in fata lui Djokovic), daca pentru Muray putem sa acceptam accidentarea pentru Djokovic nu exista nici o scuza pentru ca s-a lasat asa de usor de batut de Tipsarevici, prietenul lui. S-a vazut clar ca nu a vrut sa castige si stiu ce spun pentru ca am vazut meciul. Tu cred insa ca faci parte dintre idealistii care inca mai cred ca tenisul este un sport curat si ca Noah a spus ce a spus din invidie. Adevarul este insa ca exista dopajul a existat dintotdeauna in tenis dar ce se intampla acum este de domeniul nesimtirii pute. Asteapta pana incepe AO 2012 si o sa ii vezi pe mieluseii de Nadal si Djokovic cum se transforma instantaneu in zmei
        • 0 (0 voturi)    
          ps: federer (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:30)

          george [anonim] i-a raspuns lui a

          Federer a dominat tenisul mondial intre 2004 si 2007 intr-o maniera categorica si dupa ce castiga cate 2 sau 3 GS juca si la sfarsitul anului la Turneul Campionilor unde a castigat de multe ori in acei ani (2003,2004,2006,2007). Asa ca aici nu poate fi vorba de un campion fabricat. Cand te uiti insa spre exemplu la Nadal 2010, se 'accidenteaza' la inceputul anului, apare inaintea turneelor de pe zgura unde afiseaza o forta si o energie absolut inexplicabila pentru un om care a revenit dintr-o accidentare A maturat totul in calea lui, a castigat 3GS. La finalul anului a pierdut finala turneului campionilor iar de anul 2011 nu are rost sa mai vorbim. A inceput deplorabil cu o simulare de accidentare si asta pentru a repeta 'fenomenul 2010'. Acea simulare de accidentare a fost insa mult prea penibila si nu i-a ma iesit jocul ca in 2010. Rezultatul s-a vazut. A castigat RG datorita lui Federer care l-a batut pe Djokovic in semifinala ca altfel ar fi terminat anul fara nici un turneu de GS.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu inteleg nimic! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 14:00)

            ady [anonim] i-a raspuns lui george

            Am citit comentariile si nu inteleg nimic, sau mai bine spus inteleg ca cei trei (Nadal, Djokovic si Murray) ar fi putut sa castige turneul, dar nu au vrut, din ceea ce spui tu, sau nu au fost lasati, pentru ATP-ul, stiind faptul ca se dopeaza, le-a zis sa nu-l castiger...
            • 0 (0 voturi)    
              Da-l incolo (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:59)

              2011 [anonim] i-a raspuns lui ady

              ca nu-i decat un pierde-vara george asta. Cu siguranta ca acest individ nu a realizat nimic in viata asta de ii denigreaza pe toate forumurile pe Nadal, Djokovici si Murray. De fapt cred ca omul e chiar putin dus cu capul. Faptul ca el prezinta doar niste presupuneri personale ca pe niste fapte adevarate, cum ca Nadal se preface ca e accidentat sau ca se dopeaza, cand nu exista nici o dovada in acest sens, e clar, omul e dus. Cat despre Noah, ce martor are el care sa-i intareasca spusele? Hai sa fim seriosi, ca asa oricine poate sa spuna orice despre oricine.
            • 0 (0 voturi)    
              Si inca ceva despre Noah (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:11)

              2011 [anonim] i-a raspuns lui ady

              Nadal ar putea foarte bine sa-l dea in judecata pentru calomnie, dar nu merita pana la urma sa se deranjeze pentru un invidios. Iar chestia ca Nadal, Djokovici si Murray au amenintat cu greva, la ultimii doi nu am retinut exact motivele, dar la Nadal am retinut ca motivul a fost ca nu mai avea timp sa participe in Cupa Davis, si e de inteles atunci cand un jucator vrea sa mai joace si pentru tara lui. Pe Federer in schimb l-a interesat f rar Cupa Davis. Iar dopajul exista in tenis, dar daca Nadal si Djokovici se dopeaza in asa hal cum a spus georgica, atunci erau prinsi demult.
              In incheiere, mai spun doar atat: cei care spuneti ca aceste controale anti-dopping nu sunt seriose, va invit sa vedeti cazurile Martina Hingis si Mariano Puerta.
              Sa fiti iubiti!
        • 0 (0 voturi)    
          tenis (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:09)

          nu te intereseaza [anonim] i-a raspuns lui a

          Federer este singurul jucator natural, real, cu o atitudine pozitiva si constanta pe tot timpul meciului si cu un fair-play de admirat... Am incercat sa gasesc unul mai bun ca el dintre contemporanii lui dar nu am putut gasi. Sincer pana la un moment dat, mai exact pana la acel meci in care Del Potro l-a invins la cupa davis am crezut ca Djokovic va ajunge odata la nivelul lui Federer dar ne-a demonstrat ca nu poate tine un sezon intreg pe picioare....
  • +1 (1 vot)    
    Super turneu (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:16)

    Martinezul [anonim]

    Nu il apreciez foarte tare pe I Nastase ca si comentator. inainte de meci insa a facut un pronostic. A mers pe Federer. Cu o conditie: ca lui Tsonga sa nu ii intre primul serviciu. A avut dreptate.
    In momentul in care Tsonga a inceput sa rateze constant primul serviciu partida s-a indreptat sigur catre Federer. Federer a fost bun, dar pe fondul unui joc mai slab al lui Tsonga.
    Am apreciat insa toate jocurile pina la aceast finala. O sala cum n-am mai vazut, o lumina extraordinar de placuta, o atmosfera de mare competitie. Niste reluari in superslow motion cum iarasi nu am vazut la un meci de tenis...
    Felicitari organizatorilor si Digi tv ca l-a transmis.
  • +2 (2 voturi)    
    alles roger! (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:19)

    boris [anonim]

    e cel mai bun din lume. are o gama foarte variata de lovituri pe care le executa foarte bine, astfel incat poate sa scoata orice adversar din ritm. singurul lucru care ii lipseste este motivatia (a ajuns la multe milioane de euro, e tata a doua fete etc.) dar un fedex motivat e foarte foarte greu de batut
  • 0 (0 voturi)    
    federer (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:12)

    me [anonim]

    ''I love this game more than anybody, so I'm not all of a sudden going to wake up in the morning and say I don't like it anymore," Federer said

    De aceea inca mai poate castiga turnee, de aceea e singurul care e fresh la sfarsitul sezonului.
  • +1 (1 vot)    
    FEDERER (Luni, 28 noiembrie 2011, 22:39)

    adin [anonim]

    1.Singurul jucător din istorie care cucereşte 6 titluri la Turneul Campionilor.
    2.Singurul jucător care a obţinut câte 2 titluri consecutive la Turneul Campionilor pe 3 continente. (America-Houston, Asia-Shanghai, Europa-Londra)
    3.A învins 6 jucători diferiţi în finalele pe care le-a disputat la Turneul Campionilor.
    4.Cel mai în vârstă jucător ce se impune la turneul de la finele sezonului.
    5.Jucătorul ce a obţinut 5 din cele 6 titluri fără să piardă vreun meci în grupe.
    6.Singurul jucător cu 7 finale, din care 5 consecutive la Turneul Campionilor.
    7.Jucătorul care învinge acelaşi adeversar în 3 duminici consecutive, din care 2 finale, una de Masters Series cealaltă de Turneul Campionilor.
    8.Singurul jucător din Era Open care realizează cvadrupla Paris-Londra. (Roland Garros-Wimbledon respectiv Paris Bercy-Masters Cup).
    9.A jucat finala cu numărul 100 şi a câştigat titlul cu numărul 70.
    10.Jucătorul care termină pentru al nouălea sezon consecutiv în top 3 mondial.
    11.Jucătorul care timp de 9 ani consecutiv a obţinut peste 60 de victorii în circuitul ATP.
    12.Prin victoria din faţa lui Tsonga, de astăzi, egalează recordul de meciuri câştigate în cadrul Masters Cup detinut de Ivan Lendl 39.
    13.Singurul jucător care i-a administrat lui Nadal căte un set 6-0 pe toate suprafeţele de joc. (zgură-Hamburg 2007, iarbă-Wimbledon 2006, hard-Turneul Campionilor 2011)
    14.Jucătorul ce s-a impus la toate turneele pe care le-a disputat în sală în acest sezon. (Basel, Paris Bercy, Turneul Campionilor)
    15.Singurul jucator ce a atins toate finalele din cadrul turneelor Masters Series.
    • 0 (0 voturi)    
      asta e doar partea cu rezultatele (Luni, 28 noiembrie 2011, 23:39)

      unul [anonim] i-a raspuns lui adin

      Ar trebui sa enumeri si calitatile pe care Federer le-a avut pentru a obtine aceste rezultate. Pentru ca foarte multi nepriceputi spun ca Federer a obtinut toate astea datorita talentului, de parca cineva se naste talentat la tenis. Talentul lui Federer s-a obtinut prin foarte multa munca. Federer si-a dominat adversarii intr-un mod categoric la cateva capitole:
      Sa enumar eu cateva:
      1. Pregatire fizica si aici ma refer la rezistenta fizica formidabila a lui Federer, rezistenta a obtinut-o prin mii de ore de munca la sala de fitness. Federer a spus ca el merge zilnic la sala, chiar si cand este in pauza competitionala. In contrast cu el, Nadal uraste sa mearga la sala ba chiar o considera inutila. Astea este exact declaratia lui Nadal de pe blogul personal. Rezultatele s-au vazut cu ochiul liber. In timp ce Federer este inca fresh dupa 5 seturi, ceilalti jucatori sunt sleiti de putere si cu 5 tricouri schimbate din cauza transpiratiei.
      2. Pregatire tehnica. Federer a executat orice fel de lovitura cu o precizie de ceasornic elvetian ( cel putin intre 2003-2007) iar reverul cu o singura mana este deja trecut in manualul de tenis. Joaca si la fileu, execta slice-uri cu reverul cum putini din generatia lui reusesc. Un serviciu care chiar daca nu este cel mai puternic este unul din cele mai eficiente.
      3. Pshici foarte solid. L-am vazut pe Federer enervandu-se doar de cateva ori, odata cand chiar a rupt racheta dar cam asta a fost totul. Si-a dominat adversarii din punct de vedere psihic si asta l-a facut sa castige in multe momente critice. Nici un alt jucator nu a reusit sa revina de la 6-1 pentru adversar in tie-break si sa castige 7 puncte consecutive cum a facut Feerer.
      4. Mobilitate foarte mare plus o intuitie foarte buna. Asta l-au facut sa isi conserve energia si sa poata juca partide foarte lungi fara sa se epuizeze. A avut unul din cele mai bune retururi. A returnat in teren serve de 240km/ora trimise de Rodick. Astazi copii astia abia daca servesc 190
      • 0 (0 voturi)    
        Psihic, nu prea. (Marţi, 29 noiembrie 2011, 14:15)

        ady [anonim] i-a raspuns lui unul

        Din cauza psihicului Federer nu are mai multe victorii, pentru ca el l-a dominat atat pe Nadal cat si pe Djokovic si a pierdut. Wimbledon 2008, AO 2009, US Open 2010, Roland Garros 2011, US Open 2011, sunt meciuri (doar Grand Slam) pe care Federer le-a pierdut din cauza psihicului, meciuri pe care le-a dominat. Sunt cateva meciuri, din cele metionate, in care Federer a avut mai multe puncte castigate decat adversarul (nu winners, pentru ca winners a dominat clar).
        • 0 (0 voturi)    
          cele enumerate de mine (Joi, 1 decembrie 2011, 16:03)

          unul [anonim] i-a raspuns lui ady

          mai sus sunt referitoare la perioada de glorie a lui Federer 2004-2007. Incepand cu 2008 a cam inceput declinul carierei lui Federer si s-a vazut o oarecare uzura si fizica dar si psihica.