NBA/ Sacramento Kings, cea mai mare rasturnare de scor din ultimii 13 ani

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2009, 14:41 Sport | Teamball

Sacramento Kings, rasturnare de scor in fata celor de la Chicago Bulls
Sacramento Kings au reusit cea mai mare rasturnare de scor din NBA inregistrata in ultimiii 13 ani, dupa ce au revenit de la o diferenta de 35 de puncte si i-au invins pe cei de la Chicago Bulls cu 102-98.

Taurii au condus partida, avand un avans de 35 de puncte in minutul 28 (79-44), dar la finele celui de-al treilea sfert de joc Sacramento s-a apropiat usor-usor (88-69). Cu putin peste doua minute pana la sfarsitul jocului, Taurii s-au vazut cu un avans de doar patru puncte (95-91). Debutant in acest an in NBA, Tyreke Evans a dat lovitura de gratie si a inscris noua puncte in ultimele doua minute.

Cu aceasta victorie, Sacramento a inregistrat cea mai mare revenire de dupa 1996, atunci cand Utah Jazz a revenit de la un deficit de 36 de puncte si s-a impus in fata celor de la Denver Nuggets.

"Nu sunt sigur ca realizez, dar cu siguranta a fost distractiv", a declarat Paul Westphal, antrenorul Regilor.

"E o lovitura. Ne-am culcat putin pe o ureche. E frustrant, dar nu se poate sa-ti para rau pentru tine insuti, trebuie sa iesi si sa joci", a declarat si antrenorul invins, Vinny Del Negro, potrivit Reuters.