Opinie

Umbra lui nea Gheorghe Tadici din mintile noastre

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 15:47 Sport | Teamball

Tadici, explicand cu degetul la tampla cum trebuie facut
Foto: AGERPRES
Romania a pierdut cu Spania la Europeanul din Macedonia si iar ne-am grabit sa condamnam si sa dam sentinte. Pe Radu Voina si pe handbaliste aproape ca le-am desfiintat, evocand perioada frumoasa si luminoasa de pe vremea lui Gheorghe Tadici, atunci cand dulcea injuratura si expresii de genul "ti-a crescut celulita pe fund" erau folosite mai des decat indicatiile tactice. De fapt, nici Tadici nu e util pe banca tehnica, - ce sa mai vorbim de Radu Voina - poate ca bun ar fi un Zmarandescu, sa aiba la el si arsenalul din dotare. Ne-am nascut si am trait cu motto-uri precum "bataia e rupta din Rai", "doua-trei cozi de topor curg din dragoste" sau "maimuta danseaza de frica biciului". In Romania, acolo unde nu putem sa scoatem rezultate cu vorba buna, ne place sa dam ca exemplu cotul din coaste si sa spunem ca e bine daca aplicam pumnul in stomac si bocancul pe ceafa, ca masuri de pedeapsa, dar si cu efect profilactic. Ce bine daca ar fi asa si la noi la munca!   

Nationala s-a prezentat la Campionatul European din Macedonia cu o echipa noua. Steluta Luca a zis pas, Ionela Galca a renuntat, Aurelia Bradeanu a ramas insarcinata, Tereza Tamas Paslaru s-a imbolnavit de hepatita, iar Valeria Bese, Cristina Varzaru si Adriana Nechita erau accidentate inainte de competitie. Fortat de imprejurari, Radu Voina a apelat la handbaliste tinere, de perspectiva. Cum a venit prima infrangere, cum ne-am adus aminte de Gheorghe Tadici si de pretioasele sale indicatii de la time out-uri, cu formula introductiva "baaaaaa, tu nu vezi ce ai facut?". Poate ca in era Tadici era de neconceput ca Florina Birsan sa se urce pe bara transversala de ziua ei. Daca se adunau mai mult de trei handbaliste intr-un loc, erau considerate a fi grup conspirativ.

Gheorghe Tadici a avut rezultate foarte bune la nationala si pe care nimeni nu i le contesta, insa metodele folosite si felul sau de a fi, l-au tradat atunci cand i-a fost lumea mai draga. In momentele decisive, handbalistele au clacat si au sfarsit prin a-l renega. Radu Voina a fost investit la echipa intr-o perioada de regres a handbalului feminin la nivel de nationala, dupa fiascoul de la Olimpiada. Trei victorii si o infrangere... E chiar un bilant rau pentru prima competitie? De ce sa nu ii dam o sansa? Dar e mai usor sa pui mana pe un par si sa dai la oase decat sa te impui cu tonul jos si cu o voce calma. E mai usor sa explici cu biciul la vedere decat cu zambetul pe buze si sa iti controlezi nervii. Dar de ce nu ne dorim si pentru noi cate un Gheorghe Tadici sau Bela Karolyi pe post de director la joburile noastre? Pana la urma, noi nu avem nevoie de pedagogi si de psihologi, avem nevoie de un dresor si o bucatica de zahar. Oare?
























2030 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ok (Miercuri, 10 decembrie 2008, 16:22)

    kinn [anonim]

    Un articol de bun-simt.
  • 0 (0 voturi)    
    Handbal (Miercuri, 10 decembrie 2008, 16:27)

    anticus [anonim]

    Ce este de discutat este fluctuatia mare de la un meci la altul. Bati Ungaria si Danemarca si esti umilita de Spania sau rezultate foarte bune in deschiderea unor competitii si apoi dezastru in fazele superioare.
    Nationala noastra este de tipul totul sau nimic. Ce e drept alaturi de gimnastica este cea mai buna nationala a tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa vorbim vorbe (Miercuri, 10 decembrie 2008, 16:41)

    paul [anonim]

    Apreciez initiativa unor tineri de a deveni editorialisti, dar nu e chiar asa usor. Articolul ar fi fost bun daca-si pastra o linie. Autorul "a mers si in dreapta si in stanga".

    PS: Mai ai de munca
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este chiar asa. (Miercuri, 10 decembrie 2008, 16:41)

    Petre [anonim]

    Aveti dreptate, domnule Epurescu, cand spuneti ca metodele domnului Tadici nu erau cele mai ortodoxe. Intr-adevar, mereu l-am banuit ca vorbeste nepoliticos elevelor sale, si cred ca unii isi amintesc de ceva lovituri pe care le mai aplica elevelor sale. Insa stiti cum e, poate ca de asta este nevoie pentru performanta. Luat in comparatie cu Evgheni Trefilov, antrenorul Rusiei, nu pare un caracter aflat chiar la celalalt pol. Poate ca de asta este nevoie pentru performanta. Eu cand vad echipa Rusiei jucand, o vad favorita indiferent de echipa pe care o intalneste. Rusia cand joaca prost, castiga - si pe acelasi model era construita si echipa Romaniei. Poate ca nu gestiona bine unele momente ale jucatoarelor sale, mai ales in fazele superioare ale competitiei, dar Gheorghe Tadici este cu adevarat un antrenor epic, care a stiut sa dea o directie solida acestei generatii. Pentru Gheorghe Tadici, trebuia sa gandesti si sa nu faci prostii in teren, altfel intrai "la prelucrat":). Isi trezea jucatoarele mai visatoare, iar modul in care isi prezenta tactica era clar. Cate meciuri nu a intors, in zile cand echipei "nu ii iesea nimic", eh ? Si Romania avea meciuri cand zdrobea, sa nu uitam rezultatele de la mondialele de anul trecut:

    Romania - Coreea de Sud 31-27
    Romania - Spania 32-19
    Romania - Ungaria 31-34
    Romania - Germania 32-24
    Romania - China 31 : 29 (15:16)
    Tunisia - Romania 21 : 39 (11:17)
    Romania - Polonia 38 : 33 (18:20)

    Acum echipa joaca mai prost in mod evident, si desi au fost rezultate bune, uneori mi se pare ca exista o lipsa de creativitate in atac - care inainte, atunci cand lipsea, era inlocuita de o executie fantastica spre poarta adversa. Oh, sper sa fie totusi bine, am incredere in noul antrenor, dar totusi nu cred ca se va ridica la performantele lui Tadici. Numai bine !

    PS: Cat despre tampenia aia cu "comunismul", sa nu uitam ca totusi, nu avem dreptul, si nici nu am putea sa banuim ce planifica Tadici, cu experienta sa in spate. Numai bine !
  • 0 (0 voturi)    
    Avem sportive, cautam antrenori (Miercuri, 10 decembrie 2008, 17:08)

    Contra si pro [anonim]

    Antrenori cu performante au mai fost la nationala Romaniei, vezi exemplul Bogdan Macovei. In "cuptoarele" handbalului trudesc acei antrenori care au obtinut titluri sau medalii la junioare si tineret, cum sunt Kozma, Baban sau altii. In lipsa unor sali incalzite, in care sa nu ploua, cu fonduri minuscule, au obtinut toti rezultate miraculoase, de-a dreptul. Avem sportive de valoare excelenta, nu degeaba au jucat si vor mai juca cu succes in finale de cupe europene la cluburi puternice din tara si din strainatate. Ne trebuie mai multa rabdare sa gasim antrenorii potriviti, fara sudalme, iar acesti antrenori au nevoie la randul lor de timp pentru a trasa tactica optima si pentru a insufla incredere echipei. Resping vorbele grele ale neavenitilor, jucatoarele au valoare certa.
  • 0 (0 voturi)    
    Tadici.. (Miercuri, 10 decembrie 2008, 17:38)

    sile [anonim]

    Hmm, destul care sar in apararea lui Tadici.. Se poate comenta in fel si chip, dar parerea mea este ca acea perioada era oricum inchisa: nu se mai putea continua cu acele metode decat daca echipa era schimbata complet si era pastrat Tadici. Iar ultima competitie (Olimpiada) a fost dezastruoasa pentru echipa. Trebuia luata o decizie.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:46)

    FAN [anonim]

    100% de acord cu autorul articolului. Analiza pertinenta si ne-partizanala.

    Si totusi, Norvegia nu are nici metode comuniste nici antrenori - duri....DAr are rezultate exceptionale. Deci se poate ..si ASA!
  • 0 (0 voturi)    
    valoare!!! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 23:51)

    omul negru [anonim]

    Incep cu o mare rugaminte, si anume , ca aceia care nu au practicat acest sport numit handbal, sa se abtina de la anumite comantarii ce ne aduc aminte de comentatori gen Enciu(biciclistu), Hutu,(catrautzu) si inca catziva si cateva fatutze "specialiaste". Acest sport e greu de descifrat daca n-ai stat in tenesi Dragasani in acei ani. Ceea ce vreaun sda va spun este faptul ca acum avem o "echipa " bine indrumata si legata de acest mare handbalist si devenit mare antrenor : Voina. Felicitari si succes!!! Sper I loc...
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Joi, 11 decembrie 2008, 10:02)

    cititor [anonim]

    Articolul de fata nu are nici o linie coerenta.Singurul fapt cert este ca aduce vorba despre Tadici .Din partea noastra,tot respectul pentru rezultatele obtinute cu echipa nationala!