Handbal masculin, Campionatul Mondial, Croatia, 16:30, Tvr 2

Romania - Argentina 30-26 / Suntem in grafic

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Luni, 19 ianuarie 2009, 12:22 Sport | Teamball

Petrea, unul dintre cei mai in forma handbalisti de la CM
Romania a invins Argentina in cel de-al treilea meci din Grupa A de la Campionatul Mondial de handbal masculin iar obiectivul lui Aihan Omer, locul 3, incepe sa devina realizabil. Dupa infrangerile din meciurile cu Franta si Ungaria, partida cu Argentina era una capitala. In ciuda avantajului luat in startul partidei, ultimele zece minute din prima parte au fost de cosmar, adversarii reusind sa egaleze pe fondul neatentiei si impreciziei handbalistilor romani. Golurile din ultimul minut reusite de Paraianu si Sandu Iacob au facut ca Romania sa intre la pauza cu un avantaj de doua goluri.

Repriza a doua a fost la discretia tricolorilor. Vali Ghionea a fost cel mai bun marcator, Cozma a fost responsabil cu ratarile si s-a trezit eliminat la doua minute dupa ce a intrat pe teren. Rudi Stanescu a dat din nou siguranta intre buturi, iar Paraianu si Petrea au fost redutabili in atac.

Meciul cu Slovacia ce se va disputa peste trei zile devine decisiv pentru ocuparea locului 3, ultimul calificant in faza urmatoare a competitiei. Urmatoarul adversar pe care Romania il va intalni la Mondialul din Croatia va fi Australia.

min. 60 Romania - Argentina 30-26  | Au marcat: Ghionea '52, '56, '58, '59, Rohozneanu '54, Petrea '55

min. 50 Romania - Argentina 24-19  | Au marcat: Buricea '43, '43, Irimescu, '48, '49

min. 40 Romania - Argentina 20-16 |  Au marcat: Paraianu '31, '32, '40, Rohozneanu '39, Ghionea '40,

min. 30 Romania - Argentina 15-13 | Au marcat: Ghionea '24, Petrea'27, Paraianu '29, Sandu Iacob '30

min. 20 Romania - Argentina 11-8 | Au marcat: Petrea '2, '11, Piraianu, '2 '3, Irimescu '8, Ghionea '9, '12, '17, Jurca '18, '20

5395 vizualizari

Asteptam sa vedem ... (Luni, 19 ianuarie 2009, 12:32)

bogdan [anonim]

rezultatul final. Cine stie...
    • -1 (3 voturi)
      handbal (Luni, 19 ianuarie 2009, 14:57)

daniel [anonim] i-a raspuns lui bogdan

Nationalele de handbal ale Romaniei sunt cele mai labile psihic si fizic nationale din lume.
      NICIODATA sa nu pariati cand joaca Romania la handbal.
  • 0 (2 voturi)
    Sa judecam corect (Luni, 19 ianuarie 2009, 12:49)

gruia [anonim]

nationala Romaniei a fost demuuult campiona mondiala. Acum revine in elita mondiala practicand, in sfarsit, un hanbal spectaculos, tehnic, bazat pe calitatile poporului nostru.
    Stiu ca ar fi fost bine sa avem si noi niste forte ale naturii, de 2 pe2 metri si care sa traga ca din tun, imparabil. Dar s-a gasit solutia cea mai buna a tacticii de joc. Asa ca infrangerea in fata Frantei nu a fost rusinoasa si cea in fata Ungariei se poate explica - ne-au tratat cu usurinta in prima repriza, dar apoi au gasit antidotul la tactica noastra - au blocat bine centrul cu pivotii nostri.
    Sigur ca e loc pentru mai bine si chiar in timp, daca mai apare vreun Gruia si la noi - cine stie.... Cu toate ca mai bine ar aparea un Gatu, ca jocul devine f spectaculos si nu cred ca publicul vrea sa vada numai suturi din 9 m cu 200km/h.
    sportul de performanta... (Luni, 19 ianuarie 2009, 13:01)

Curaj si succes [anonim]

... performanta este pentru cei care asuda si isi asuma riscuri, accidentandu-se sau jucand pana la sacrificiu. Nu a fost infrangere "rusinoasa" , cu atat mai putin in fata unei campioane olimpice, obisnuita cu aerul tare al inaltimilor. Victoria, chiar si cu Ungaria, ar fi fost o surpriza, poate meritata, dar tot surpriza! Succes de acum incolo, avem nevoie si putem obtine trei victorii.
  • -1 (1 vot)
    Daca ma uit ..... (Luni, 19 ianuarie 2009, 13:05)

Je2 [utilizator]

Argentina a pierdut cu Franta la o diferenta mai mica. Deci ........
    Gruia trezeste-te (Luni, 19 ianuarie 2009, 16:15)

Alin [anonim]

"Acum revine in elita mondiala practicand, in sfarsit, un hanbal spectaculos, tehnic, bazat pe calitatile poporului nostru."

.... tu chiar crezi ce spui ?
      handbal (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:39)

marrisar [anonim] i-a raspuns lui Alin

daca voi porniti cu mentalitatea asta la drum, mai bine renuntati la a mai sustine echipa Romaniei ;)
      DA (Marţi, 20 ianuarie 2009, 10:01)

Gruia [anonim] i-a raspuns lui Alin

da , cred ca asa trebuie sa jucam, combinatii si contraatac. Nu e spectaculos sa ne bazam pe interi de 2m si nici nu ii vom avea, decat daca naturalizam si noi ca francezii sau ungurii ( Iles).
      Sigur ca nu putem sa devenim campioni mondiali, dar macar jucam spectaculos ( vezi Coreea de Sud la feminin)
    Felicitari! (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:07)

gavry [utilizator]

va doresc sa reusiti cel putin performanta fetelor!
    Bravo (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:23)

cristi [anonim]

Parca au invatat ceva din meciul de ieri !
    E bine, dar mai e mult pana departe. Nu ma gandesc la calificarea din grupe (desi si asta e dificila), ci ma gandesc sa ajungem unde eram acum 30 de ani - pana acolo e departe...
    Oricum, sa batem Slovacia si apoi mai vedem ce o fi acum si in anii urmatori.
    bravo (Luni, 19 ianuarie 2009, 20:11)

barboiu [anonim]

Batem Slovacia si mergem mai departe
    Felicitari pt prima victorie de azi !!!!!La mai multe !
    GRAFIC???????????? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 6:52)

ShporTIFF [anonim]

Mentalitatea echipelor romanesti: sa pierdem cat mai putin...in loc de SA CASTIGAM CAT DE MULT.

Nu doar meciul cu slovacia este decisiv....toate cele ramase...SI MAI ALES TOATE CELE PIERDUTE! Dar despre asta vorbesc "eroii de dupa razboi".
    Oricum, ...bafta! (ca altfel romanii nu pot visa la rezultate prin profesionalism...)
    Handbal de acum 30 de ani (Marţi, 20 ianuarie 2009, 7:33)

Eduard Muscalu [anonim]

Eram copil cand jucau Gatu, Stanga, Birtolon... Noi, copiii, ne jucam pe strada de-a handbalul dupa meciurile vazute la TV...