Gheorghe Tadici, despre infrangerea cu Ungaria: "Trebuie sa lasam capul jos si sa muncim"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:38 Sport | Teamball

Gheorghe Tadici, selectioner al Romaniei
Foto: AGERPRES
​Romania a fost eliminata de la CE de handbal feminin, dupa ce a pierdut disputa cu Ungaria, scor 25-19. "E greu sa castigi un meci cand ai atatea ratari. Trebuie sa lasam iar capul jos si sa muncim", a precizat Gheorghe Tadici, selectionerul Romaniei.

"E greu sa castigi un meci cand ai 16 ratari de pe semicerc si nu mai putin de 9 pase la interceptie. Au mai fost doua mingi scapate in out. Am bagat si rezervele, am mizat pe faptul ca Geiger va veni odihnita, dar degeaba. Ungaria a facut un meci foarte bun, le-a iesit totul. Ei au jucat excelent pe extreme, pe pivot. Noi am jucat doar vreo 25 de minute. Am ajuns intre marile puteri cu multa pregatire, muncind. Trebuie sa lasam iar capul jos si sa muncim" - Gheorghe Tadici, selectioner Romania, citat de gsp.ro.

"E o infrangere dureroasa, ne pare rau pentru jocul slab. Mai avem un meci contra Germaniei, ne gandim la acesta si vrem sa-l castigam" - Adriana Nechita, extrema dreapta Romania.

Clasament Grupa II Principala:

1. Muntenegru 6p
2. Ungaria 6p
3. Germania 3p
4. Spania 3p
5. Rusia 3p
6. Romania 3p.

* Primele doua clasate din grupa se califica in semifinalele turneului gazduit de Serbia.
























1897 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:45)

    Marcu. [utilizator]

    Ratam pentru ca TU le contorizezi greselile, in loc sa le spui ce si cum sa faca pe teren si sa le incurajezi. Daca ai putina demnitate, iti dai demisia si lasi pe cineva mai priceput in locul tau. Cu atatea jucatoare talentate in lot sa te chinuiesti meci de meci este o dovada clara de incompetenta.
    • +2 (2 voturi)    
      citat tadici in time out (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:18)

      ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui Marcu.

      "jucati simplu!"
      de fapt a cerut si a iesit un joc fara fantezie. nu te poti baza numai pe aruncarile interilor peste blocaj si in rest, cum o fi norocul. ungaria a jucat "complicat". de fapt inventiv. au angajat pe semicerc si au aruncat singure cu portarul.
      slab tadici.
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:33)

        Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

        Mda, si in repriza a doua a incercat sa joace cu doi pivoti cateva minute. Se vedea si de pe luna ca pasele noastre vor merge catre pivoti, asa ca unguroaicele recuperau foarte usor. A trebuit sa pierdem 3 mingi la rand asa ca sa renunte Tadici la ideea asta.

        Bomboana de pe coliva a fost prin min 58 cand deja pierdusem. Tadici striga la o jucatoare a noastra care batea 7 metri. DA LA VINCLU! Si a dat! Si portarul a aparat. Cum mama naibii sa strigi la jucatoare unde sa bata 7 metri? Nici macar atata incredere nu ai in ea sa o lasi sa bata cum stie? Si oricum nu mai conta, dar asta e alta poveste (cu time-outul cerut mult prea tarziu, cand nu mai era nimic de facut).
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:42)

      marissar [utilizator] i-a raspuns lui Marcu.

      pana acum, cand era Voina antrenor, toata lumea striga sa-si dea demisia sa vina Tadici, ca el e mai bun (desi cu Voina pe banca, fetele au luat, in premiera, bronzul la europenele din 2010). acum, ca a venit Tadici, se doreste demisia lui?! sa schimbi antrenorul imediat dupa meciul prost al unei echipe nu e deloc o solutie! trebuie gandita o strategie pe termen lung, chiar cu eventualele esecuri, nu pe termen scurt (de un meci,2)
  • +6 (8 voturi)    
    In primul rand (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:46)

    Cocosulgarlic [utilizator]

    este nevoie la echipa nationala de handbal feminin de un antrenor. Lotul este in mare parte al Oltchimului, care cu Vestergaard in Liga Campionilor a inregistrat sase victorii in sase meciuri. Pacat ca de atatia ani nu se doreste pt. echipa nationala un antrenor cu o conceptie moderna despre jocul de handbal!
  • +1 (7 voturi)    
    Lozinca nationala (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:52)

    nano2k [utilizator]

    Asta ar trebui sa devina lozinca nationala: "Trebuie sa lasam iar capul jos si sa muncim".

    Am fost si eu foarte suparat de infrangere, dar acuma cand vad atitudinea lui Tadici, parca e mai bine. Rar auzi asa ceva din gura unui antrenor. M-as astepta si din gura politicienilor, dar...
    • +4 (4 voturi)    
      La time-out-uri l-am ascultat pe Tadici. (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:50)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Le descuraja pe jucatoare, spunea cam asa: Nu avem joc de picioare, nu deplasam mingea suficient de repede. Jucatoarele trebuie ajutate si incurajate in timpul jocului, ce mare lucru sa spuna: Mai multa miscare, joc de picioare mai intens, da-ti drumul mai repede la minge, accelerati jocul.
      • 0 (0 voturi)    
        Poate (Miercuri, 12 decembrie 2012, 16:05)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Poate pentru ca la antrenamente si inainte de joc le-a spus asa, si acum incearca sa elimine lucrurile negative din joc.

        Desigur, orice lucru se poate spune in mii de feluri, ideea e ca jucatoarele sunt profesioniste si sunt convins ca au inteles. Nu iau apararea lui Tadici pe tema asta, mie mi-aplacut concluzia lui de la final - atat.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu am urmarit jocul, (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:02)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          una spunea Tadici si cu totul altceva jucau fetele.
  • +2 (2 voturi)    
    Demisia... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:42)

    SoulRider [utilizator]

    ...domnului Tadici se impune. Este un antrenor de moda veche care nu poate aduce plusul conceptual necesar in jocul de azi. Daca adaugam ;lipsa unor pivoti percutanti ne dam seama de ce echipa noastra nu a putut mai mult. Asta e, trebuie luat totul de la inceput.....
  • +2 (2 voturi)    
    Sa lasam capul jos, corect! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 15:34)

    victordragos [utilizator]

    Asta ar insemna:
    1.Demisia antrenorului!
    2.Aducerea unui antrenor strain(vezi Oltchim)
    3.Eventual un psiholog bun!
    Cat despre fete, ati jucat f. bine...Sunt alaturi de voi!
    Cat de tare sa fii sa faci un joc f.bun cand e unul langa tine urland continuu:`NU...Nu poti...Nu face asa...!!!` NU NU NU!!!
  • +1 (1 vot)    
    cea mai slaba..... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:48)

    nedumeritu [utilizator]

    nationala si cel mai slab antrenor din ultimii cativa ani ! asta am avut la nationala. poate ar trebui sa luam exemplus Oltchim-ului si sa aducem antrenor nordic care stie cu ce se mananca handbalul.