In fata unui public ostil romancelor, dar benefic gazdelor, Oltchim Rm. Valcea a pierdut la o distanta de un gol prima partida din grupele principale ale Ligii Campionilor, in fata muntenegrencelor de la Buducnost Podgorica, scor 23-22. Desi valcencele nu au avut un inceput de meci prea bun, in timpul partidei au condus si la trei goluri diferenta. Romancele au ratat multe ocazii, iar Hutupan a avut o serie de interventii foarte bune.

Partida a inceput in forta, cu atacuri rapide la ambele porti. Greselile se succed si de o parte si de alta iar meciul este echilibrat, niciuna dintre echipe nereusind sa se despreinda la mai mult de doua goluri. Ardean Elisei inscrie pe finalul primei reprize si Oltchimul are avantaj de un gol la pauza.

Romancele rateaza lovituri de la sapte metri, iar gazdele riposteaza imediat. Nou venita Pidpalova a inscris primul sau gol pentru Oltchim, iar Lecusanu si-a apropiat echipa la un gol distanta. Romancele au ultimul atac, dar Ardean-Elisei pierde mingea si Oltchimul este invins. Bulatovic a fost de neoprit, jucatoarea lui Buducnost reusind sa inscrie de 10 ori. Urmatoarea partida a valcencelor va avea loc duminica viitoare, impotriva echipei Krim Mercator.

In cealalta partida a grupei, Gyor a invins formatia Krim Mercator, scor 35-31.

Clasamnet Grupa 2

1. Gyor - 2 puncte

2. Buducnost - 2 puncte

3. Oltchim - 0 puncte

4. Krim - 0 puncte

Desfasurarea partidei:

Minutul 10 (5-4): Oltchimul a inceput in atac prima partida din grupele principale ale Ligii Campionilor, insa a ratat deschiderea scorului. Adversarele nu reusesc sa strapunga apararea valcencelor in minutul 2, dar replica romancelor vine imediat, prin Steluta Luca. Atacurile la ambele porti se succed rapid, dovada ca ambele echipe vor victoria in aceasta partida. Manea aduce Oltchimul in avantaj, dar nu pentru mult timp, deoarece atacul adversarelor nu se lasa asteptat. Manea inscrie al doilea sau gol, iar Lecusanu inscrie din 7 metri.

Au marcat pentru Oltchim: Luca 2'; Manea 5', 8'; Lecusanu 9'

Minutul 20 (11-10): Meirosu reuseste sa inscrie, in fata unui public ostil, ce fluiera toate atacurile valcencelor. Gazdele gasesc spatii in apararea romancelor si se distanteaza la 3 goluri. Lecuseanu rateaza o lovitura de la sapte metri, dar Manea inscrie pe contra-atac. Elisei reuseste primul sau gol in aceasta partida si apropie Oltchimul la un gol distanta (8-7). Lecusanu gaseste un culoar liber si inscrie pentru oltchim. Szucs si Elisean marcheaza pentru Oltchim.

Au marcat pentru Oltchim: Meirosu 11', Manea 14'; Ardean-Elisei 16', 20'; Lecusanu 18'; Szucs 19'

Minutul 30 (12-13): Maier patrunde in careul advers, dar nu reuseste sa inscrie. Elisei egaleaza, iar antrenorul muntenegrencelor cere time-out. Gazdele se grabesc in atac si nu reusesc sa inscrie. Maier aduce Oltchimul in avantaj pentru a doua oara in aceasta partida. Steluta Luca are posibilitatea de a distanta Oltchimul la doua goluri, dar lovitura ei trece pe langa poarta. Lecusanu este accidentata in atac, dar Ardean-Elisei continua faza si inscrie: 11-13. Pe finalul primei reprize, Ivica Rimanic cere time-out.

Au marcat pentru Oltchim: Ardean-Elisei 23', 28'; Maier 26'

Minutul 40 (16-17): Gazdele incep repriza secunda in atac, dar mingea nimereste bara. Oana Manea obtine o lovitura de la sapte metri, ratata de Ramona Maier. In minutul 32, Buducnost egaleaza. Oana Manea inscrie cel de-al patrulea sau gol, dar apararea Oltchimului sufera si gazdele egaleaza din nou. Lecusanu marcheaza, ajutata si de o greseala a portarului advers. Valcencele recupereaza o minge, dar nu reusesc sa o fructifice, ratand o pasa simpla. Pidpalova inscrie primul sau gol pentru oltchim si aduce egalarea: 16-16. Meirosu isi aduce echipa in avantaj.

Au marcat pentru Oltchim: Manea 32'; Lecusanu 33'; Pidpalova 37'; Meirosu 37';

Minutul 50 (20-20): Borbas faulteaza si Oltchimul ramane in inferioritate numerica pentru doua minute. Romancele marcheaza prin Steluta Luca, in urma unei lovituri de la 9 metri. Luminita Dinu Hutupan are o serie de interventii foarte bune. Oana Manea scoate o lovitura de la 7 metri, dar lovitura lui elisei este parata. O noua lovitura de pedeapsa, iar de data aceasta Lecusanu inscrie. Apararea muntenegrencelor este prinsa pe picior gresit, iar Meirosu marcheaza. Gazdele egaleaza, Meirosu inscrie, dar arbitrii anuleaza golul pe motiv de fortare.

Au marcat pentru Oltchim: Luca 43'; Lecusanu 47'; Meirosu 47';

Minutul 60 (23-22): Cu 10 minute inainte de fluierul final, Steluta Luca restabileste egalitatea (21-21). Faulturi repetate ale muntenegrencelor, iar arbitrii indica eliminare pentru o jucatoare de la Buducnost. Gazdele marcheaza in inferioritate numerica, iar Rimanic solicita time-out. Lecusanau ia o actiune pe cont propriu si apropie Oltchimul la un gol de adversare. Hutupan apara din nou in situatii importante, Oltchimul greseste in atac si pierde primul meci din grupele principale ale Ligii Campionilor.

Au marcat pentru Oltchim: Luca 51'; Lecusanu 57';