CE handbal feminin

Accidentare grava pentru Varzaru (va fi inlocuita de Nechita)/ Vezi programul Romaniei in Grupa I Principala

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 12 decembrie 2010, 11:04 Sport | Teamball

Cristina Varzaru, pierdere importanta pentru Romania
Foto: AGERPRES
"Din pacate, pentru Cristina Varzaru e gata Campionatul European. A suferit o ruptura musculara in zona tendonului de la glezna, nu mai avem ce face", a declarat selectionerul Radu Voina. In locul ei va sosi la lot Ada Nechita. Intra in material pentru a vedea programul complet al tricolorelor in Grupa I Principala.

"Nu mai avem ce sa mai alegem in aceasta faza. E bine ca ne-am calificat, pana acum a fost cum a fost, dar acum incepe greul. La acest nivel, ce sa mai alegem? Cand stii ca trebuie si ne dorim sa obtinem victorii in fiecare meci, conteaza doar acest lucru. Sper sa fie asa cum ne dorim" - Radu Voina (pentru Mediafax).

"Din pacate, pentru Cristina e gata Campionatul European. A suferit o ruptura musculara in zona tendonului de la glezna, nu mai avem ce face. Dupa-masa (nr. duminica) va ajunge Ada Nechita in cantonament, va face jonctiunea cu echipa direct la Herning"- a completat Radu Voina.

Romania, programul meciurilor in Grupa I Principala:

Romania - Croatia (luni, 13 decembrie, ora 19.45)
Romania - Muntenegru (marti, 14 decembrie, ora 17.45)
Romania - Rusia (joi, 16 decembrie, ora 17.45).

Primele doua echipe clasate din cele doua grupe principale se califica in semifinalele Campionatului European.


Citeste mai multe despre   



















4513 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    IMPRESIE AMARA ! (Duminică, 12 decembrie 2010, 12:10)

    Andy Latimer [utilizator]

    Puteam sa dam si 60 Serbiei !In meciul cu Danemarca s-a vazut lipsa inteligentei antrenorului ! Gazdele au utilizat toate practicile murdare necesare la o competitie majora ,iar noi n-am stiut sa contracaram toate acestea ! In plus,se vede cum jucatoarele noastre li se pare o CORVOADA lupta din teren ! Uitati-va la daneze sau norvegience, cu cata BUCURIE joaca, cat de unite sunt si cum se mobilizeaza impreuna in timpul jocului ! Cum e posibil ca un pivot exceptional ca Stanca sa nu fie jucat ? Retragerea in aparare dupa ce pierdem atacul este absolut penibila !(primim goluri pe contraatac cu nemiluita) .Cu tot respectul, domnul Gatu trebuie sa inteleaga ca a ajuns la o varsta cand trebuie sa se retraga ! Iar Lecusanu e prea necoapta pentru acest post !(intocmai ca Lupescu la fotbal,a primit o "palarie" prea mare)
    • +1 (1 vot)    
      pai, (Duminică, 12 decembrie 2010, 13:27)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Gatu?
    • +1 (1 vot)    
      Hai Romania (Duminică, 12 decembrie 2010, 20:39)

      victordragos [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Haideti sa nu fim prea aspri!Fetele joaca bine,desigur ca e loc de mai mult...Cu Danemarca a fost un accident,au cazut moral cateva minute si a fost de ajuns...Valoric suntem peste ele,au demonstrat in prima repriza...(cred ca ne vom mai intalni cu ele la acest campionat si vor demonstra-o!)...HAI ROMANIA! Suntem alaturi de voi!
  • +2 (4 voturi)    
    ar fi cateva probleme (Duminică, 12 decembrie 2010, 12:39)

    ploiesteanu [utilizator]

    1. portarul sa iasa la mingiile de adancime trimise pe contraatac de adversare, asa cum facea Hutupan.
    2. Daca adversalele joaca rugby si hochei si arbitrele nu zic nimic (vezi danezele cu arbitrajul celor 2 tiganci surori frantuzoaice), asa trebuie sa jucam si noi, sa aplicam placajul (dar nu la gat) si bodycheckul.
    3. In clipa cand mingea ajunge la pivot, pivotului i se va aplica in branci asa fel incat sa nu receptioneze mingea, asa cun au facut danezele cu noi. Pivotii nostri au fost 0 in meciul asta.
    3. Niciodata antrenorul nu trebuie sa "linisteasca" jocul echipei. Sa le spuna ca e bine si scorul e linistitor. Vor intra intr-o lentoare iar adversarele vor veni peste tine. E la fel cum ai spune unui boxer sa doarma repriza urmatoare.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect 100% ! (Duminică, 12 decembrie 2010, 16:12)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Ce spuneti ! As mai adauga ,in momentul cand marcam, antrenorul si rezervele sa bata palmele si sa o felicite pe marcatoare ! Idem cu portarii : avem niste portari exceptionali si Tolnai si Ungureanu ! Dupa o parada de la 7 m sau alta, in momentele grele, portarul sa fie felicitat-daca se poate- de INTREAGA echipa ! Cine a vazut, la Kiel,in Germania, cum sunt salutate paradele celui mai bun portar din lume,Thierry Omeier, intelege ce vreau sa spun...
    • -1 (1 vot)    
      Ceva... (Duminică, 12 decembrie 2010, 16:37)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      trebuie inteles niste lucruri. meciul cu danemarca se juca pe terenul lor. ca in orice sport arbitrii trag cel putin 10% max 20% cu ei. li s-au permis si multe faulturi care la orice al meciu erau soldate cu elimirare 2min sau cartonas galben. cred ca abordarea fetelor a fost buna, dar cand stii ca daca cumva intri putin mai dur, in spiritul in care se apara si danezele atunci cu siguranta te soldai cu 2 minute eliminare. din cauza asta cred ca s-au dat multe goluri pe pivotul lor de frica eliminarii. plus era si publicul care a fost oribil(nu comentez pt a astfel de competitie, si tara care se doreste a fi recunoscuta ca tara "de top"- treba lor). cumuleaza toate acestea plus arbitrii care cel putin pe noi romanii cateodata ne mai ciupesc, atunci cand trebuie. danemarca e tara cu renume in handbal(la nivel de club si nationala - chiar daca in ultimii ani au scazut au crescut cluburile), pe cand noi inca mai avem de mancat.
      eu zic ca exista sansa de a juca finala, si chiar mi-as dori sa jucam si chiar cu danemarca, dar la norvegieni acasa, dupa ce norvegia este batuta de danemarca.
      cam atat...
  • -1 (1 vot)    
    PS (Duminică, 12 decembrie 2010, 13:28)

    Cezy [utilizator]

    Lupescu?
  • +2 (2 voturi)    
    sanatate multa Cristina! (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:20)

    un roman [anonim]

    te urmaresc de multi ani si respect munca si talentul tau. pe primul plan e acum recuperarea rapida. echipa are nevoie de tine, insa numai dupa o recuperare completa. TE IUBIM!!
    • -1 (1 vot)    
      de ce ?? (Duminică, 12 decembrie 2010, 19:56)

      val [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Aceasta echipa, altfel foarte buna , luata individual, este atat de uzata in tot felul de turnee, cica de prEgatire si < ATENTIE , de omogenizare !! Pai ce omogenizare , cand 90 % sunt de la Oltchim ??!! PoT Gatu si Voina sa rasounda ?? OaRE NU E VoRBA DE CEVA EUROI LA BUZUNAR PROPRIU ??!!
  • 0 (2 voturi)    
    lectie de handbal (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:02)

    CC [anonim]

    Antrenorul Spaniei i-a dat lui Voina (indirect) o lectie de handbal: aparare om la om, avansata, tot meciul, pt a cotracara aruncarile de la 9m are danezelor. Rezultatul a fost bulversarea totala a atacului danez. Din pacate Spania nu prea are mare lucru de aratat in atac. cu toate astea au reusit sa le tina in frau pe daneze pana in minutul 55.

    cu o miscare similara, Romania ar fi zdrobit rau de tot Danemarca. dar, din pacate, pe banca noastra ff putini gandesc tactic.