CM handbal masculin

Romania - Tunisia 30-29/ Mihai Popescu a salvat rusinea

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 23 ianuarie 2011, 14:44 Sport | Teamball

Vasile Stanga
Foto: Reuters
Romania a incheiat Campionatul Mondial de handbal masculin pe locul 19, tricolorii trecand dramatic, scor 30-29, de Tunisia in ultima partida de la turneul final gazduit de Suedia. Cu toate ca au condus aproape in permanenta pe tabela de marcaj, Novanc, Popescu si compania au cazut pe final (ca aproape in toate meciurile de la CM), dar au reusit sa se impuna in ultimele secunde.

Romania a dominat prima repriza, iar la pauza tricolorii conduceau cu 17-14. Echipa lui Vasile Stanga a condus pe tabela si in repriza a doua, dar pe fondul unei caderi fizice Tunisia a egalat, scor 24-24, in minutul 51.

Africanii au preluat conducerea, 29-28, cu doar doua minute inainte de final, dar Iulian Stamate a reusit imediat egalarea. Mihai Popescu a aparat senzational o lovitura de la sapte metri, iar Alexandru Stamate a inchis tabela cu un gol marcat in ultimele secvente.

Marcatori Romania: Florea (8), Stamate (8), Toma (6), Novanc (2), I. Stamate (2), Fenici, Muresan, Sabou, Georgescu

Romania, rezultate la CM:

Grupa C:

Croatia - Romania 27-21
Romania - Danemarca 30-39
Romania - Algeria 14-15
Australia - Romania 14-29
Serbia - Romania 28-38

Turneul pentru locurile 17-20:

Romania - Slovacia 33-38
Romania - Tunisia 30-29.


Citeste mai multe despre   























2390 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    de ce rusine? (Duminică, 23 ianuarie 2011, 17:54)

    hmm [anonim]

    Tunisia a avut rezultate mai importante la nivel mondial, in ultima vreme, vezi locul 4 in 2005
    cam am luat si noi medalii acum 100 de ani, n-are nicio legatura cu handbalul modern
    • +5 (5 voturi)    
      Nu pentru că Tunisia e slabă, (Duminică, 23 ianuarie 2011, 19:07)

      Florin81 [anonim] i-a raspuns lui hmm

      ci a salvat echipa de la "rușinea" de a fi ultimii...
  • +3 (3 voturi)    
    Rusinoasa este intreaga campanie! (Duminică, 23 ianuarie 2011, 18:57)

    Ioan Dumitrescu [anonim]

    Nu trebuie sa ne raportam la faptul ca Tunisia este o tara africana, ci la comportamentul jucatorilor romani din intreg turneul.

    De ce nu puneti intrebarea fata de meciul cu Slovacia! Aici da! trebuie sa ne punem intrebarea daca este ori nu rusinos sa fim ULTIMII DIN EUROPA la un turneu final! S-ar putea sa nu fie rusinos sa fii ultimul din Europa, dar cu siguranta este rusinos sa nu fi capabil sa dai 5 goluri intr-o repriza; iar de asemenea este rusinos sa nu ai conditie fizica decat pentru o repriza.

    Sarbii s-au conservat si menajat (asa cum au jucat fetele noastre cu Rusia - si bine au facut) asa ca victoria impotriva lor este doar conjuncturala si nu ca urmare a unei lupte indarjite. Este bine cel putin pentru palmares!
    • -3 (3 voturi)    
      'Fetele' (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:32)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Ioan Dumitrescu

      Zici ca bine au facut fetele ca s-au lasat calcate in picioare, si odata cu ele o intreaga natie. Poti sa imi reamintesti de ce a fost bine?
      Ca sa ia bataie de la Suedia in urmatorul meci?
      Sau ele si-au batut joc de ele si de tara stiind ca se odihneau pentru al doilea meci, nu pentru primul.
      Nu exista justificari pentru a te lasa calcat in picioare, la fel cum nu poate fi justificat un viol.
      • +3 (3 voturi)    
        tu poate te-ai simtit calcat uin picioare (Duminică, 23 ianuarie 2011, 21:08)

        toto [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        vorbeste doar in numele tau, eu nu m-am simtit calcat in picioare. tu esti genul de om pesimist, negativist, Gigi contra. Daca Romania ar fi tras sa castige cu Rusia, ai fi spus ceva de genul, ce idiot a fost Voina, nu avem antrenor, cum a putut sa joace pe bune un meci fara importanta, in loc sa se menajeze pentru semifinale? Cam felul asta de om esti tu, genul caruia ii rusine sa traiasca in tara asta, critica tot, dar chiar el e cel care arunca mucuri de tigari de pe geamul masinii sau scuipa.
        • -1 (1 vot)    
          Gica, da? gica (Luni, 24 ianuarie 2011, 1:58)

          muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui toto

          Vezi ca e Gica Contra, nu Gigi Contra.
          Normal ca tu nu te-ai simtit calcat in picioare, doar romanii de bine au inventat 'capul plecat, sabia nu-l taie', si 'las-o ba ca merge-asa'.
          Toto, puiule, nu fi penibil incercand sa ma citesti, nu-s unul din bajetii tai... eu nu obisnuiesc sa colectionez mucuri de tigari pentru a le arunca pe geamul masinii.
          Nici rusine nu mi-e sa traiesc in romania, doar cam sila/lehamite.
          Nu-i nimic, cu baieti de isprava ca tine, se vor rezolva toate, ca si pana acum.

          PS: Bolovane, in ziua in care a fost calcata romania in picioare, am sustinut ca nici aurul european nu ar putea justifica asta. Psihanalistul lui peste...
  • 0 (0 voturi)    
    lipsa totala de determinare (Luni, 24 ianuarie 2011, 11:04)

    roman [anonim]

    S-a incheiat evolutia la mondiale a jucatorilor romani,cu o totala lipsa de determinare si simbolism national.Probabila asta e educatia actuala a jucatorilor,care in comportamentul aratat pe teren,nu difera de cea a fotbalistilor din presa de scandal:nervi sau apatie,injuraturi la greu,lipsa de concentrare,lipsa de idei,lipsa pregatirii fizice.Ar avea ce invata pe viitor de la stilul jucatorilor nordici,care pur si simplu "zburda" pe teren 60 de min.,cu o placere a jocului,care se simte in permanenta.Diferenta de valoare,diferenta de mentalitate,diferenta de motivatie...