FOTOGALERIE: Romania - Uruguay 39-12/ Stejarii s-au calificat la Cupa Mondiala de Rugby

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:26 Sport | Teamball

Fotogalerie: Romania - Uruguay
Romania s-a calificat la Cupa Mondiala de Rubgy (se va desfasura in Noua Zeelanda in 2011) dupa ce a trecut, scor 39-12 , de Uruguay, in returul barajului de acces la turneul final. Stejarii au dominat partida de pe Stadionul Arcul de Triumf, Dumbrava, Manta si compania fiindu-le superiori sud-americanilor la toate capitolele. Cum in tur a fost 21-21, tricolorii sunt cei care vor merge la turneul final.

Romania a inceput in forta partida cu Uruguayul, tricolorii conducand, pe rand, cu 5-0, 7-0 si 14-0. La pauza s-a intrat cu 21-0 pentru Dumbrava si compania, dupa o prima repriza in care sud-americanii nu au putut tine ritmul.

Romania a dominat categoric si a doua repriza, stejarii impunandu-se pana la urma cu 39-12.
 

In urma acestui succes, tricolorii au reusit performanta de a se califica pentru a saptea oara consecutiv la Cupa Mondiala de Rugby (la prima editie a fost invitata, in timp ce la urmatoarele cinci a obtinut calificarea).
 
Stejarii vor evolua in Noua Zeelanda intr-o grupa alaturi de Argentina, Anglia, Scotia si Georgia (Grupa B).

Desfasurarea meciului:

80' Dumbrava transforma, Romania castiga cu 39-12

77' Calafeteanu reuseste transformarea (34-12 pentru Romania)

74' Eseu pentru Romania, Lemnaru este cel care a culcat mingea in terenul sud-americanilor

71'
Ivo Dugonijc reuseste al doilea eseu al oaspetilor (Romania conduce cu 29-12)

65' Eseu pentru Romania, Calafeteanu culca balonul in terenul advers dupa o superba faza individuala (29-7 pentru Stejari)

58' Arocena bifeaza prima transformare pentru oaspeti (Romania conduce cu 21-7)

57' Crosa reuseste un eseu (21-5)

43' Dumbrava bifeaza inca o transformare (dintr-o pozitie centrala), Romania conduce cu 24-0

25' Dumbrava reuseste transformarea (21-0 pentru Romania)

24' Eseu pentru Romania, Manta este cel care a culcat mingea in terenul advers (19-0)

14' Dumbrava transforma (14-0 pentru Romania)

13' Eseu de penalizare impotriva Uruguayului (12-0)

11' Dumbrava transforma incercarea (7-0 pentru Romania)

10' Eseu pentru Romania, Gal este cel care l-a reusit (5-0)

Echipe:

Romania: Balan Bogdan, Tincu Marius, Lazar Mihai, Socol Sorin (cpt), Petre Cristian, Carpo Daniel, Tonita Ovidiu, Manta Alexandru, Sirbu Lucian, Dumbrava Dan, Fercu Catalin, Dimofte Ionut, Gal Csaba, Nicolae Catalin, Dumitras Iulian.

Uruguay: Corral Alejo, Arboleya Carlos (cpt), Sagario Mario, Magno Diego, Fonseca Matias, Juan Pablo Gaminara, Braun Mathias, Vilaseca Santiago, Martinez Manuel, Arocena Matias, Mieres Gaston, De Freitas Juan, Crosa Martin, Leivas Leandro, Etcheverry Jeronimo.


Citeste mai multe despre   






















5780 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:31)

    Rasmus [utilizator]

    Domnule A.I. esi tare!
    citeste tu de sus pana jos, fara "Citeste mai multe despre" si ghici despre ce sport vorbesti in articol!
    eu m-am prins de la "stejarii"...
    • +2 (6 voturi)    
      Erasmus vs Rasmus (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 17:17)

      engelmaschine [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      nu trebuie sa fii chiar Erasmus ca sa-ti dai seama ca la Cupa Mondiala de Rugby se joaca, culmea rugby... ajunge sa fii si doar Rasmus... sau nu ajunge... nu m-am prins
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 18:45)

    Engel [utilizator]

    Bravo baietilor pentru meciul castigat impotriva Uruguayului! Succes la Cupa Mondiala!
  • +3 (3 voturi)    
    Cupa Mondiala (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 18:46)

    AntonH [utilizator]

    Din pacate vom avea parte de o grupa grea, cu Argentina, Angla si Scotia. Nici macar cu Georgia nu avem sperante reale. Sper sa nu fim ciuca batailor.
    • 0 (4 voturi)    
      nu cred (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 19:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui AntonH

      Bine ca nu suntem cu Australia, Noua Zeelanda sau Africa de S.
    • +3 (3 voturi)    
      Georgia (Duminică, 28 noiembrie 2010, 0:52)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

      Am vazut pe stadionul de la Arcul de Triumf meciul de sambata. Am fost si la meciurile cu Georgia din ultimii doi ani. Afirmatia dvs. "nici macar cu Georgia nu avem sperante reale" este o exagerare in momentul de fata. Echipa care a batut Uruguayul NU este aceeasi echipa care nu prea reusea sa "dovedeasca" Georgia. In perspectiva Cupei Mondiale din Noua Zeelanda e bine. In perspectiva amanarii schimbului de generatii nu prea. Sigur, n-avem nicio sansa in calificarea din grupa. Pe Georgia insa o vom bate.
  • +3 (3 voturi)    
    x (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 19:00)

    xulescu [anonim]

    Felicitari baietilor pentru victorie, calificare si pentru jocul frumos pe care l-au facut. Nu am mai vazut Romania jucand pe treisferturi de muuuuult timp. Ma bucur foarte mult pentru succesul echipei noastre.

    Hai Romania !
  • +4 (4 voturi)    
    Hai Romania!!! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 19:46)

    H_B [anonim]

    Bravo, baietii!!! Felicitari pentru calificarea reusita in conditiile actuale de (sub)finantare. Sunt fan rugby si ma doare cand vad cum un asemenea sport frumos este lasat la limita supravietuirii. Nimeni nu il popularizeaza si nici macar canalele de sport nu preiau meciurile de rugby. Poate n-am fost eu atent, dar in ultima vreme peste tot gasesc numai fotbal, chiar si cu cele mai obscure echipe, in timp ce meciuri de rugby, cu echipe grele, internationale, parca nu mai difuzeaza nimeni la noi. Stie cineva care televiziune mai transmite rugby in ultima vreme?
    • 0 (0 voturi)    
      TV (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 20:04)

      Engel [utilizator] i-a raspuns lui H_B

      pe GSPTV se transmit meciurile nationalei, meciurile selectionatei Bucurestiului (Stejarii) care joaca in Challenge Cup si meciurile decisive pentru trofeele interne. E adevarat totusi ca promovarea e mult mai slaba, insa nici amploarea acestui sport nu e comparabila cu cea a fotbalului, chiar daca din punct de vedere al spectacolului oferit nu-i cu nimic mai prejos.
      • +1 (1 vot)    
        Cerc vicios (Duminică, 28 noiembrie 2010, 1:08)

        Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Engel

        In lumea de azi "amploarea" vine prin canalele media. E rusinos ca un meci cu asemenea miza al nationalei de rugby nu a fost transmis de TVR. Televiziunile comerciale au alte criterii, dar TVR care, in anii trecuti, mai transmitea pe canalul 2 meciurile de rugby ale nationalei nu are nicio scuza. Ca atare daca nu se transmite ramane fara priza la mase. Eu locuiesc in Bucuresti si sunt unul din norocosii care am vazut meciul de sambata pe stadion. Prietenii care au vrut sa-l vada macar la Tv si sunt abonati la UPC n-au avut insa vreo sansa. (Anecdotic, si, sigur, fara intentia de a face vreo paralela cu Romania, amintesc ca in Noua Zeelanda exista un MINISTRU al rugby-ului! Am fost acolo in februarie si respectivul ministru a fost interpelat IN PARLAMENT ca la un meci important din campionatul NZ a fost imbulzeala si nu s-a asigurat accesul in mod lesnicios, etc. Fiindca, zicea autorul interpelarii "daca acum se poate intampla asa ceva, ce se va intampla la anul, la Cupa Mondiala?" :-) )
        • 0 (0 voturi)    
          TV (Luni, 29 noiembrie 2010, 14:55)

          engelmaschine [anonim] i-a raspuns lui Observator roman

          fratilor, eu locuiesc in Franta si tot am reusit sa vad meciul live pe internet, nu credeti ca aici se transmit toate meciurile moca...
          TVR-ul face ce poate, atatia bani are, asa stie sa se gospodareasca, au aruncat banii pe Liga Campionilor la maretele idei ale lui Sassu, insa daca esti fan adevarat cauti o solutie... si ele se gasesc!
    • 0 (0 voturi)    
      cine transmite rugby (Duminică, 28 noiembrie 2010, 13:38)

      parol [anonim] i-a raspuns lui H_B

      eu am incercat sa vad meciul nostru, dar in pachetul upc nu am gasit decat un canal - sport 1, parca - care dadea... anglia-africa de sud. alternativa superba, dar mega frustranta in conditiile date - eram cu urechea la radio, dupa scorurile anuntate la realitatea fm.

      ma asteptam la tvr, dar pe tvr 3 era in direct un meci din campionatul intern de handbal. ok, ce sa zic, dar mi se pare aiurea ca rugbyul sa fie preluat doar de un canal de nisa la care nu are acces toata lumea.

      adica iubitorii de sport sunt pe post de masa de manevra pentru marketingul unora si altora.
    • 0 (0 voturi)    
      Stiu eu ... nici una. (Luni, 6 decembrie 2010, 14:49)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui H_B

      Nu are rost sa cauti. Nu transmite nimeni.
  • -1 (3 voturi)    
    Idealist vorbind, (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 20:04)

    uwe [utilizator]

    Luni dimineata ar trebui sa se puna pe masa demisia conducerii federatiei, pentru organizarea dezastruoasa a meciului. Nici macar sampania nu s-a desfacut. Nici macar platitorii de bilete n-au intrat. Etc.
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari pentru calificare (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 20:16)

    Bravo rugbystilor si publicului [anonim]

    Un rezultat meritat si de barbatii din teren, si de publicul care m-a surprins placut prin prezenta numeroasa pe o vreme rece! Succes la Cupa Mondiala, va urez sa bateti cel putin Anglia si Argentina, de ce nu si Georgia!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Stejari (Duminică, 28 noiembrie 2010, 9:25)

    dan [anonim]

    Felicitari Stejarilor si succes la CM ! Poate batem macar Argentina acolo, daca nu chiar Georgia sau Scotia.
    Pacat ca acest sport barbatesc superb nu e popularizat, cu atat mai mult ca suntem calificati a 7-a oara CONSECUTIV la CM.
    Fotbalul n-o sa scoata asemenea performante niciodata la nivel de nationala, ca la nivel de club nu mai zic... Si cu toate astea e prezent pe toate canalele, cu toate mizeriile, scandalurile, fitzele, milioanele de euro si vedetele lui de balci de prost gust.
    In timp ce un sport adevarat ca rugby-ul, care sufera anonim din cauza sufinantarii, a conditiilor, a dezinteresului, culmea, mai face si performanta.

    Bravo Stejari
  • +2 (2 voturi)    
    bravo baieti!!! (Duminică, 28 noiembrie 2010, 10:53)

    resita31 [utilizator]

    pana mea, pe langa faptul ca echipa de rugby a Romaniei ne reprezinta muult mai consistent in lume, tot echipa nationala de fotbal e mai promovata...
    deci: felicitaaaaaari stejarilor nostriiii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    scor (Duminică, 28 noiembrie 2010, 13:05)

    adi [anonim]

    cum ma de la 21-0 a fost 24-0, apoi 21-5, 21-9, 29-7?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo baieti (Duminică, 28 noiembrie 2010, 13:28)

    bogdan [anonim]

    felicitari si succes mare in continuare...aratati si voi ca nu doar fotbalul inseamna sport...caci rar va mai vad si pe printre stirile mondene din sport in fiecare seara...
    la mai mare si la mai multe victorii!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari baieti ! (Duminică, 28 noiembrie 2010, 13:43)

    luxdesign28.ro [anonim]

    Imi doresc ca si la fampionat sa faceti o figura buna. Multumim pentru calificare ! Hai Romania !
  • +2 (2 voturi)    
    organizare (Duminică, 28 noiembrie 2010, 15:22)

    danu [anonim]

    Mai intai de toate sa felicitam jucatorii si echipa tehnica pentru calificare, iar pe cei din conducerea federatiei sa-i certam un pic .... si sa ma explic: meciul cu URUGUAY era momentul perfect de exploatat in favoarea promovarii rugby-ului!!! Emulatia era creata, trebuia doar o mai buna organizare, dupa cum urmeaza: 1. un teren cu mai multe locuri in tribune (National, Giulesti si de ce nu Ghencea) ar fi dus la o atmosfera de senzatie. (multi au ramas pe dinafara cautand in zadar un bilet in plus) 2. o promovarea pe mai multe medii si cu ceva mai multa emotie ar fi generat o stare de asteptare uriasa, deci multi doritori de bilete. 3. o campanie de explicare a regulilor din rugby, astfel incat sa devina mult mai usor de inteles si pentru cei care nu l-au practicat. 4. Mici concursuri pentru spectatori in pauza meciului si nu un show usor penibil cu niste majorete zgribulite, astfel incat experienta spectatorului cu tot ceea ce insemna rugby sa fie dincolo de jocul in sine. 5.o alta instalatie de sunet pe stadion - mai performanta in putere si acuratete, sa intregeasca atmosfera facuta de spectatori. pe cale de consecinta si comentatorul/animatorul ar trebui sa fie mai activ. Una peste alta sunt doar cateva sugestii in cheie constructiva si nu trebuie luate in nume personal de angajatii federatiei, suporteri sau amicii rugby-ului ... dar e pacat ca un sport atat de frumos, care poate da modele de urmat generatiilor tinere, sa nu fie tratat cu mai multa deferenta. Succes echipei Romaniei la Campionatul Mondial ... si de-o fi sa pierdem toate meciurile, macar sa o facem cu stil si mult caracter! Multumesc pentru meciul de ieri seara, dan.