JO Soci: Zoltan Kelemen - locul 23 la patinaj artistic, Yuzuru Hanyu - campion olimpic

Sâmbătă, 15 februarie 2014, 10:05 Sport | Olimpiada 2014: Romani la Sochi

Zoltan Kelemen
​Patinatorul roman Zoltan Kelemen s-a clasat pe locul 23, vineri seara, in proba masculina din cadrul concursului de patinaj artistic de la Jocurile Olimpice de la Soci, castigata de japonezul Yuzuru Hanyu, informeaza Mediafax.

Kelemen a obtinut vineri un punctaj de 98.35 la programul liber, dupa ce joi, la programul scurt, a fost punctat cu 60.41. Romanul a avut un total de 158.76 puncte.

Yuzuru Hanyu s-a impus cu un total de 280.09 puncte.

Medalia de argint a fost castigata de canadianul Patrick Chan (275.62), iar pe locul 3 s-a clasat Denis Ten din Kazahstan (255.10).